jamejamnashriyat
کد خبر: ۸۷۷۸۷۳   ۱۲ بهمن ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

الگوی جدید قراردادهای نفتی مدتی است نظر کارشناسان را به خود جلب کرده و بسیاری از آنها معتقدند که این قراردادها با منافع ملی در تضاد بوده و نمی‌تواند عامل رشد پایدار صنعت نفت کشورمان شود.

به گزارش جام‌جم، واکنش‌ها به قراردادهای نفتی علاوه بر کارشناسان و نمایندگان مجلس، با ورود سازمان بازرسی کل کشور، به نقطه حساسی رسیده است.

در همین حال خبر استعفای سیدمهدی حسینی، رئیس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی به گوش می‌رسد که البته خیلی زود این موضوع از سوی وی تکذیب شد، اما خبر استعفای وی درست در زمانی که جنجال قراردادهای نفتی به اوج رسیده، جای کمی تامل دارد.

از سوی دیگر کنفرانس مهم ایران در لندن برای رونمایی از این قراردادها لغو شده که حواشی درباره ایرادات این قراردادها را افزایش داده است؛ هرچند مسئولان وزارت نفت علت لغو کنفرانس لندن را مشکلات مربوط به روادید اعلام کرده‌اند، اما از آنجا که تاریخ برگزاری این کنفرانس از مدت‌ها قبل تعیین شده بود، طبیعتا فرصت کافی برای تهیه روادید وجود داشته است.

قرار بود در کنفرانس لندن که برای اواخر فوریه برنامه‌ریزی شده، قراردادهای نفتی جدید ایران برای آن دسته از شرکت‌های خارجی که نتوانسته بودند در کنفرانس نوامبر 2015 در تهران شرکت کنند، تشریح شود. درحالی برگزاری کنفرانس معرفی قراردادهای جدید نفتی ایران در لندن لغو شده است که بسیاری از کارشناسان و فعالان اقتصادی در ایران به این قراردادها انتقاد کرده و نسبت به بازگشت شرایط حاکم بر نفت و گاز کشور به پیش از ملی شدن نفت هشدار داده‌اند. احتمالا به علت ورود نهادهای نظارتی به قراردادهای جدید نفتی، برگزاری کنفرانس لندن به تعویق افتاده است.

در همین رابطه روز گذشته صحن علنی مجلس نیز شاهد تذکرات جدی نسبت به قراردادهای نفتی بود. دیروز دکتر احمد توکلی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس خطاب به علی لاریجانی، رئیس مجلس نسبت به اهمیت بالای قراردادهای جدید نفتی و لزوم ورود مجلس به بررسی آنها تذکر داد.

به گزارش مهر، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر احمد توکلی تاکید کرد: برخی صاحب‌نظران و دستگاه‌ها نظرات خود را درباره این قراردادها داده‌اند و این نظرات نیز به هیات تطبیق مصوبات مجلس فرستاده شده تا رسیدگی شود.

گفتنی است، در صورتی که هیات تطبیق مصوبات مجلس به مصوبه دولت ایراد بگیرد تا زمانی که ایرادات رفع نشود، اجرای مصوبه مذکور ممکن نیست. با این حال، کارشناسان نفتی می‌گویند اصل قراردادهای نفتی در متن مصوبه دولت نیامده و همچنان محرمانه باقی مانده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
هشدارهای مهم برای خانه تکانی

هشدارهای مهم برای خانه تکانی

به روزهای پایانی سال نزدیک می‌شویم و در این روزها تقریبا تمام زنان ایرانی بر اساس یک سنت بسیار پسندیده که به آن خانه تکانی گفته می‌شود، مشغول نظافت و پاکسازی منازل خواهند شد.

قطعنامه صادر می‌شد دلیلی برای ادامه برجام وجود نداشت

قطعنامه صادر می‌شد دلیلی برای ادامه برجام وجود نداشت

در مورد موضوع عقب‌نشینی غرب از صدور قطعنامه علیه جمهوری اسلامی می‌توان گفت نوعی عقلانیت بین اعضای شورای حکام یا حداقل حرکت به سمت عقلانیت از سوی آنها وجود دارد و در این ارتباط هشدار افراد عاقل در جامعه جهانی منجر شد آنها از صدور قطعنامه ضدایرانی خودداری کنند؛ چرا که در صورت صدور قطعنامه، دیگر دلیلی برای حضور جمهوری اسلامی در برجام بی‌خاصیت وجود نداشت و به این ترتیب دست ایران برای کنار گذاشتن آن بازتر می‌شد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر