jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۹۴۷۷۳ ۲۴ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

بخش عمده‌ای از زراعت در استان مازندران به کشت برنج اختصاص دارد. اما زراعت برنج در این استان وابسته به جریان‌های به هنگام رودخانه‌ای و بارندگی‌های فصلی است همین وابستگی سبب شده با خشکسالی‌های اخیر کشاورزان با چالش کم‌آبی روبرو شوند. لذا یکی از راه‌های مقابله با بحران کم‌آبی، مکانیزه کردن کشت برنج است. این طرح که از سال 71 در مازندران به صورت پایلوت آغاز شده در پنج سال اخیر با حمایت‌های دولت و ارائه تسهیلات یارانه‌ای و حمایتی به این بخش در کاشت این محصول استراتژیک شتاب دوچندانی گرفته به صورتی‌که تاکنون 25 درصد اراضی شالیزاری مازندران زیر کشت مکانیزه برنج قرار دارد.

از سوی دیگر، برنجکاری کاری پرمشقت و پردردسر است که انجام آن به صورت سنتی هزینه‌های بالای کارگری و نیروی انسانی را به همراه دارد. عواملی نظیر سختی کار، عدم تمایل جوانان به این شغل، بالا بودن سن بهره‌برداران، هزینه بالا و عدم توجیه اقتصادی در کشت سنتی برنج موجب شده تا شالیکاران از ورود ماشین‌آلات برای مکانیزه کردن کشت برنج استقبال کنند. از این‌رو، توسعه مکانیزاسیون برنج در راستای کاهش هزینه‌های تولید آن در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی مازندران قرار گرفته است. کشت هر هکتار برنج به صورت سنتی نیاز به 100 نفر روز کارگر دارد در حالی که هر دستگاه نشاءکار برنج قادر به نشاء برنج در چهار هکتار در طول یک روز است.

همچنین با توسعه شهرنشینی و کاهش جمعیت روستایی چالش‌های متعددی در امر تولید و تامین نیازهای غذایی استان به‌وجود آمده است. هر چند به باور کارشناسان تشکیل مجمع کشاورزان راهی برای ایجاد تعامل بین جمعیت شهری و روستایی استان و رسیدن به توسعه پایدار است، نباید از استفاده از فناوری روز دنیا و افزایش عملکرد در واحد سطح در کشاورزی غافل شد. توسعه کشت مکانیزه را باید یکی از مهم‌ترین عوامل افزایش بهره‌وری بشمار آورد. در حال حاضر بیش از 80 درصد برداشت برنج مازندران به صورت مکانیزه انجام می‌شود در حالی که تنها 25 درصد برنجکاری به صورت نشاء مکانیزه برنج صورت می‌گیرد. امیدواریم با توزیع 250 دستگاه نشاءکار در میان کشاورزان که در سال گذشته انجام شد افزون بر کاهش رنج و مشقت تولید و کاهش هزینه‌های برنجکاری گام موثری در راستای نهادینه کردن کشاورزی مدرن برداشته شود.

در همین‌حال، شهرستان قائم‌شهر در این زمینه می‌تواند الگوی دیگر شهرستان‌‌های استان باشد. مساحت اراضی شالیزاری در قائم شهر 8000 هکتار است که تا سال گذشته تنها در 3000هکتار از این اراضی نشاء مکانیزه انجام می‌شد. پیش‌بینی می‌شود با اقدامات اخیر در سال جاری نشاءمکانیزه در بیش از 4000هکتار اراضی شالیزاری صورت گیرد که در این صورت قائم‌شهر را به نسبت سطح زیر کشت در استان به شهرستان‌ پیشگام در این عرصه تبدیل می‌کند. استخدام بیش از 600 کارشناس کشاورزی در سازمان جهاد کشاورزی استان یکی دیگر از اقدامات مؤثر برای نیل به این هدف است. با استخدام این کارشناسان افزون بر ایجاد تعامل بیشتر با کشاورزان و انتقال یافته‌های جدید به آنها، آموزش‌های لازم برای اجرای کشاورزی مدرن با فناوری روز دنیا به کشاورزان داده می‌شود.

در این میان، تسطیح و یکپارچه‌سازی اراضی شالیزاری نخستین گام برای مکانیزه کردن کشاورزی تلقی می‌شود. طبق گفته وزیر جهاد کشاورزی، کشاورزان می‌توانند تا هر سقفی که بخواهند از تسهیلات خرید ادوات و ماشین‌آلات کشاورزی بهره‌مند شوند. ورود و توزیع ماشین‌آلات کشاورزی استاندارد و مناسب در بین کشاورزان می‌تواند تا حدود زیادی از میزان هزینه‌های تولید بکاهد و کیفیت محصول را نیز بالا ببرد. در سال 93 تولید برنج با رکود همراه بود. اما امیدواریم با بارندگی‌های بهار امسال کشاورزان منطقه با بحران کم‌آبی مواجه نشوند. همچنین به کشاورزان توصیه می‌شود نسبت به انجام شیار و تخم‌ریزی به موقع در شالیزارها قبل از شروع گرم شدن هوا توجه کنند، چراکه این کار افزون بر برداشت به‌موقع برنج و جلوگیری از هدر رفتن آب، سفره‌های زیرزمینی آب استان را نیز حفظ خواهد کرد.

دلاور حیدرپور

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر