jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۳۲۳۷ ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

سیستان و بلوچستان به عنوان نخستین استان، یارانه سفر می‌گیرد

خروج استان‌های محروم از بن‌بست گردشگری

اگر هزینه‌های سنگین سفر سبب شده که در این چند سال از دیدن شهرها و مناطق زیبای ایران محروم بمانید، مسئولان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور قول داده‌اند که یارانه‌ای برای سفر شما اختصاص دهند، به شرط این‌که به مقصدی بروید که آنها می‌گویند.

به گزارش جام‌جم، هفته گذشته رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اعلام کرد در آینده نزدیک یارانه سفر به مقاصد جدید داخلی اختصاص داده خواهد شد.

مسعود سلطانی‌فر با بیان این‌که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، یک‌سوم هزینه سفر به این مقاصد را در سال 95 می‌پردازد، افزود: استان سیستان و بلوچستان و مسیر زاهدان، زابل، چابهار و تهران به عنوان نخستین مقصد جدید به گردشگران داخلی ارائه می‌شود.

البته تنها مقصد سفر شما نیست که توسط مسئولان گردشگری کشور مشخص می‌شود، بلکه برای دریافت این یارانه باید در قالب تورهای گردشگری برای بازدید از این مقاصد اقدام کنید.

سلطانی‌فر در این زمینه با اشاره به این‌که برای رونق و شکوفایی اقتصادی و فرهنگی مناطق محروم، به تورهایی که مقصد گردشگری آنها شامل چنین مناطقی می‌شود، یارانه پرداخت خواهیم کرد، می‌گوید: در گام نخست در نظر داریم تورهایی را که مقصد گردشگری آنها استان سیستان و بلوچستان است، در اولویت قرار دهیم.

پرداخت یارانه به آژانس‌های گردشگری

براساس گفته‌های رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یارانه سفر نه به مردم بلکه به تورهای گردشگری پرداخت خواهد شد.

معاون گردشگری این سازمان درباره‌ جزئیات بیشتر این طرح با بیان این‌که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در چارچوب حمایت از مقاصد جدید و توزیع مکانی سفر، تصمیم گرفته به بسته‌های سفر به مقصد استان‌هایی که دارای جاذبه‌ها و قابلیت‌های ناشناخته‌ای هستند، یارانه بدهد، به ایسنا می‌گوید: این بسته‌ها را آژانس‌های گردشگری تهیه می‌کنند و قرار نیست یارانه مستقیم به مردم داده شود.

با وجود این، مرتضی رحمانی‌موحد اشاره می‌کند دفاتر خدمات مسافرتی مجری این طرح هنوز به طور کامل مشخص نشده‌اند و می‌افزاید: این آژانس‌ها که بعد از مشخص شدن اسامی‌شان اعلام خواهد شد، بسته‌هایی را در فاصله زمانی با قیمت‌های ترجیحی، رقابتی و جذاب برای مردم طراحی می‌کنند و در واقع یارانه به آن دفاتر و بسته‌های سفر اختصاص می‌یابد.

رحمانی‌موحد با تاکید بر این‌که طرح «یارانه سفر» مشمول استان‌های کمتر شناخته شده و دوردست می‌شود تا مردم آنها را بشناسند، عنوان می‌کند: بسته‌های سفر یارانه‌دار مشمول قشر خاصی نمی‌شود و هرکسی می‌تواند این بسته را از آژانس‌های مسافرتی بخرد و از یارانه‌ آن بهره‌مند شود و به مناطق کمتر شناخته شده‌ کشور سفر کند.

آن‌طور که سلطانی‌‌فر عنوان کرده بود، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری یک‌سوم هزینه سفر مردم را تامین خواهد کرد، اما رحمانی‌موحد با بیان این‌که جزئیات بیشتر این طرح تا یکی دو هفته آینده مشخص و به مردم اعلام خواهد شد، می‌گوید: مبلغ یارانه ممکن است به فراخور هر استان و مسیر متفاوت باشد، اما در هر صورت طرح جذاب و قابل قبولی خواهد بود.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی همچنین درباره محل تامین اعتبار این یارانه با توجه به محدودیت‌های بودجه در دولت، می‌افزاید: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، این اعتبار را از محل بودجه‌ حمایت و پشتیبانی از صنعت گردشگری تامین خواهد کرد.

مقصد ملی گردشگری

قرعه نخستین مقصد گردشگری مشمول یارانه به نام سیستان و بلوچستان خورد. کامبیز مشتاق گوهری، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان هم دراین‌باره به جام‌جم می‌گوید: براساس توافق میان استانداری سیستان و بلوچستان و سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور، سال 96 این استان به‌عنوان مقصد ملی گردشگری کشور انتخاب و برنامه‌هایی برای پشتیبانی این ایده طراحی شده از جمله اختصاص یارانه برای سفر به این استان و در همین ارتباط، در طرح یارانه سفر، سیستان و بلوچستان به‌عنوان نخستین مقصد گردشگری انتخاب شد.

او با بیان این که این یارانه تنها مسافرانی را تحت پوشش قرار می‌دهد که در قالب تور به این استان سفر کنند یا در قالب برنامه‌های آشنایی با سیستان و بلوچستان وارد این استان شوند، می‌افزاید: پیش از این، راهنمایان گردشگری، مدیران و برنامه‌ریزان تورهای گردشگری، نخبگان و هنرمندان کشور در چهار تور آشنایی (فم‌تور) از این استان بازدید کرده‌اند به این امید که در اطلاع‌رسانی و معرفی سیستان وبلوچستان به هموطنان نقش داشته باشند. به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان،‌ در حال حاضر تورهای گردشگری که از طرف آژانس‌های مسافرتی به مقصد استان سیستان و بلوچستان برگزار می‌شود، بسیار محدود است و به مقصد چابهار انجام می‌شود و برنامه منظم و گسترده نداشته است.

او به آمار مسافران نوروز 95 اشاره می‌کند و می‌گوید: سه میلیون و 114 هزار نفر نوروز امسال از استان بازدید کردند که نسبت به سال گذشته 21 درصد افزایش را نشان می‌دهد. هدف‌گذاری ما در طول سال آینده رسیدن به چهار میلیون گردشگر است و قصد داریم در طول برنامه ششم توسعه این سطح از بازدیدکننده را حفظ کنیم و به افزایش کیفیت خدمات گردشگری بپردازیم.

اما به نظر می‌رسد مقصد بیشتر این گردشگران چابهار است و دیگر مناطق استان کمتر مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد. مشتاق گوهری در این باره می‌گوید: هر چند مقصد بیشتر این بازدیدکنندگان نیز چابهار بوده ولی مسافران برای رسیدن به این شهر باید از مناطق دیگر استان عبور کنند که این فرصت را ایجاد می‌کند که از مناطق دیگر این استان نیز بازدید کنند.

کمیل انتظاری

ایران

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
آتش خشم در ایالات متحده

آتش خشم در ایالات متحده

به دنبال قتل جرج فلوید شهروند سیاهپوست آمریکایی در شهر مینیاپولیس آمریکا بوسیله پلیس، بار دیگر آتش زیر خاکستر اعتراضات علیه خشونت و نژاد پرستی در ایالات متحده سربرآورد و چندین ایالت آمریکا را در برگرفت. این رخداد در شرایطی که تنها چند ماه تا انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا باقی مانده شرایط پیروزی مجدد دونالد ترامپ را تحت تاثیر قرار داد.

اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

دین اسلام، حقوقی را برای انسان قرار داده است که در این خصوص تفاوتی میان زن و مرد به عنوان دو فرد وجود ندارد و حقوق مشترک زنان و مردان در جامعه اسلامی تلقی می‌شود.

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

این روزها هجمه‌های همه جانبه‌ای از سوی آمریکا، برخی کشورهای اروپایی و رژیم صهیونیستی به محور مقاومت و حزب ا... لبنان وارد می‌شود.

تعامل کارساز قوا

تعامل کارساز قوا

قوه مجریه، قضاییه و مقننه، سه بازوی کارآمدی نظام در پاسخگویی به مطالبات حقیقی مردم و اجرای سیاست‌های ابلاغی از سوی رهبر انقلاب‌ هستند و همگرایی سه‌ قوه در اجرای این سیاست‌ها الزامی است.

گفتگو

بیشتر
بازیگری نمی‌ایستد

گفت‌گو با پرستو گلستانی به مناسبت تولدش و همه خاطراتی که این سال‌ها برای ما ساخته است

بازیگری نمی‌ایستد

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر