jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۹۱۸۱۲۰ ۱۱ تير ۱۳۹۵  |  ۱۱:۲۹

مردم می‎گویند مدیران اشرافی، صاحبان حقوق‌های نجومی وحساب‌های میلیونی که سال‌هاست تنها ازپشت شیشه دودی اتومبیل‌شان به زندگی مردم نگاه می‌کنند،چگونه می‌توانند به حل مسائل معیشتی آنها فکر کنند؟

واکنش کارگران به حقوق‌های نجومی مدیران دولتی

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از مهر، مدتی است که از افشای فیش‌های حقوقی نجومی برخی مدیران دولتی و یا مدیران وابسته به سازمان‌ها و بخش‌های دولتی می گذرد و در این مدت بحث‌های زیادی در جامعه پیرامون آن صورت گرفته است. برخی مردم می گویند دولت مسئول نظارت و جلوگیری از حیف و میل بیت المال توسط عده ای بوده و برخی نیز با مقایسه حقوق های چند ده میلیونی برخی مدیران با دریافتی های ناچیز خود، منتظر برخورد قاطع دولت با مدیران اشرافی هستند.

مردم می گویند چگونه برخی می توانند به راحتی میلیون ها تومان حقوق و دستمزد برای خود تعیین و آن را دریافت کنند، آنگاه حداقل دستمزد بیش از ۱۳ میلیون مشمول قانون کار ۸۱۲ هزار تومان باشد؟ آیا وقتی فردی می تواند با استفاده از رانت های مختلف خود را به هیات مدیره ای وصل کند، یعنی می تواند ۳۰۰ میلیون تومان هم وام قرض الحسنه دریافت کند ولی مردم برای دریافت ۲ میلیون تومان وام بین بانک ها سرگردان باشند؟

آیا اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی تنها وظیفه مردم است و یا اینکه دولت و مدیران مسئولیت بیشتری در این بخش دارند؟ چگونه می توان از مدیری که میلیون ها تومان پول در حساب بانکی خود ذخیره کرده، انتظار داشت که مسائل اقتصادی و معیشتی جامعه را بفهمد و برای آن چاره اندیشی کند؟ آیا چنین مدیری اصلا به اقتصاد مقاومتی اعتقادی هم دارد؟

افزایش مزد کارگران تورم زا است!

نمایندگان کارگران می گویند سال‌هاست درباره افزایش حقوق کارگران و جبران کسری های گذشته چانه زنی می کنند و نمی توانند همراهی دولت ها را در این باره جلب کنند. آنها عنوان می کنند دولت در سال های اخیر نمایندگانی را از وزارتخانه های کار، صنعت و اقتصاد به شورای عالی کار می فرستد که وظیفه آنها جلوگیری از افزایش جبرانی دستمزد کارگران به بهانه احتمال افزایش نرخ تورم و ناتوانی بنگاه ها و ... است.

کارگران می پرسند چگونه وقتی مدیران دولتی و بخش های وابسته به دولت میلیون ها تومان در ماه حقوق و مزایا دریافت می کنند و در هیات مدیره ها می نشینند و برای خود وام های آنچنانی تصویب کرده و بندهای عجیب و غریب در فیش های حقوقی خود دارند، کسی نگران دامن زدن به نرخ تورم نیست ولی برخی مرتبا می گویند افزایش ۱۰۰ هزار تومانی دستمزد کارگران تورم زا است؟

به گفته نمایندگان کارگری، اعضای دولت در سال های اخیر نهایت تلاش خود را برای جلوگیری از رشد واقعی دستمزدها داشته اند و حتی در مواقعی با وجود توافق کارفرمایان خصوصی، اجازه نداده اند حداقل دستمزدها در سال بیشتر از ۱۰۰ هزار تومان افزایش یابد. در عین حال، دولت به زیرمجموعه های خود اجازه داده تا میلیون ها تومان برای خود حقوق تعیین کرده و وام قرض الحسنه چند صد میلیونی برای استفاده شخصی تصویب کنند!

برخی می پرسند آیا دولت واقعا اطلاعی از حقوق های نجومی برخی مدیران خود نداشته که اجازه داده در ۳ سال گذشته این روند همچنان ادامه داشته باشد؟ چگونه می توان دامن زدن به اختلاف طبقاتی را در جامعه توجیه کرد؟ اقشار کم درآمد می گویند آیا مخارج زندگی مدیران و خانواده های آنها با مخارج فرزندانشان تفاوتی دارد؟

مدیرانی که راهشان را از مردم جدا کرده‌اند

چه کسی اجازه شکل گیری مدیرانی با این تفکر را داده و باعث شده تا صاحبان مناصب و مسئولیت ها از واقعیت های زندگی مردم فاصله بگیرند؟ چگونه می توان امیدوار بود مدیری که هر روز تنها از پشت شیشه دودی اتومبیلش به مردم نگاه می کند، مسائل آنها را درک کند؟ مدیرانی با این طرز فکر سال‌هاست با وجود بودن در جامعه، اما از واقعیت های زندگی مردم فاصله گرفته و با مشکلات مردم بیگانه اند.

مدیری که ماهیانه میلیون ها تومان حقوق به حساب بانکی اش سرازیر می شود، آیا می تواند به مشکل کسی که درگیر دریافت یک میلیون تومان وام است، فکر کند؟ آیا او اصلا به این فکر می کند که برخی هنوز به دنبال دریافت یک میلیون تومان وام قرض الحسنه باشند؟ چنین مدیری می داند که ماه‌ها بلاتکلیفی و انتظار برای دریافت وام ازدواج چیست و چه مزه بدی دارد؟

ابوالفضل فتح الهی با بیان اینکه از طرفی تامین اجتماعی و وزارت کار می گویند کارگران باید در تامین هزینه ها کمک کنند و از آنسو در زیرمجموعه های این وزارتخانه حقوق های آنچنانی پرداخت می شود. تامین اجتماعی به فکر بالا بردن سن بازنشستگی، سخت تر کردن شرایط بیمه بیکاری و کاهش مشاغل مشمول سخت و زیان آور است و حقوق بازنشسته ها به صورت قطره چکانی افزایش و پرداخت می شود، آنوقت می‌بینیم که فیش های نجومی افشا می شود.

عضو هیات مدیره کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران اظهارداشت: برخی حرکت هایی می کنند که مغایر خواسته های جامعه کارگری است. ما می خواهیم درباره حقوق های آنچنانی روشنگری شود و وزیر کار بگوید چگونه در برخی بخش های شستا و مواردی مانند بانک رفاه کارگران چنین حقوق ها و پاداش هایی پرداخت شده است؟

برداشت حقوق‌های آنچنانی از جیب کارگران

فتح الهی ادامه داد: متاسفانه برخی با استفاده از برخی رانت ها، اقدامات نادرستی را انجام می دهند ولی سئوال این است که مگر مدیر فلان مجموعه که حقوق نجومی گرفته چه کار خارق العاده ای انجام داده است؟ چرا کارگران باید ۸۱۲ هزار تومان حقوق بگیرند ولی عده ای مدعی حمایت از منافع ملی، حقوق های آنچنانی از جیب کارگران بردارند؟ آیا اینگونه عمل کردن ربطی به منافع ملی ندارد؟

این مقام مسئول کارگری کشور افزود: پول هایی که در برخی زیرمجموعه های دولتی ریخت و پاش می شود از کجا آمده و اگر پرداخت حقوق های نجومی برای مدیران منصفانه است، بیایند حقوق های کارگران را هم منصفانه ببینند. کارگران از اینگونه اقدامات دلخور شده اند و برای ما این سئوال است که وقتی نمایندگان دولت در شورای عالی کار می گویند افزایش حقوق کارگران به تورم دامن می زند، آیا در این موارد هم نگرانی دارند؟

وی با اشاره به اینکه کارگران از دولت قطع امید کرده اند و اینگونه احساس می شود که حرف های رئیس جمهور در ابتدای کار دولت یازدهم تبلیغاتی و انتخاباتی بوده است، گفت: ما فکر می کردیم منافع کارگران در این دولت حفظ و مسائل برطرف می شود. چگونه دولت به فکر منافع و بهبود معیشت ۴۰ میلیون مشمول مستقیم و غیرمستقیم قانون کار نیست.

به گفته فتح الهی، حقوق کارگران در حال حاضر با ۲۰ سال سابقه کار به ۲ میلیون تومان در ماه نمی رسد و ما می توانیم کمپینی را تشکیل دهیم و در آنجا فیش های حقوقی خودمان را به نمایش بگذاریم. دریافت حقوق های نجومی و چند ده میلیون تومانی اگر فساد اقتصادی رانت نیست، چه چیزی می تواند باشد؟

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
علی
-
۱۱:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۱
فقط این فیش های حقوقی والبته مخفی مدیران نیست كه خشم ماكارگران را برافروخته است.سالیانی است كه گروهی به نام پیمانكار ظهور كرده اندكه از سفره كارگران می دزدند وبرای خود باغ و ویلا می سازند وسفرهای آنچنانی می روند.
۰
۰
كارگر سیباه پوست
-
۱۸:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
با سلام بنده چهار ده ساله تو صنعت نفت كارگر سیاه پوست هستم اینجا كارمندان رسمی جزئ ماهانه میلیون میلیون حقوق و پاداش و بهره بری میگیرن سهام های چند صد میلیون تومانی دریافت میكنن وتنها به اسم ناظر پیمان كار خیلی زحمت بكشن زیر كولر گازی میشینن و امضائ میكنن درحالی كه ما سیاه پوست های پیمان كار باید از ساعت پنج صبح راه بیافتیم بریم سر كار تا ساعت هشت شب تو شرایط سخت والوده كار كنیم اخرشم حقمونو پیمانكار بگیره اگر هم اعتراضی كنیم اربابانمون مثل اب خوردن اخراجمون میكنن صدامونم به هیچ جا نمیرسه ای كان تو كشور خودمون برده نبودیم این تنها ارزوی ما كارگران سیاه پوسته ببخشید درد دل كردم والا میدونم این حرفها هیچ تاثیری به حالمون نداره كجا رفتن اونهایی كه از عدالت علی حرف میزدن فقط در حد شعاره
yuohan
-
۱۲:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۱
حقوق های انچنانی در رده مدیرها در مملكتی كه ضعف مدیریتی یكی از مشكلات اساسی اون مملكته چیز عادی هست. نمی دونم چرا با 4تا فیش حقوقی این همه صدا كرده یعنی ناظران تا حالا كجا بودن باید یه هكر 4تا فیش تو تلگرام پخش می كرد كه دیده شه
۰
۰
ناشناس
-
۱۲:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۱
اگر ایمان به اخرت ندارید باشه وقتی میله های داغ و ذوب شده در حلقتون ریختتن , می فهمید حق الناس چیه.
۰
۰
هادی
-
۱۲:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۱
تا زمانی كه اصل 190 اجرا نشود همین آش و كاسه هم هست
۰
۰
حسین
-
۱۲:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۱
با حلوا حلوا گفتن دهن شیرین نمیشه...حالا بصورت نمادین چهار تامدیرعامل بانك هم با تبلیغات فراوان رسانه ها بركنار بشن ،چه دردی از ملت دوا میشه؟
تو حقوق یه كارگر تاثیری داره؟
منه فوق لیسانس الكترونیك بیكار رو، با دوازده سال سابقه كارگری ، میزارن سر كار؟؟؟
منه مجرد با سی و پنج سال سن
سرو سامون میگیرم؟؟؟
وام های قرض الحسنه یا با بهره كم میدن؟؟؟ یا بازم ربا رو به اسم وام مردم مجبورن با سه تا ضامن بگیرن؟؟؟؟؟

۰
۰
جلیل
-
۱۳:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۱
همین مدیران گران قیمت اگر بروند خارج گرسنه میمانند وبرای خود باید كیسه ای تعبیه كنند.باید دنبال سرچشمه فساد گشت.
۰
۰
نرم افزار موبایل
-
۱۸:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۱
همكارم یك بار به رئیسمون گفت حقوقم رو از پیمانكار بگیر برگشت گفت اگه شما این شفل را نداشتین از گشنگی مرده بودیددر صورتیكه اون شخص سه شیفت كار میكرد و اون رئیس هم همش درحال غیبت بود.
۰
۰
جواد
-
۱۹:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۱
دولت فعلی با اینكه حقوق های نجومی از دولت قبلی شروع شده، خودش ادامه دهنده نباشه و یكسان سازی كنه...البته اگه راستی راستی یكسان سازی كنه
۰
۰
كارگران تهران
-
۱۹:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۱
چرا به فكر كارگران شهرداری تهران شركت موسسه ... شهر نیستید بجای ارتقا حقوق هر سال سقوط حقوق را تجربه میكنیم لطفا مسئولین رسیدگی كنند؛ خدا بالا نگاه می كنی... متشكریم
۰
۰
علی
-
۰۸:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
حتما به جهت نخبه پروری بوده و برای جلوگیری از فرار مغزها و ژن های هنوز بدنیا نیامده شون پرداخت شده . این كه عیبی نداره خودتان خواستید كه بدهند !!!
۰
۰
بنده خدا
-
۰۹:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
اینهایی كه فیش های نجومی دارند فقط زن و بچه دارند ما نداریم یعنی اونها حق پول زیاد داشتن دارند ما حقوق زیر یك میلیون حق نداریم . اونا صف اول نماز هستن مانیستیم
۰
۰
بی نام
-
۱۰:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
خوب !!!...آنچنان این حقایق در این سه ساله این یكی شعله ور می شود كه انگار این مدیران در همین سه سال دارند این حقوق ها را می گیرند.... این متن نشر اكاذیب كه نبود/ افترا و تهمت هم كه نیست . توهین و بی ادبی هم كه توش نیست . داخلش به نظام و آموزه های اسلامی هم كه توهین نشده ببینم نشرش می دهید یا نه
۰
۰
كسرا
-
۱۰:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
ای كاش این مدیران اندكی سواد و لااقل بهره وری در سازمان های مربوطه داشتند . متاسفانه تعدادی از ایشان ( نه همه ) نه سواد دارند و نه تجربه كاری و اكثر تصمیماتشان اشتباه بوده و كارمندان را به دردسر می اندازد . من خود از این نمونه مدیران زیاد داشتم كه بعد از چند سال از رفتنشان هنوز مشغول اصلاح نتایج كارهای آنها در گذشته هستیم .
۰
۰
ff
-
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
لطفا یك گزارش هم تهیه كنید و حقوقهای نجومی را با حذف یارانه ها مرتبط نمایید .من در عجبم كه این دولتمردان چگونه از مردم میخواستند كه از دریافت یارانه انصراف بدهند آنهم بدلیل آنكه كشور با شرایط دشوار و عدم نقدینگی مواجه است
۰
۰

یادداشت

بیشتر
عدالت در شهر، گم شده است

عدالت در شهر، گم شده است

شورای شهر تهران دیروز یک فوریت طرحی را تصویب کرد که بر اساس آن در آینده‌ای نزدیک نرخ بلیت مترو و اتوبوس مجددا افزایش می‌یابد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر