jamejamnashriyat
کد خبر: ۹۲۸۹۳۹   ۱۶ مرداد ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

در پی انتشار شایعه پرداخت 400 میلیون دلار از بدهی‌های آمریکا به ایران در قالب پول نقدی که به وسیله هواپیما جابه‌جا شده بود، بسیاری از جمهوریخواهان با حملات لفظی به دولت اوباما از انجام این کار بشدت انتقاد کردند. ادعای جمهوریخواهان این است که با انتقال این پول به ایران در ازای آزادی بازداشت‌شدگان آمریکایی، دستگیری اتباع آمریکا و مطالبه پول در قبال آزادی آنها در همه جای جهان مرسوم خواهد شد؛ موضوعی که دولت آمریکا آن را بشدت رد کرده و معتقد است این پول به آزادی بازداشت شدگان ارتباطی نداشته و تنها بخشی از تعهدات این کشور در قالب برجام بوده است.

در واکنش به این ادعاها، رئیس‌جمهور آمریکا با بیان این‌که پول پرداخت شده توسط آمریکا هیچ ارتباطی به آزادی بازداشت‌شدگان آمریکایی در ایران نداشته، مدعی شد که برجام در مسیر صحیح خود در حال اجراست. به گزارش مهر و به نقل از یو اس ای تودی، باراک اوباما با بیان این‌که پرداخت این پول پیشتر در ماه ژانویه از سوی کاخ سفید اعلام شده بود، گفت این یک معامله غیرقانونی نبوده است. همزمان جان‌ کری، وزیر خارجه ایالات متحده نیز ضمن دفاع از پرداخت 400 میلیون دلار پول نقد به ایران تأکید کرد که این پرداخت پول در قبال آزادی چهار زندانی آمریکایی در ایران نبوده است. به گزارش ایسنا و به نقل از رویترز، جان کری، وزیر خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری گفت: آمریکا هرگز پولی بابت آزادی زندانیان آمریکایی پرداخت نمی‌کند. انتقال این پول به ایران مربوط به اختلاف طولانی‌مدت میان آمریکا و ایران در دادگاه لاهه درخصوص قرارداد تسلیحاتی بوده و مذاکره در این باره جدا از مذاکرات هسته‌ای انجام شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها