jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۹۰۳۱۰۵ ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

سوءاستفاده گروه‌های تروریستی از آتش‌بس اعلام شده در سوریه و حمله به خان طومان، روستایی در استان حلب که شهادت تعدادی از نیروهای مقاومت را به همراه داشت، نگرانی‌هایی را در خصوص وضعیت سوریه به وجود آورده است.

با این که دولت سوریه و متحدانش توانسته بودند پیش از آتش‌بس حدود 12 هزار کیلومتر از خاک این کشور را آزاد کنند، اما با این وجود به حل مسالمت‌آمیز و سیاسی بحران رضایت دادند و آتش‌بس را پذیرفتند. به این امید که گفت‌وگوهایی در زمینه صلح در ژنو صورت بگیرد و به نتیجه‌های مثبتی نیز دست یابند، اما با این حال و حتی بدون توجه به قطعنامه‌های شورای امنیت مبنی برضرورت ریشه‌کنی گروه‌های تکفیری و ادامه بحث وگفت‌وگوهای صلح در سوریه، بازی خطرناکی به واسطه معارضه مسلح در خان طومان به وجود آمده است.

البته اشغال خان طومان به معنای این نیست که ابتکار عمل به دست معارضان و گروه‌های تکفیری افتاده است، بلکه همان طور که دولت سوریه توانست پیشتر خان طومان را آزاد کند، این بار نیز می‌تواند. اما اکنون بحث این است که برخی از نیروهای معارض بخصوص گروهی موسوم به جیش الفتح با همکاری جبهه النصره بازی خطرناکی را آغاز کرده‌اند که ممکن است با از بین رفتن آتش‌بس، دوباره سوریه به صحنه کارزار و جنگ برگردد.

روسیه دو واکنش خواهد داشت ابتدا تلاش می‌کند گروه‌های احرارالشام و جیش‌الاسلام را به عنوان گروه‌های تروریستی در شورای امنیت معرفی کند؛ همان چیزی که بارها ایران نیز مطرح کرده بود و واکنش دوم نیز واکنش نظامی خواهد بود. گرچه روسیه تاکنون واکنش نظامی نشان نداده است، اما نقض مکرر این آتش‌بس نمی‌تواند بدون پاسخ بماند. در نهایت روسیه هر لحظه ممکن است به این آتش‌بس پایان دهد و به مواضع این معارضان در مناطق مختلف سوریه حمله‌ور شود.

فراموش نکنیم که ایران تنها نیست و در این محور در کنار سوریه و روسیه قرار دارد و بدون هماهنگی با آنها اقدامی نمی‌کند. به بیان دیگر ایران در تلاش است با هماهنگی طرف‌های خود در منطقه به گونه‌ای رفتار کند که به حل مسالمت‌آمیز بحران منتهی شود./ جام‌جم‌آنلاین

حسین رویوران

کارشناس مسائل خاورمیانه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر