jamejamsima
سیما گفتگو محور کد خبر: ۹۲۴۴۹۱   ۰۲ مرداد ۱۳۹۵  |  ۱۰:۲۰

بازیگر تئاتر، تلویزیون و سینماست، اما در کنار کار بازیگری، فعالیت‌‌های دیگری هم دارد که بنیه اقتصادی‌اش را قوی‌تر می‌کند. به نوشتن علاقه‌مند است و اکنون نظرات و دلنوشته‌هایش را در اینستاگرامش منتشر می‌کند.

بهاره رهنما : مادرم بهترین مدل شخصیتی برای من بود

بهاره رهنما را بیشتر مردم ایران به اجرای نقش‌های کمدی و جدی می‌شناسند و مخاطبان خاص هم با رُک‌گویی او آشنایی دارند.

همین چند روز قبل و در زمان درگذشت استاد عباس کیارستمی بود که در اینستاگرامش جواب یکی از بازیگرانی که زنده‌یاد کیارستمی را به نوعی مصادره به عده‌‌ای خاص کرده بود، داد و تحسین خیلی‌‌‌ها را برانگیخت.

بهاره رهنما خانمی پرانرژی است که هم‌صحبت شدن با او انگیزه‌ زندگی باحال را در آدم به وجود می‌آورد، البته اگر این انگیزه را بتوان حفظ کرد، می‌توان انتظار داشت مثل رهنما زندگی هیجان‌انگیزی هم داشت.

در برنامه دورهمی گفتید انرژی زیادی دارید و برای این انرژی برنامه‌ریزی می‌کنید،برنامه‌ریزی شما چگونه است که به نتایج مثبت هم می‌رسید؟

چون می‌دانم انرژی زیادی دارم، برای شبانه‌روزم برنامه‌های بیشتری در نظر می‌گیرم. سال‌هاست دفترچه‌ای دارم و اول هفته کارهایی را که باید تا آخر هفته به سرانجام برسانم، در آن می‌نویسم. برای برنامه‌ها و کارهایم از کسانی که تجربه بیشتری دارند، مشاوره می‌گیرم و معمولا به همه کارهایم می‌رسم.

برنامه‌ریزی‌هایتان بیشتر هفتگی و کوتاه‌مدت است یا برنامه‌ریزی بلندمدت هم دارید؟

در کشور ما که زیاد نمی‌توان برنامه‌ریزی بلندمدت داشت، اما من برای دو هفته آینده‌‌ام می‌دانم چه کارهایی را باید انجام بدهم. معمولا اول سال دو، سه تا هدف کلی برای خودم مشخص می‌کنم که تا آخر سال آنها را به اتمام برسانم یا مقداری پیشرفت داشته باشم.

خیلی از ما اول سال برای خودمان برنامه‌‌ریزی می‌کنیم که چه کارهایی را باید انجام بدهیم، اما وقتی پای عمل به میان می‌آید امروز و فردا کرده و کارها را به تاخیر می‌اندازیم. عملی کردن تصمیمات به مهارت خاصی نیاز دارد به نظرتان چگونه باید این مهارت را در خودمان تقویت کنیم؟

من هم تمام تصمیماتی را که می‌گیرم، صددرصد انجام نمی‌دهم، اما تلاش می‌‌کنم مثلا 70 درصد آنها را عملی می‌کنم. به نظرم این مهارت کاملا به روحیات فردی بستگی دارد، به همین دلیل بهتر است هر کسی توانایی‌های خودش را بشناسد و از همه مهم‌تر این که واقع‌بین باشد. مثلا منم دوست دارم در فیلم‌های تیم برتون بازی کنم، اما می‌دانم که امکانش نیست، بنابراین نباید رویاپردازی کنم، باید همه جوانب واقعی را سنجید تا بتوان هدف‌گذاری کرد و به هدف هم رسید. معتقدم باید از اهداف کوچک شروع کرد، مثلا فراگرفتن یک زبان خارجی یا چیزهای کوچک دیگر. چون در نظر گرفتن زمان کم و محدود برای اهداف بزرگ باعث سرخوردگی و ناامیدی می‌شود، پس بهتر است اهداف بزرگ را به هدف‌های کوچک‌تر تقسیم کرده و برای رسیدن به آنها برنامه‌ریزی کنیم.

بیشتر مردم درباره بازیگرانی مثل شما این‌جور قضاوت می‌کنند که مثلا خانم بهاره رهنما بازیگر است، اوضاع مالی خوبی هم دارد، ذهنش درگیر مسائل حاشیه‌ای نیست، برای همین می‌تواند هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی کند!‌ آیا امنیت مالی و داشتن پول کافی برای برنامه‌ریزی و هدفمند زندگی کردن موثر است؟

تا همین لحظه که با شما صحبت می‌کنم، یک نفر به اندازه هزار تومان هم به من کمک مالی نکرده است!‌ از 17 سالگی کار کردم، دو تا لیسانس و فوق‌لیسانس دارم. آنهایی که فکر می‌کنند، من بازیگرم به همین دلیل در رفاه هستم، اگر در زندگی به اندازه من تلاش کرده‌اند و حالا از لحاظ معیشتی برای رسیدن به اهدافشان با مانع روبه‌رو هستند، یک جایی از کارشان ایراد دارد. من بازیگر متولد نشدم، در خانواده ثروتمند و پولدار بزرگ نشدم، ‌پدرم کارمند شرکت نفت بود و حقوق زیادی نمی‌گرفت. به هر جایی رسیدم با تلاش خودم رسیدم. خانم‌‌هایی که مدام به زندگی دیگران نگاه می‌کنند و بدون هیچ تلاشی فقط غصه و غبطه زندگی دیگران را می‌خورند، بهتر است اول به خودشان نگاه کنند، ببینند چقدر تلاش کرده‌اند که اکنون منتظر برداشت محصول زحمات خود هستند؟

من حتی در ماه آخر بارداری که حقوق می‌خواندم، برای همه امتحاناتم به دانشگاه می‌رفتم، هر روز یکی از اعضای خانواده‌ام مرا می‌برد و می‌آورد؛ چون هر لحظه امکان داشت بچه به دنیا بیاید. دخترم که به دنیا آمد، باز هم درس خواندن را رها نکردم. بچه شیرخواره داشتم، اما واحد گرفتم و با نمره‌های خوبی هم قبول شدم. زندگی‌ام پر از تلاش است و خدا را شکر اگر وضعیت مالی خوبی دارم، به دلیل تلاش شخصی و تعدد رشته‌هایی است که در آنها تحصیل کرده‌ام. همیشه از آدم‌های توانمند و اساتیدم چیزهای خوبی یاد گرفته و آنها را در زندگی عملی کرده‌ام.

پس انگیزه‌های درونی قوی هم دارید؟

معمولا انگیزه‌های درونی قوی هستند.

برخی دوست دارند به اهداف بزرگی دست پیدا کنند، اما مقاومت‌های درونی و بازدارنده مانع پیشرفت آنها می‌شود یا با کوچک‌ترین مانعی که سر راه آنها قرار می‌گیرد، دلسرد شده و عقب‌نشینی می‌کنند. چگونه می‌توان با انرژی و قدرت جلو رفت؟

من مادر بسیار کوشا و فعالی داشته و دارم که الگوی اصلی‌ام بود و به من یاد ‌داد که چگونه وارد اجتماع شوم. کلاس پنجم بودم و مادرم تازه داشت، دیپلم می‌گرفت!‌ همه مهارت‌های خانه‌داری و کسب درآمد را بلد بود؛ دیپلم آرایش و زیبایی، دیپلم خیاطی و گلدوزی و... داشت. همیشه در حال کار و فعالیت بود،‌ هیچ‌وقت ندیدم مادرم در خانه بنشیند و غیبت دیگران را بکند یا ساعت‌‌های زیادی با تلفن صحبت کند. مادرم بهترین مدل شخصیتی برای من بود.

البته همه چنین مادر امیدوار و فعالی ندارند که الگوی موثری برای آنها باشد. مادرم بالا و پایین زندگی را خیلی دیده، اما همیشه خودش را سرپا نگه داشته، حتی الان که سنش بالا رفته و بیمار است، اما روحیه‌اش خیلی خوب است و زندگی را دوست دارد. داشتن چنین مادری شانس بزرگی برای من بود. پدرم همیشه به رویا‌های من اهمیت می‌داد. از ده سالگی که گفتم دوست دارم بازیگر شوم، خانواده‌ام با من همراهی کرده و هر جا لازم بود از من حمایت کردند. داشتن پدر و مادری که هم الگوی خوب و هم حمایتگر باشند، موهبت بسیار بزرگی است که متاسفانه نصیب همه نمی‌شود. مثلا بچه‌هایی که در سن کم پدر و مادرشان از هم جدا می‌شوند، دچار بلاتکلیفی شده و سخت می‌توانند راهشان را پیدا کنند، اما معتقدم که سیستم آموزشی و معلمان خیلی می‌توانند در سرنوشت بچه‌ها موثر باشند. سیستم آموزشی کشور ما باید خیلی قوی شود تا صرف‌نظر از این که یک بچه در چه خانواده‌ای رشد می‌کند، او را در مسیر موفقیت قرار داده و به او آموزش‌های لازم را بدهد.

چه توصیه‌ای برای توانمند‌تر و هدفمندتر شدن خانم‌ها به آنها دارید؟

نصیحتی که مادربزرگم همیشه به مادرم می‌کرد که یکی از توصیه‌‌های مهم مادرم به من نیز هست، این است که یک زن برای موفقیت، بهتر است استقلال مالی داشته و دستش در جیب خودش باشد. نه برای این‌که درگیر تجملات و خانه و ماشین آنچنانی شود. در حدی که مهارتی را بلد باشد که اگر در ازدواجش شکست خورد، اگر شرایط ازدواج برایش مهیا نشد، ‌اگر پدرش از دنیا رفت یا با مشکل مالی روبه‌رو شد، مهارتی را بلد باشد که بتواند مستقل زندگی کرده و نیازمند دیگران نباشد. به نظرم حتی اگر ازدواج کرد، خودش را محدود نکند و به کار کردن ادامه دهد. معتقدم کار کردن، داشتن مهارت و استقلال مالی موقعیت مثبت فردی و اجتماعی را همراه دارد و به افراد اعتماد به نفسی می‌دهد که باعث موفقیت می‌شود. همیشه به دختران جوان می‌گویم حتما مهارت و فنی را یاد بگیرند که اگر روزی نیازمند کار شدند، با سرمایه اندک بتوانند کار کرده و نیازهای مالی خود را برطرف کنند.

طاهره آشیانی - جام‌جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۷
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
سعید
-
۱۱:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۲
كارمند شركت نفت حقوق زیاد نمی گرفت؟وا اسفا وا مصیبتا الان بازنشسته هاشون به اندازه 3 تا كارمند بانك حقوق میگیرن!
۰
۰
علی تهرانی
-
۱۱:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۲
باسلام:تا بحال نه تئاتری ازایشان دیده ام ونه سریالی ونه فیلمی .نظری ندارم
۰
۰
نظر
-
۱۳:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۲
یكی از بازیگران مورد علاقه من هستند و در هر فیلمی باشند بخصوص كمدی حتما فیلم رو می بینم .امیدوارم همیشه موفق باشند .واقعا با توجه به شرایط كنونی جامعه ما برای زنان داشتن شغل و درامدمستقل برای زنان ضروری هست .
۰
۰
من
-
۱۵:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۲
لیسانس و فوق لیسانس دانشگاه آزاد كه تلاش نمی خواد
۰
۰
بهار
-
۱۲:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۳
جناب سعید خان شما سختی كار كاركنان صنعت نفت را با كاركنان بانك مقایسه می كنید؟؟؟؟؟ ... كدوم كارمند بانكی در گرمای 64 درجه و نهایت خیلی عالی در دمای 50 درجه از ساعت 6 صبح تا 5 بعد از ظهردر محیط باز كار می كنه ... كدوم كارمند بانكی در محیط های آلوده و شیمیایی كه بسیار برای سلامتی خطرناك هست كار می كنه ضمن اینكه مزایایی كه كارمندان بانك هادارند یكیشونو كاركنان صنعت نفت ندارن پایه حقوق یك مهندس شركت نفت در بدو استخدام نصف پایه حقوق یك كارمند بانك هست ... برید تحقیق كنید بعد حرف بزنید ... كاركنان صنعت نفت حقوقشون خیلی كمتر از زحمتی هست كه می كشن اونا از جانشون مایه می ذارن ... اونا نباشن شما هم حقوق ماهیانه نداری دریافت كنی ...
۰
۰
شخص
-
۱۷:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۳
سلام خانم رهنما . كارمندان شركت نفت ریسك جانی دارند اما كارمندان بانك هم ریسك هایی در كارشون هست كه به همون اندازه و یا حتی بیشتر این شغل رو پر استرس می كنه . ریسك مالی و استرسی كه در برخورد با مشتریانی كه ممكنه از هر قشری از جامعه باشن . در ضمن همه كارمندان شركت نفت دردمای 64 درجه كار نمی كنندو همیشه . و همین طور اونهایی كه كار می كنند حقوقشون خیلی بیش از اینهاست حقوق پایه و غیره كه گفتی درسته اما موارد دیگه ای به اون اضاف میشه كه كلا وام بانكی و غیره در برابرش هیچ به حساب میاد . ضمنا ما از حقوق كارمندان و دریافتی های كارمندانی در مثلا شهر ماهشهر اطلاعات داریم و همین طوری هم حرف نمی زنیم . فقط كارمندان بانك مشكل اصلیشون این هست كه اكثریت اونها به خاطرنوع شغلشون خیلی مودب و تا حدی مظلوم هستند و اصلا در این باره زیاد شلوغ نمی كنند . و چون درنظام بانكی كلا نه نمی گن و هر كاری و هر طرحی برای اونها تكلیف كنند فقط میگن چشم . حالا لازمه انجام اون طرح كار كردن از صبح تا شب به مدت دوماه یا سه ماه با استرس زیاد . اصلا باور كنید اعتراض كردن رو یاد نگرفتند چون اعتراض كردن در كار بانك جایگاهی نداره . ریسك مالی یعنی اینكه اگر در كار بانكی به هر دلیل مثلا مشغله زیاد كار و زیاد بودن تعداد مشتریان مبلغی اشتباه به حساب كسی واریز كردند یا اشتباه كاری رو انجام بده باید تاوانش رو هرچقدر باشه از جیب بدن و بانك نه تنها همراهی نمی كنن كارمند رو بلكه به عنوان یه مجرم اون رو بازخواست می كنه . ما كارمندان بانك حق اشتباه كردن نداریم .
۰
۰
بهار
-
۰۱:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۴
جناب شخص فكر می كنید كاركنان صنعت نفت حق اشتباه كردن دارن؟!... كوچكترین اشتباه در كارخانجات ( صنایع پتروشیمی و پالایشگاهها و ..... ) ممكن است جان صدها نفر رو بگیره ... شما یك بار تشریف ببرید مثلا كارخونه ای كه یكی از تولیداتش آمونیاك هست كافیه فقط مقدار بسیار كمی از آمونیاك در هوا منتشر بشه ببینید چه به روزتون می یاد ... در دوران جنگ كجا مورد حمله ها بود ... پتروشیمی ها و پالایشگاهها كدوم بانك مورد حمله قرار گرفت ؟ در محل كار من كه 3 بار مورد حمله قرار گرفت 3 نفر از همكارانم شهید شدن ... توی خون كدوم كارمندی سرب هست ... لثه های كدوم كارمند بانك از مواد شیمیایی سبز شده ... شما چند نفر دفتر نشین در تهران دیدید فكر می كنید كارمندان صنعت نفت همین ها هستن ... شما می دونید وقتی یك كارخانه ای مشكلی پیدا می كنه گاهی كاركنان اون باید تا زمانی كه اون مشكل بر طرف نشده محل كار رو ترك نكنن این ممكنه حتی تا 3 یا 4 روز طول بكشه اینا از نظر شما استرس نیست .... همه نشستین حسرت حقوق كاركنان صنعت نفت رو می خورین ... كدوم یكی از شما مثلا نصف شب بهتون زنگ زده می شه می گن فلان جا دچار مشكل شده باید بیای كارخونه ... بس كنید كار در صنعت نفت بعد از كار در معدن جزو سخت ترین و پر خطرترین كارهاست .... و باز هم می گم حقوق و مزایایی كه شما از اون اسم بردید مطمئن باشید از كارمندان بانك بیشتر نیست ...
۰
۰

یادداشت

بیشتر
نگاه طالبان به ابتکار صلح منطقه‌ای

نگاه طالبان به ابتکار صلح منطقه‌ای

موضوع دیدار هیات طالبان با مقامات جمهوری اسلامی از منظرهای مختلفی قابل بررسی است. شاید ریشه اصلی این مساله به روابط بین طالبان و آمریکا برگردد.

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

کد یا شناسه شهاب همان شناسه‌ای است که بانک‌ها مشتری را از طریق آن شناسایی می‌کنند،یعنی برای اشخاص حقیقی کد ملی، اشخاص حقوقی شناسه ملی و برای اتباع خارجی همان شماره فراگیر اتباع خارجی است.

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

سیاست‌های فرانسه طی سال‌های گذشته تابعی از سازوکارهای دیپلماسی اجبار،‌ همکاری‌های حقوقی و فشارهای سیاسی علیه ایران بوده است.

گفتگو

بیشتر
پشت صحنه یک «دعوت نحس»

گزارش جام‌جم از تولید جدیدترین سریال ماورائی تلویزیون که بعد از مدت‌ها قرار است روی آنتن برود

پشت صحنه یک «دعوت نحس»

راه میانبر رشد کسب‌وکار

گفت‌وگو با دکتر علی رودگر، از پایه‌گذاران هک رشد کسب‌وکار در ایران که موجب رشد بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا و بزرگ‌ مقیاس کشور شده است

راه میانبر رشد کسب‌وکار

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر