jamejamnashriyat
کد خبر: ۸۷۸۲۴۵   ۱۵ بهمن ۱۳۹۴  |  ۰۸:۰۰

خالی کردن باتری عیبی است که معمولا سر و کله‌اش در فصل زمستان پیدا می‌شود. کمتر راننده‌ای است که توسط این عیب غافلگیر نشده باشد.

صدای ضعیف استارت یا شنیدن صدای تیک تیک به جای آن می‌تواند نشانه این باشد که باتری اتومبیل شما به آخر خط رسیده یا در شرف رسیدن به آن است. چنین اتفاقی خصوصا در سفر و جاده ممکن است برایتان پیش بیاید و به همین دلیل روش صحیح علاج آن را باید بیاموزید.

در صورتی که این عیب گریبانگیر شما شد چه کار باید بکنید؟

اگر اهل کارهای فنی نیستید یا در موقعیتی قرار دارید که نمی‌توانید شخصا این مشکل را رفع کنید مثلا لباس شیکی تنتان است و در راه رفتن به مهمانی هستید، هل دادن و روشن کردن ماشین و مراجعه به یک باتری‌ساز ماهر می‌تواند گزینه اول شما باشد. با این حال باید در نظر داشته باشید که هل دادن اغلب ماشین‌های جدید، ممکن است گاهی به برخی صدمات بسیار جدی به تسمه تایم و موتور ماشین منجر شود، ضمنا اگر اهل خرج و مخارج نیستید از آوردن باتری‌ساز بالای سر مریض‌تان هم صرف‌نظر کنید. در عوض می‌توانید با خرید یک دست کابل باتری به باتری مشکل‌تان را خودتان حل کنید. دو کابل با رنگ‌های قرمز و سیاه که در دوسر هر کدامشان گیره برای اتصال به قطب‌های باتری اتومبیل تعبیه شده است. برای این کار لازم است ابتدا از دوست و آشنا یا یک ماشین عبوری خواهش کنید چند دقیقه از وقتش را در اختیارتان قرار دهد و با کمک باتری ماشینش، ماشین شما را روشن کند؛ سپس دست به کار شده و به کمک کابل مربوط باتری خالی شده ماشین خود را به باتری کمکی متصل کنید. این کار باید به شکلی انجام پذیرد که باتری‌ها به هم موازی شود، نه سری. هر باتری دارای دو قطب مثبت و منفی است.

برای این که دو باتری را به هم موازی کنیم، لازم است قطب‌های مثبت را به هم و قطب‌های منفی را نیز به یکدیگر متصل کنیم. کابل قرمز را به قطب‌های مثبت دو باتری وصل کنید، کابل سیاه را هم به قطب‌های منفی آنها. در این صورت دو باتری به یکدیگر موازی شده و با یکی دو استارت ماشین شما روشن می‌شود. توجه کنید از اتصال دادن قطب‌های غیرهمنام دو باتری به یکدیگر اجتناب کنید. این کار می‌تواند به دزدگیر اتومبیل‌تان صدمه وارد کند. این کار حتی ممکن است به دیگر مدارات برقی اتومبیل‌تان هم صدمه وارد کند. ضمنا اگر تلاش کنید خودروها هم مدل باشد، بهتر کارتان راه می‌افتد؛ مثلا سمند را اگر با پراید باتری به باتری کنیم، احتمالا زیاد موفق نمی‌شویم. یادتان باشد حتی در صورتی که باتری را تازه تعویض کرده‌اید، سعی کنید یک کابل باتری به باتری همیشه همراهتان باشد. این کابل‌ها قیمت چندانی ندارد و خرید آنها هم راحت است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

از یک سنی به بعد، دیگر شخص و انسان نیستند. تبدیل می‌شوند به یک مفهوم. یک مکتب، یک تفکر. بعضی وقت‌ها با یک من عسل نمی‌شود خوردشان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر