jamejamnashriyat
کد خبر: ۸۹۶۳۷۹   ۲۹ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

برای واکاوی این که چرا در کشور جرمی اتفاق می‌افتد، باید مجموعه شرایط اجتماعی و اقتصادی کشور را رصد و ارزیابی کرد.

واقعیت این است که جرم پدیده‌ای ناشی از نابسامانی‌های اقتصادی، اجتماعی و مدیریتی است . زمانی که جرمی رخ می‌دهد اگر بسترهای وقوع آن از طریق مبادی ذی‌ربط ریشه‌کن نشود یا اصلاح مجرمان اتفاق نیفتد، این جرم تبدیل به پدیده‌ای حرفه‌ای و عادت می‌شود و مشکل بزهکاری مزمن رخ می‌نماید.

آسیب‌شناسی‌ها نشان می‌دهد که بزهکاران در هر حالت و موقعیتی اقدام به تکرار جرم می‌کنند که این یا با انگیزه کسب درآمد یا با هدف ارضای تمایلات روحی و روانی است، به همین علت است که این افراد حتی از فضای بسته‌ای همچون زندان به هدایت پروژه‌های مجرمانه دست می‌زنند. اما با روش‌هایی می‌توان این وضع را کنترل کرد ازجمله شناسایی روابط بزهکارانه و بستن راه‌های ارتکاب جرم، گرچه علم جرم‌شناسی تاکید دارد برای جلوگیری از ارتکاب جرایم باید سازوکارهای عمومی را برگزید از جمله بهبود شرایط اقتصادی مردم (برای کاستن از تعداد مجرمانی که به علت وضع نابسامان معیشت دست به جرم می‌زنند) و آگاه‌سازی مردم نسبت به خطرات تا از یک قربانی بالقوه به قربانی بالفعل تبدیل نشوند.

در این میان رسانه‌ها می‌توانند نقش مهمی داشته باشند بویژه در زمینه شفاف‌سازی ترفندهای مجرمانه، بنابر این هنوز شاه‌بیت مبارزه با جرایم و جلوگیری از تکرار وقوع آنها، آموزش مردم است که لازم است مسئولان آن را جدی بگیرند.

دکتر محمدعلی نجفی‌توانا

جرم‌شناس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مرثیه‌ای برای «عمو‌ قاسم»

مرثیه‌ای برای «عمو‌ قاسم»

یک) هرآنچه از تو بیادم می‌آید آلوده به غم است. تو یک جاعل بودی، یک کلاهبردار حرفه‌ای. دردهای کمرشکن را در مشتهایت پنهان می‌کردی و ناگهان چون شعبده‌بازی چیره دست سرودی خجسته از کلاه جادویی کلمات بیرون می‌کشیدی.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر