jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۹۲۴۳۰۸   ۰۲ مرداد ۱۳۹۵  |  ۰۲:۲۸

میدان‌های مین از یادگارهای شوم جنگ در کشورهای مختلف جهان است. آمارها نشان می‌دهد تعداد زیادی مین سرگردان در زمین بیش از 60 کشور جهان (ازجمله ایران) مدفون هستند. این مین‌ها هر روز جان ده نفر را در سراسر جهان می‌گیرند که بیشتر آنها نیز افراد غیرنظامی بویژه زنان و کودکان هستند.

پهپادی برای شناسایی و خنثی‌سازی مین

فرآیند پاکسازی میادین مین و خنثی‌سازی یا انفجار مدیریت شده آنها کاری بسیار زمانبر، پرهزینه و البته خطرناک است. تخمین زده می‌شود پاکسازی همه این میادین مین به 1100 سال زمان نیاز دارد.در این میان یک جوان 33 ساله افغانستانی تبار ساکن هلند توانسته راه‌حلی به مراتب ایمن‌تر و کم‌هزینه‌تر طراحی کند که به کمک آن می‌توان مین‌های مدفون در سراسر جهان را در کمتر از ده سال از بین برد. راه‌حل این فرد نوآور، پهپادی است که ماین کافون (Mine Kafon) دارد. عبارت ماین کافون به معنای بگذار مین منفجر شود، است. این پهپاد که عملکردی خودکار و بدون نیاز به کاربر انسانی دارد، در سه مرحله میدان مین را پاکسازی می‌کند.

در مرحله اول یعنی نقشه‌برداری، پهپاد روی منطقه مورد نظر پرواز کرده و با استفاده از دوربین خود، نقشه‌ای سه بعدی و دقیق از منطقه تهیه می‌کند. مرحله دوم به شناسایی اختصاص دارد. در این مرحله، پهپاد با دستگاه فلزیابی که زیرش قرار دارد، به شناسایی مین‌های مدفون زیر زمین می‌پردازد.

در مرحله سوم، پهپاد خود را روی هر یک از مین‌های شناسایی شده می‌رساند، دستگاهی کوچک که سبب تحریک مین و انفجارش می‌شود را بر آن نقطه روی زمین قرار می‌دهد و از آن فاصله می‌گیرد. سپس این پهپاد دستور انفجار را به آن دستگاه می‌دهد و مین مدفون شده منفجر می‌شود. مین‌زدایی با استفاد از پهپاد ماین کافون مزایای زیادی دارد. نخست این که در این فرآیند نیازی به دخالت کاربر انسانی نیست و همین موجب افزایش ایمنی عملیات پاکسازی می‌شود. افزون بر این، سرعت انجام کار با این شیوه 20 برابر شیوه‌های مرسوم است. هزینه این شیوه نیز 200 برابر کمتر از روش‌های معمول برای مین‌زدایی خواهد بود.

منبع: kickstarter.com

مترجم: صالح سپهری‌فر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها