jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۹۲۴۸۸۹ ۰۳ مرداد ۱۳۹۵  |  ۰۹:۴۷

بیماران مبتلا به یائسگی تخمدان (POI) باید قبل از تصمیم‌گیری برای باردار شدن به فکر سلامت خود باشند. یکی از اهداف اصلی درمان POI جایگزینی هورمون استروژن است که توسط تخمدان به طور طبیعی ترشح شده، ولی به دنبال نارسایی تخمدان، متوقف می‌شود. اما درمان با استروژن نیز عوارض خود را دارد که باید به‌دقت مورد بررسی قرار بگیرد.

احتمال باروری مبتلایان به نارسایی تخمدان

به گزارش جام‌جم ، دکتر اشرف آل‌یاسین، متخصص زنان و زایمان با بیان مطالب فوق افزود: یائسگی تخمدان موجب توقف کامل یا متناوب هورمون‌های استروژن، پروژسترون و تستسترون می‌شود که این مسأله موجب ناباروری در افراد می‌شود اما مواردی از باروری در زنان مبتلا به این بیماری نیز گزارش شده است. البته در بیشتر موارد، علت مشخص نمی‌شود؛ چرا که نارسایی زودرس تخمدان اتفاق می‌افتد، اما اختلالات ژنتیک و خود‌ایمنی به عنوان علت این وضعیت مطرح شده‌اند و به همین دلیل ارزیابی چنین بیمارانی بسیار مهم است.

وی تاکید کرد: علت‌های ژنتیک ممکن است ناشی از اختلالات ژنی فردی یا اختلالات کروموزومی باشد. سندرم ترنر، سندرم X شکننده و سایر اختلالات ژنتیکی ـ کروموزومی نمونه‌‌ای از اختلالات کروموزومی است که سبب یائسگی تخمدان می‌شود.

این متخصص درباره تاثیر مواد توکسین در یائسگی تخمدان اظهار کرد: داروهای شیمی‌درمانی و رادیوتراپی از شایع‌ترین مواد توکسین است که موجب یائسگی تخمدان می‌شود. بعضی ویروس‌ها نیز می‌توانند به عنوان علت یائسگی تخمدان مطرح باشند. البته بیماری‌های خود ایمنی هم در بروز نارسایی تخمدان‌ها نقش دارند .

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سند افتخار سپاه

سند افتخار سپاه

بعد از 40 سال از تاریخ دفاع مقدس امروز شاهد اظهارنظرهایی هستیم كه موجب نگرانی رهبر معظم انقلاب درباره تحریف این دوران شده است.

دیدار سینه‌سوختگان با مرادشان

دیدار سینه‌سوختگان با مرادشان

دیداری كه در 30 آبان 98 برگزار شد، توفیقی بود كه رفیق راه جمعی از یاران شد؛ جمعی از سینه‌ سوخته‌ ها، راویان و آفتاب‌ خورده‌های سرزمین‌های خونین دوران هشت سال دفاع مقدس كه به نمایندگی از همرزمان‌ شان به دیدار رهبر معظم انقلاب شتافتند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر