jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۸۹۶۲۸۳ ۲۸ فروردين ۱۳۹۵  |  ۲۰:۱۸

بورس اوراق بهادار تهران که هفته گذشته افت 1.5 درصدی شاخص را تجربه کرد، در اولین روز معاملاتی هفته جاری به سخنان رئیس کل بانک مرکزی واکنش نشان داد و بعد از مدت‌ها با ریزش بی‌سابقه 1600 واحدی مواجه شد.

سقوط بورس به کانال 77 هزار واحد

به گزارش جام جم آنلاین، بورس اوراق بهادار تهران در اولین روز هفته پایانی فروردین به سخنان اخیر رئیس کل بانک مرکزی در نشست صندوق بین‌المللی پول، واکنش بسیار منفی نشان داد و برای اولین بار در سال جدید با ریزش بی‌سابقه 1600 واحدی مواجه شد و از کانال 79 هزار واحد تا محدوده 77 هزار واحد عقب‌نشینی کرد.

روند اصلاحی و محتاطانه بورس تهران درحالی از هفته دوم فروردین آغاز شد که مطرح شدن بحث‌ها درباره اجرای برجام و متصل شدن سوئیفت، نگرانی‌هایی را بین فعالان تالار شیشه‌ای ایجاد کرد و موجب حرکت دست به عصای سهامداران شده بود، اما رئیس کل بانک مرکزی در نشست صندوق بین‌المللی پول صحبت‌های مهمی درخصوص اجرای برجام و اتصال سوئیفت مطرح کرد که این سخنان به نگرانی شدید سهامداران منجر شد و آنها را وارد صف‌های طولانی فروش کرد.

به این ترتیب ادامه اصلاح قیمت‌ها در پی جهش‌های تند بورس طی سال گذشته در کنار مطرح شدن برخی ابهامات سیاسی و همچنین روشن نشدن وضعیت قرارداد شرکت‌های خارجی با خودروسازان منجر به این شده است که سهامداران از آینده بورس ابراز نگرانی کرده و نسبت به فروش سهام خود و خارج شدن از این بازار اقدام کنند.

ریزش دور از انتظار شاخص بورس در معاملات اولین روز هفته درحالی رقم می‌خورد که اخبار منفی و نگران‌کننده‌ای در سطح سیاسی و اقتصادی وجود ندارد، اما فشار فروش و نگرانی سهامداران در صنعت خودرو منجر به تعمیم دادن این وضعیت در کل بازار و شرکت‌های بورسی شده است.

این وضعیت درحالی با دنباله‌روی برخی سهامداران و قرار گرفتن آنها در صف فروش تشدید شده که بسیاری از کارشناسان روند بورس را تا پایان سال مثبت ارزیابی کرده و معتقدند با توجه به اخبار مثبت اقتصادی و گشایش‌های ارزی بزودی بورس تهران از روند اصلاحی دست کشیده و وارد فاز مثبت می‌شود.

منبع: ایسنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

یک کارشناس اقتصادی در یادداشتی در جام جم آنلاین نوشت: دولت آقای روحانی از لحاظ تفکر دو دولت کاملا متفاوت بودند ولی ما در حوزه اقتصاد شاهد سیاست هایی کاملا یکسان با آثار مشابه بودیم.

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

محمدعلی خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک در یادداشتی برای جام جم آنلاین درباره نفتکش های سوخت‌رسان ایران در حال ورود به آب‌های ونزوئلا، نوشت: در صورت مزاحمت برای نفتکش های ایران، هم در خلیج فارس هم در خارج از این حوزه توان پاسخگویی وجود دارد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر