jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۵۰۱۸ ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

یک مامور سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) تائید کرد که با، در بازداشت و متعاقب آن حبس 27 ساله «نلسون ماندلا» فعال برجسته مخالف آپارتاید در آفریقای جنوبی نقش داشته است.

روزنامه انگلیسی «دیلی‌میل» روز یکشنبه نوشت: «دونالد سی. ریچارد» مامور سابق سیا با بیان نقش خود در بازداشت نلسون ماندلا با این بهانه که وی مهره اتحاد جماهیر شوروی سابق بوده، برای نخستین‌بار تائید کرد که چگونه نیروهای امنیتی آفریقای جنوبی را در روز بازداشت ماندلا در سال 1962 هدایت کرده است.

این مامور 88 ساله سازمان سیا که در آن سال‌ها رسما به عنوان معاون کنسولی آمریکا در شهر دوربان آفریقای جنوبی فعالیت می‌کرد، گفت: به عنوان بخشی از بازی قدرت ژئوپلتیکی دوران جنگ سرد اطلاعاتی را ارائه کرده است؛ زیرا ماندلا خطرناک‌ترین کمونیست در خارج اتحاد جماهیر شوروی بود.

به گزارش ایرنا و به نقل از نشریه ساندی‌تایمز، انگلیس نیز روز یکشنبه در گزارشی در این زمینه نوشت: مامور مخفی سیا مطلع شد که ماندلا روز پنجم اوت از دوربان به ژوهانسبورگ سفر خواهد کرد و مدعی شد که جزئیاتی از مسیر حرکت ماندلا را به افرادی که در اداره پلیس با آنها در تماس بوده، ارائه کرده است به این معنا که آنها می‌توانستند مسیر حرکت ماندلا را مسدود کنند.

خودروی ماندلا در مسیر متوقف شد و ماموران وی را که لباس مشکی به تن داشت و پشت فرمان خودرو نشسته بود، بازداشت کردند. وی پس از بازداشت، محاکمه و به 27سال حبس محکوم شد.

هر چند از مدت‌ها قبل شایعاتی درباره مداخله سیا در بازداشت ماندلا منتشر شده بود اما به نوشته دیلی‌میل، در حالی که ماندلا بارها با حزب کمونیست در ارتباط بوده است وی همواره هر گونه وابستگی به این حزب را تکذیب کرده بود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر