jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۹۵۴۹۰ ۲۶ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

در تحولی کم‌سابقه برای اولین بار، پارلمان ملی عراق بر سر تشکیل کابینه جدید نخست‌وزیر دچار دودستگی شد.

به گزارش منابع خبری، جمعی از نمایندگان با تغییرات کابینه تعدیل شده نخست‌وزیر موافقت کرده و عده‌ای هم کل این روند را غیرقانونی خوانده و از روز سه‌شنبه در داخل ساختمان پارلمان دست به تحصن زده‌اند. آنها می‌گویند در صورتی که به درخواست‌هایشان توجهی نشود، به تحصن خود ادامه می‌دهند. این عده از نمایندگان که اغلب آنها از فراکسیون صدری‌ها و نمایندگان انفرادی دیگر فراکسیون‌ها هستند، روند تغییرات کابینه جدید و تصمیم‌گیری پارلمان درباره آن را برخلاف مواد قانون اساسی عراق خواندند.

هیثم الجبوری، رئیس فراکسیون نخبگان در پارلمان گفت نمایندگان معترض از فراکسیون‌های اهل سنت و شیعیان و 12 نفر از فراکسیون کردها و حدود هفت تا هشت نفر از اقلیت‌ها هستند. وی ادامه داد نمایندگان معترض 114 امضا برای تغییر روسای سه‌گانه کشور از جمله رئیس‌جمهور، نخست‌وزیر و رئیس پارلمان جمع‌آوری کرده‌اند. در همین حال، سلیم الجبوری، رئیس پارلمان ملی عراق پیش از ظهر دیروز با نمایندگان معترض و تحصن‌کننده دیدار و جلسه‌ای اضطراری برای رسیدگی به مطالبات نمایندگان معترض برگزار کرد. این درحالی است که روز سه‌شنبه حیدر‌العبادی، نخست‌وزیر عراق به پارلمان رفت و نشستی را با رئیس و رؤسای فراکسیون‌های پارلمان برگزار کرد، اما این نشست بی‌نتیجه ماند و جلسه رأی‌گیری درباره کابینه جدید به روز پنجشنبه موکول شد. در این میان یک منبع نزدیک به حیدر العبادی اعلام کرد نخست‌وزیر عراق دو فهرست تغییرات وزارتی را برای تصویب یکی از آن دو، به مجلس نمایندگان ارائه کرده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر