jamejamsima
سیما عمومی کد خبر: ۹۱۴۰   ۰۳ خرداد ۱۳۸۱  |  ۱۵:۴۳

از اوایل سال گذشته شاهد پخش سریال هایی از سینما با مضامین در خور توجه بوده ایم سریال هایی که توانستند درددل مردم جایی باز کنند در این میان سریال پلیس جوان با بهره گیری از بازی هنرپیشه های قابل و کارگردانی شناخته شده

در آغاز مجموعه ، جلب توجه بسیاری کرد؛ اما پس از گذشت چند قسمت از این سریال ، بینندگان بسیاری از آن دلسرد شدند شاید علت اصلی بی توجهی مخاطبان به این سریال تا حدودی به فیلمنامه ضعیف آن مربوط می شود. شخصیت پردازی نامناسب بازیگران این سریال از جمله نیلوفر با بازی میترا حجار و تیمساری که دوست پدر یونس بوده است با بازی داریوش ارجمند و همچنین دایی نیلوفر با بازی محمدرضا داوودنژاد باعث شده است ؛ بیننده از شخصیت این افراد ذهنیت صمیمی پیدا نکند. در همین زمینه ، با اطلاعاتی که براساس دنبال کردن داستان درباره شخصیت ها به دست می آید، مشخص می شود که پدر نیلوفر به سبب حسادتش باعث مرگ برادرش شده است حال پس از گذشت چند قسمت ، پدر نیلوفر با رفتاری مثبت )به عنوان مثال کمک خواستن او از زیور برای پیداکردن دخترش یعنی نیلوفر( سبب می شود که بیننده در آینده نیز منتظر رفتاری مثبت از وی باشد و حتی او را شخصیتی منفی نداند، در حالی که گذشته او چنین نمی گوید.درباره نیلوفر نیز این مهم صدق می کند، طوری که بیننده علت واقعی فرار نیلوفر از یونس و حتی پدرش را هم متوجه نمی شود و تصور می شود با واردشدن شخصیت نیلوفر به داستان ، کارگردان قصد داشته است به نوعی حوادث امروز فرعی دیگری را وارد این سریال کند و به همین سبب ، عملا شخصیت پردازی درباره نیلوفر انجام نگرفته است همچنین از دیگر شخصیت های سوال برانگیز این سریال ، زیور است نقشی که عملا خارج از واقعیت و به عبارت دیگر فراتر از یک سمبل است در مواقعی که برای اشخاصی مشکلاتی به وجود می آید، شخص ، بدون مراجعه به نیروی انتظامی مستقیما به زیور مراجعه و حل وفصل مشکل را از او تقاضا می کند این سوال پیش می آید که این افراد چگونه به وجود زیور پی می برند و به سراغ او می روند هر چند بیننده درمی یابد راهکارهایی که زیور ارائه می کند بسیار بهتر و عملی تر از راهکار پلیس است مقوله ای که در جامعه امروزی ما عینیت ندارد از نکات سوال برانگیز دیگر و موجود در این سریال ، بدرفتاری یک افسر نیروی انتظامی یعنی حبیب مهاباد است این فرد در بعضی قسمتها از الفاظ زشت استفاده می کند و ریشخند دیگران رفتار عادی اوست و اهل درگیری و کتک کاری نیز هست رفتار چنین افسری در جامعه چگونه می تواند به عنوان الگو نشان داده شود؛ از کارگردان این سریال توقع بیشتری می رفت به نظر می رسد سیروس مقدم نتوانسته است موفقیت مسافر را در این سریال تجدید کند و در کل این که پلیس جوان به نسل جوان الگو نمی دهد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

از یک سنی به بعد، دیگر شخص و انسان نیستند. تبدیل می‌شوند به یک مفهوم. یک مکتب، یک تفکر. بعضی وقت‌ها با یک من عسل نمی‌شود خوردشان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر