jamejamnashriyat
نشریات تپش کد خبر: ۹۲۳۲۳۳ ۳۰ تير ۱۳۹۵  |  ۰۸:۰۰

رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا از شهروندان خواست در صورت سرقت یا مفقود شدن کارت بانکی خود، اقدام به مسدود کردن کارت با استفاده از شماره عابربانک و رمز خود کنند.

سرهنگ علیرضا آذردرخش در این باره گفت: برخی افراد سودجو با سرقت کارت‌های بانکی اقدام به برداشت از حساب بانکی می‌کنند. بی‌دقتی هموطنان و حسن اعتماد آنان در این موضوع بسیار موثر بوده به نحوی که اگر رمز‌ کارت‌های بانکی را در کنار کارت بانکی نگذارند یا آن را به کسی اعلام نکنند، امکان برداشت از حساب بانکی آنها از طریق این روش وجود نخواهد داشت؛ بنابراین استفاده‌کنندگان از کارت‌های بانکی باید رمزهای عبور خود را به صورت دوره‌ای تغییر دهند و آن را به کسی اعلام نکنند. وی افزود: همه بانک‌ها امکان مسدودسازی کارت‌های بانکی را در همان لحظه فراهم کرده‌اند، به این صورت که با برقراری تماس تلفنی با شماره‌های اعلام شده و دادن مشخصات خود از قبیل شماره ملی و شماره شناسنامه می‌توان کارت مورد نظر را مسدود کرد و برداشت و انتقال وجه دیگر میسر نیست و برای فعال‌سازی باید با همراه داشتن کارت ملی به بانک مراجعه کرد.

آذردرخش با اشاره به خدمات بدون کارت دستگاه‌های ATM از سوی برخی بانک‌ها ادامه داد: در این روش شما بدون همراه داشتن کارت و فقط با دانستن شماره کارت و رمز ورود می‌توانید عملیات بانکی مثل برداشت، انتقال وجه و غیره را انجام دهید بنابراین در حفظ اطلاعات کارت بانکی باید بیشتر از قبل مراقب بود.

وی درخصوص نحوه استفاده از قابلیت مسدودسازی کارت‌های بانکی از طریق دستگاه خودپرداز افزود: این قابلیت در بانک‌ها متفاوت بوده ولی با مراجعه به اکثر دستگاه‌های خودپرداز و انتخاب دکمه ثبت، می‌توان گزینه مسدودسازی را فعال کرد و با وارد کردن شماره کارت و رمز عبور، کارت مورد نظر را مسدود کرد. یکی دیگر از روش‌های مسدود سازی کارت‌های بانکی از طریق اینترنت بانک و نرم‌افزار موبایل بانک است که اکثر بانک‌ها گزینه مسدودسازی و غیرفعال کردن کارت‌های بانکی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. وی تصریح کرد: هموطنان عزیز باید شماره کارت و رمز عبور خود را در حافظه خود نگهداری کرده تا در صورت لزوم اقدام به استفاده از خدمات بدون کارت کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

درست از زمانی که دو خواهر یا دو برادر دوقلوی همسان به دنیا می‌آیند از طرف پدر و مادر و دیگر افراد تناسباتی برایشان در نظر گرفته می‌شود؛ لباس‌های شبیه هم، هدیه‌های کاملا مشابه و برخوردهایی یکسان. در واقع به‌طور ناخودآگاه دو فرزند دوقلو با همدیگر بزرگ می‌شوند در صورتی که ممکن است از خیلی جهات تفاوت‌هایی با هم داشته باشند.

تقویت آموزه‌های ماه مقاومت

تقویت آموزه‌های ماه مقاومت

دی ماه، در فصل تاریخ انقلاب اسلامی به نمادهایی چون «قیام» و «مقاومت» مزین شده است که همواره باید با بازنمایی و یادآوری این شاخص‌ها به بازنمایی و بازنشرگفتمان انقلاب اسلامی پرداخت.

کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

چهاردهم دی‌ماه امسال یک روز تلخ برای افغانستان بود. از پاکستان خبر رسید، ۱۰ معدنچی هزاره که گویا هفت نفر از آنها افغانستانی بوده‌اند توسط تروریست‌ها در ۵۰ کیلومتری شهر کویته، شبانه سر بریده شدند.

گفتگو

بیشتر
کودکانی با ایمنی ضعیف

از ابتدای تولد کودکان مبتلا به نقص سیستم ایمنی باید تمهیداتی اندیشیده شود تا از عفونت‌ها دور بمانند

کودکانی با ایمنی ضعیف

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر