jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۹۴۴۵۶ ۲۳ فروردين ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

با توجه به حرکت بیداری اسلامی در جهان اسلام از آغاز سال 91 و گسترش این روند در حوزه کشورهای اسلامی، نظام سلطه به رهبری آمریکا در طراحی عملیاتی برای مهندسی معکوس این حرکت در واقع طرح جدیدی را تحت عنوان بیداری عربی در دستور کار خود قرار داد و اسناد و مدارک حاکی از یک برنامه بلندمدت برای تغییر جغرافیای منطقه در راستای اهداف خاورمیانه بزرگ‌تر و منافع بلندمدت دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی بود.

دولت آمریکا بزرگ‌ترین برنامه‌ها برای عملیاتی کردن اهداف خود را با همکاری برخی از کشورهای منطقه در دستور کار خود قرار داد و جنگ نیابتی را از طریق به‌کارگیری برخی از نیروهای اطلاعاتی، عملیاتی و نظامی کشورهای منطقه و همچنین جذب برخی از عناصر تندرو و تکفیری و آموزش آنها به انواع و اقسام تجهیزات نظامی، سعی کرد منطقه را دچار ناامنی کند تا بتواند تجزیه حداقل چند کشور عمده منطقه را که شامل سوریه، عراق و لبنان می‌شد در دستور کار قرار دهد. تمامی اسناد و مدارک حاکی از این است که پنتاگون در آموزش، انتقال و تسلیح گروه‌های تروریستی-تکفیری در سوریه نقش بسزایی داشته است. بر همین اساس طی پنج سال شاهد این بودیم که آمریکا و برخی کشورهای منطقه بیشترین هماهنگی را در جهت آماده‌سازی و تجهیز گروه‌های تروریستی در سوریه داشته‌اند.

به همین دلیل ما امروز شاهد این هستیم که حتی استفاده از جنگ‌افزارهای شیمیایی و پیشرفته نیز در اختیار این گروه‌های تروریستی بوده است. با وجود همه ترفندهای تبلیغاتی و فریبکارانه‌ای که ایالات متحده آمریکا و برخی از همسویان آنها برای فریب افکار عمومی تحت عنوان مقابله با تروریسم انجام داده‌اند، باز هم شاهد این هستیم که بخشی از نیروهای ویژه آمریکا در بخش‌هایی از سوریه وجود داشته و ماموریت آموزش گروه‌های تکفیری را در برخی از کشورهای منطقه همچون ترکیه و اردن بر عهده دارند.

دکتر اصغر زارعی - کارشناس مسائل غرب آسیا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر