jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۴۳۸۰ ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

در هفته‌های گذشته چندین بار اخباری از خودکشی افراد مختلف در سطح شهر تهران و در شرایطی شنیده‌ایم که در ملأعام و در معرض دید جامعه صورت گرفته و خبرشان در شبکه‌های اجتماعی با شرح کامل و ذکر جزئیات پخش شده است. بررسی زمینه‌های فردی و اجتماعی این ‌نوع از خودکشی اهمیت دارد اما با افزایش تعداد موارد مشابه، این نگرانی وجود دارد که این نوع خودکشی تبدیل به یک مشکل اجتماعی فراگیر شود و‌ گسترش یابد.

یکی از عوامل و پدیده‌هایی که در نوشتارهای مربوط به خودکشی و عوامل موثر بر آن مورد توجه قرار گرفته است، احتمال افزایش موارد خودکشی به دنبال خودکشی افراد صاحب‌نام یا انتشار وسیع اخبار مربوط به آن است. نمونه‌های متعددی وجود دارد که به‌دنبال انعکاس رسانه‌ای وسیع اخبار خودکشی، دست‌کم تا مدتی، شیوع خودکشی به‌طور کل، و‌ با همان روش‌های قید شده در رسانه‌ها به طور خاص، ممکن است افزایش پیدا کند.

این موارد باعث شده است تا به موضوع « خودکشی تقلیدی» به عنوان یک پدیده‌ اجتماعی مرتبط با خودکشی پرداخته شود و از جمله به نقش رسانه‌ها در افزایش آن توجه شود. مراجع معتبر مرتبط با سلامت روان و پیشگیری از خودکشی، راهنماها و دستورالعمل‌های مفیدی برای رسانه‌ها پیشنهاد کرده‌اند و در آن شرح داده‌اند که نحوه‌ انتشار اخبار مرتبط با خودکشی به چه شکلی باشد و به چه شکلی نباشد. همچنین تأثیر آن بر میزان موارد خودکشی موردتوجه قرار گرفته است.

به هر حال باید توجه داشت که همیشه انعکاس و انتشار وسیع اخبار مربوط به خودکشی، بدون در نظر گرفتن ظرایف آنها موجب گسترش این پدیده در سطح جامعه می شود و ‌موضوع را به پدیده‌ای اجتماعی و فراگیر تبدیل می‌کند. به همین علت به نظر می‌رسد، انجمن‌ها، سازمان‌های مردم نهاد، سازمان‌های مرتبط با سلامت و سلامت روان و در راس آنها وزارت بهداشت باید در این زمینه اطلاع‌رسانی کنند و حتی با برگزاری کارگاه‌ها و کلاس‌هایی برای اصحاب انواع رسانه‌ها، آنها را از شیوه‌های صحیح اطلاع‌رسانی که باید بدون قید جزئیات زیاد باشد و پی آمد روش‌های نادرست خبردهی و انعکاس اخبار آگاه کنند تا به این ترتیب مردم ضمن با خبر شدن از حوادث تحت تاثیر موج‌های غیرعادی قرار نگیرند و آسیب‌های اجتماعی همچون خودکشی در جامعه همه گیر نشود. با همین هدف، کتابچه «راهنمای انعکاس خبر خودکشی در رسانه‌ها» سال 1386 به وسیله دفتر سلامت روانی ـ اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، با همکاری معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان تهیه شد. اما فقط بسنده کردن به این مرجع کافی نیست و مسلما باید دیگر سازمان‌ها وانجمن‌ها هم وظایفشان را در این زمینه انجام دهند.

دکتر فرهاد فرنقی

روانپزشک

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر