jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۸۹۶۷۹۰   ۳۰ فروردين ۱۳۹۵  |  ۱۳:۴۳

این روزها زمین لرزه های عجیب و قدرتمندی در جهان روی می دهد که همزمانی تقریبی آنها توجه دانشمندان را به خود جلب کرده است.

زمین لرزه های مرموز در اقیانوس آرام

به گزارش جام جم آنلاین ، طی ساعات گذشته زمین لرزه قدرتمندی به بزرگی ۷.۸ ریشتر اکوادور را به لرزه درآورد. شدت این زمین لرزه به حدی بوده که هم اکنون نیز پس لرزه های آن ادامه دارند.

اما نکته مهمتر این است که وقوع این زمین لرزه تنها چند روز پس از زمین لرزه های مهیبی روی داده که ژاپن را به لرزه درآورده اند. این زمین لرزه ها در جزیره کیوشو به وقوع پیوسته اند.

فعلا دانشمندان ارتباطی میان زمین لرزه های ژاپن و اکوادور کشف نکرده اند.

درحالی که ممکن است میان زمین لرزه هایی که در سراسر منطقه پاسفیک روی می دهد ارتباط معناداری وجود نداشته باشد اما نزدیک بودن زمان این لرزشها موجب شده تا دانشمندان بررسی های بیشتری در این زمینه انجام دهند.

شدت زمین لرزه های اخیر ژاپن و اکوادور به حدی بوده که گفته می شود در مناطق آسیب دیده باید اقدامات زیرساختی چشمگیری صورت گیرد. هم اکنون ۲۵۰ هزار نفر در ژاپن بی خانمان شده اند حال آنکه هنوز آمار دقیقی از شمار بی خانمان شده های زمین لرزه اکوادور در دست نیست.

دو کشور ژاپن و اکوادور از جمله زلزله خیزترین کشورهای جهان به شمار می آیند که بر روی صفحات تکتونیکی واقع شده اند. این صفحات بخش هایی از پوسته زمین محسوب می شوند که بر روی جبه نیمه مذاب اعماق زمین حرکت می کنند.

منطقه ای که زمین لرزه اخیر اکوادور روی داده سابقه جالب توجهی در این زمینه دارد.

بررسی ها نشان می دهند که از سال ۱۹۰۰ میلادی، ۷ زمین لرزه بزرگتر از ۷ ریشتر در این منطقه و اطراف آن روی داده است.

در سال ۱۹۰۶ زمین لرزه قدرتمندی به بزرگی ۸.۳ ریشتر در این منطقه به وقوع پیوست که در نتیجه آن سونامی عظیمی شکل گرفت و صدها تن نیز کشته شدند.

اگرچه در ظاهر امر ۸.۳ ریشتر تفاوت چندانی با ۷.۸ ریشتر ندارد اما واقعیت این است که انرژی آزاد شده زمین لرزه ۱۱۰ سال پیش اکوادور ۵.۶ برابر انرژی آزاد شده در زمین لرزه اخیر این کشور است.

برای درک هرچه بهتر قدرت زمین لرزه اخیر اکوادور کافی است بدانیم که انرژی آزاد شده از این زمین لرزه حدودا بیش از ۹ میلیون برابر قدرت بمب اتمی هیروشیماست. همچنین انرژی آزاد شده از این زمین لرزه برای تأمین برق کل آمریکا برای ۶ سال کافی است.

منبع: مهر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

امروزه فناوری‌ های نوین و به ویژه هوش مصنوعی به سرعت جهان اطراف ما را متحول می‌کند و نفوذ روزافزون آنها در تمامی کاربردهای سنتی، یکی‌از دغدغه‌ها و اولویت‌های دولت‌هاست. اکنون دنیا به تعبیری با سونامی فناوری مواجه بوده و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو