jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۹۰۴۵۰۵ ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۱۶:۱۵

محققین اسپانیایی میکرو روبات لوله ای شکل را طراحی کرده اند که قابلیت جدا سازی فلزات سمی از آب را دارد.

روباتی که آب‌های آلوده را پاکسازی می‌کند

به گزارش جام جم آنلاین، محققین دانشگاه مهندسی زیستی Catalonia اسپانیا، میکرو روباتی را به شکل لوله توسعه داده اند که قادر به برطرف کردن سرب موجود در آب است و در مقایسه با نمونه های قبلی بهینه تر و هزینه آن کمتر است.

این روبات دارای یک لایه خارجی از گرافین است که در تماس با یون های سرب قادر به گرفتن آنها است. این روبات منحصر به فرد قادر به بر طرف کردن سرب موجود در آب به میزان ۹۵ درصد است.

در پاکسازی مناقطی که از آلودگی زیست محیطی بالایی بر خوردار هستند از این روبات می توان استفاده کرد. از قابلیت دیگر میکرو روبات، پاکسازی فلزات سمی دیگری همچون جیوه، کادمیم، آرسنیک و ... است که موجب آلودگی آب می شوند.

این میکرو روبات دارای سه لایه است. لایه خارجی از اکسید گرافین تشکیل شده و لایه میانی از نیکل ساخته شده و ویژگی «فرومغناطیسی» در این روبات ایجاد می کند ضمن اینکه باعث می شود توسط میدان مغناطیسی خارجی کنترل شود. لایه سوم و داخلی نیز از پلاتین است.

محققین با بکارگیری تعداد زیادی از این میکرو روبات ها در ۳ میلیون لیتر آب توانستند در حدود ۹۵ درصد از سرب موجود در آب را بر طرف کنند.

نتیجه این تحقیق در نشریه Nano Letters منتشر شده است.

منبع: مهر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
یادداشت بیشتر
خطر کرونا هنوز جدی است

خطر کرونا هنوز جدی است

هنوز همه‌گیری کرونا در کشور ما مساله‌ای جدی است و افراد اگر مسائل بهداشتی را رعایت نکنند، هر لحظه امکان ابتلای آنها به کرونا وجود دارد.

راز کارنامه موفق ایران در مقابله با کرونا

راز کارنامه موفق ایران در مقابله با کرونا

آنچه از جلسه دیروز ستاد مبارزه با کرونا با حضور رهبر معظم انقلاب و همچنین بیانات ایشان استنباط می‌شود تاکید بر باور ملی است. ایران از توانمندی‌های خوبی در عرصه علمی و همچنین حضور افراد کارشناس و متخصص برخوردار است.

کرونا با آنفلوآنزای جدید می آید

کرونا با آنفلوآنزای جدید می آید

ویروس کرونا هنوز برای دانشمندان بسیار ناشناخته‌است و به این دلیل، نباید با عجله درباره رفتار این ویروس در ماه‌های آینده قضاوت کنیم بنابراین هنوز نمی‌توانیم بگوییم آیا در ماه‌های آینده به‌خصوص در فصل پاییز با یک همه‌گیری وسیع برمی‌گردد یا خیر.

گفتگو بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش