jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۹۶۳۷۹ ۲۹ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

برای واکاوی این که چرا در کشور جرمی اتفاق می‌افتد، باید مجموعه شرایط اجتماعی و اقتصادی کشور را رصد و ارزیابی کرد.

واقعیت این است که جرم پدیده‌ای ناشی از نابسامانی‌های اقتصادی، اجتماعی و مدیریتی است . زمانی که جرمی رخ می‌دهد اگر بسترهای وقوع آن از طریق مبادی ذی‌ربط ریشه‌کن نشود یا اصلاح مجرمان اتفاق نیفتد، این جرم تبدیل به پدیده‌ای حرفه‌ای و عادت می‌شود و مشکل بزهکاری مزمن رخ می‌نماید.

آسیب‌شناسی‌ها نشان می‌دهد که بزهکاران در هر حالت و موقعیتی اقدام به تکرار جرم می‌کنند که این یا با انگیزه کسب درآمد یا با هدف ارضای تمایلات روحی و روانی است، به همین علت است که این افراد حتی از فضای بسته‌ای همچون زندان به هدایت پروژه‌های مجرمانه دست می‌زنند. اما با روش‌هایی می‌توان این وضع را کنترل کرد ازجمله شناسایی روابط بزهکارانه و بستن راه‌های ارتکاب جرم، گرچه علم جرم‌شناسی تاکید دارد برای جلوگیری از ارتکاب جرایم باید سازوکارهای عمومی را برگزید از جمله بهبود شرایط اقتصادی مردم (برای کاستن از تعداد مجرمانی که به علت وضع نابسامان معیشت دست به جرم می‌زنند) و آگاه‌سازی مردم نسبت به خطرات تا از یک قربانی بالقوه به قربانی بالفعل تبدیل نشوند.

در این میان رسانه‌ها می‌توانند نقش مهمی داشته باشند بویژه در زمینه شفاف‌سازی ترفندهای مجرمانه، بنابر این هنوز شاه‌بیت مبارزه با جرایم و جلوگیری از تکرار وقوع آنها، آموزش مردم است که لازم است مسئولان آن را جدی بگیرند.

دکتر محمدعلی نجفی‌توانا

جرم‌شناس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

آتش خشم در ایالات متحده

آتش خشم در ایالات متحده

به دنبال قتل جرج فلوید شهروند سیاهپوست آمریکایی در شهر مینیاپولیس آمریکا بوسیله پلیس، بار دیگر آتش زیر خاکستر اعتراضات علیه خشونت و نژاد پرستی در ایالات متحده سربرآورد و چندین ایالت آمریکا را در برگرفت. این رخداد در شرایطی که تنها چند ماه تا انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا باقی مانده شرایط پیروزی مجدد دونالد ترامپ را تحت تاثیر قرار داد.

اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

دین اسلام، حقوقی را برای انسان قرار داده است که در این خصوص تفاوتی میان زن و مرد به عنوان دو فرد وجود ندارد و حقوق مشترک زنان و مردان در جامعه اسلامی تلقی می‌شود.

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

این روزها هجمه‌های همه جانبه‌ای از سوی آمریکا، برخی کشورهای اروپایی و رژیم صهیونیستی به محور مقاومت و حزب ا... لبنان وارد می‌شود.

تعامل کارساز قوا

تعامل کارساز قوا

قوه مجریه، قضاییه و مقننه، سه بازوی کارآمدی نظام در پاسخگویی به مطالبات حقیقی مردم و اجرای سیاست‌های ابلاغی از سوی رهبر انقلاب‌ هستند و همگرایی سه‌ قوه در اجرای این سیاست‌ها الزامی است.

گفتگو

بیشتر
بازیگری نمی‌ایستد

گفت‌گو با پرستو گلستانی به مناسبت تولدش و همه خاطراتی که این سال‌ها برای ما ساخته است

بازیگری نمی‌ایستد

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر