jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۸۶۸۱۵۴ ۰۸ دی ۱۳۹۴  |  ۱۱:۵۹

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا:

ایران حرکت رو به جلویی داشته است

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: ایران درباره برچیدن بخش قابل توجهی از زیرساخت های غنی سازی اورانیوم خود و برداشتن هسته کنونی راکتور اراک هم حرکت رو به جلویی داشته است.

ایران حرکت رو به جلویی داشته است

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از رویترز، مارک تونر گفت: ما بیانیه ای را با نام جان کری وزیر خارجه منتشر کردیم. او در این بیانیه خواسته است که اعلام کند که ما درباره پیشرفت های صورت گرفته در جهت اجرایی سازی طرح جامع اقدام مشترک در رابطه با برنامه اتمی ایران در کجا قرار داریم.

وی افزود: همانطور که وزیر خارجه در بیانیه خود این موضوع را به طور شفاف اعلام کرد، ایران گام هایی را که متعهد شده است، برداشته است تا به جهان نشان دهد که برنامه اتمی اش منحصرا صلح آمیز است و اینگونه باقی خواهد ماند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: در حالی که ما هنوز در روز اجرایی سازی قرار نداریم، گام هایی که پیشتر برداشته شده است، ما و متحدانمان را به روشی منسجم و محکم و قابل بررسی در امنیت بیشتری قرار داده است. یکی از گام های مهم برداشته شد و آن زمانی بود که یک کشتی حامل حدود یازده هزار و سیصد و چهل کیلوگرم از اورانیوم غنی سازی شده با غنای کم ایران، این کشور را به مقصد روسیه ترک کرد.خروج این محموله به تنهایی زمان تخمینی گریز هسته ای را که بر اساس آن ایران می توانست به اورانیوم تسلیحاتی برای ساخت یک سلاح اتمی دست پیدا کند، از سه ماه تا یک سال افزایش می دهد بنابراین این بخشی از معادله تکنیکی است که زمان گریز هسته ای را در روز اجرایی سازی به مدت حداقل یکسال تضمین می کند. شماری از کشورها در انتقال این محموله مشارکت داشته اند. وزیر خارجه امروز صبح با همتایان نروژی و قزاق خود صحبت کرد و به طور ویژه از آنها به خاطر مشارکت در این موضوع تشکر کرد.

ایران در اجرای برجام حرکت رو به جلویی داشته است

وی افزود: ایران همچنین درباره برچیدن بخش قابل توجهی از زیرساخت های غنی سازی اورانیوم خود و برداشتن هسته کنونی راکتور اراک هم حرکت رو به جلویی داشته است.آژانس بین المللی انرژی اتمی البته تمامی گام های برداشته شده را راستی آزمایی خواهد کرد. آژانس همچنین آمادگی خود را برای اجرایی سازی رژیم راستی و نظارت بر تمامی برنامه اتمی ایران و به طور ویژه در رابطه با طرح جامع اقدام مشترک حفظ خواهد کرد.ما همچنان به مشورت نزدیک خود با آژانس بین المللی انرژی اتمی و دیگر متحدانمان در گروه پنج به علاوه یک همزمان با حرکت آژانس به طرف راستی آزمایی ادامه خواهیم داد تا ایران به تمامی تعهدات کلیدی خود عمل کند.

راهبرد آمریکا نیست که از تجارت مجاز با ایران جلوگیری کند

این سخنگو گفت: ما همچنان خود را متعهد می دانیم که اجرایی سازی تحریم های مرتبط با تعهدات را بر اساس طرح جامع اقدام مشترک پیگیری کنیم. تیم ما با تلاش فراوان خود را برای روز اجرایی سازی آماده می کند.زمانی که آن روز فرا برسد رفع تحریم های مرتبط به موضوع اتمی بر اساس طرح جامع اقدام مشترک اجرایی خواهند شد. این راهبرد آمریکا نیست که از تجارت مجاز با ایران جلوگیری کند.

وی ادامه داد: ما تلاش می کنیم که اجرایی سازی کامل طرح جامع اقدام مشترک به اهداف خود و آنچه که در آغاز این مذاکرات به آن اشاره کردیم، دست پیدا کند.بر اساس این هدف این موضوع باید تضمین شود که برنامه اتمی ایران منحصرا برای مقاصد صلح آمیز است و خواهد بود.

تونر در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید چرا شما در بیانیه خود به جای اورانیوم به غنای کم از کلمه مواد اورانیوم با غنای کم استفاده کرده اید، گفت: در حقیقت این مواد ترکیبی از مواد متشکل از اورانیوم با غنای کم بوده است. در این مواد، اورانیوم با غنای پنج درصد، شکل اکسید اورانیوم بیست و پنج درصد و صفحه های سوخت وجود داشته است. این محموله ترکیبی از تمامی زرادخانه کنونی ایران بوده است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید آیا معتقدید که بدون توجه به آنچه که آژانس بین المللی انرژی اتمی راستی آزمایی خواهد کرد، آیا دولت آمریکا معتقد است که با ارسال این محموله ،ایران در حال حاضر زیر سیصد کیلوگرم اورانیوم دارد، گفت: این موضوع سبب می شود که با نزدیک شدن به روز اجرایی سازی ایران بیش از سیصد کیلوگرم اورانیوم نداشته باشد.

تونر ادامه داد: ما همچنان منتظر این موضوع هستیم که آژانس بین المللی انرژی اتمی این موضوع را که آیا میزان زرادخانه آنها سیصد کیلوگرم است، راستی آزمایی کند. ما منتظریم که آژانس این موضوع را تایید کند.

این سخنگو در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید بخشی از بیانیه شما برای من بی معنی است. شما می گویید که بر اساس راهبرد آمریکا از تجارت مجاز با ایران جلوگیری نمی کنید. اگر این تجارت مجاز است پس چرا از لفظ جلوگیری استفاده می کنید، گفت: اظهارات آشفته و سراسیمه ای درباره قانون جدید مربوط به صدور روادید و اینکه این موضوع می تواند مسافرت های مجاز تجاری به ایران را تحت تاثیر خود قرار دهد ، بیان شده است.

قانون روادید مانع اجرای تعهدات ما نمی شود

همانطور که در نامه جان کری وزیر خارجه به ظریف وزیر خارجه ایران به طور شفاف ذکر شده است ، تغییرات در قانون روادید نمی تواند از عمل به تعهدات ما درباره طرح جامع اقدام مشترک جلوگیری کند. ما تلاش می کنیم که بر روی این موضوع تاکید کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوال همین خبرنگار که پرسید وزارت خارجه ایران امروز اعلام کرد در برابر هرگونه اقدام در نقض طرح جامع اقدام مشترک پاسخ لازم را در نظر خواهد گرفت، آیا با این نظر دولت ایران موافقید که تغییرات در قانون صدور روادید در تضاد با توافق اتمی است، گفت: ما با این موضوع موافق نیستیم. نامه جان کری وزیر خارجه این موضوع را به طور شفاف اعلام کرده است و این نامه هفته گذشته منتشر شد، هرگونه تغییر در قانون صدور روادید ما را از عمل به تعهداتمان بر اساس طرح جامع اقدام مشترک بازنخواهد داشت.

تونر ادامه داد: ما قانون جدید روادید را اجرایی می کنیم و این موضوع دخالتی در تجارت مشروع با ایران و در حیطه هایی که تحریمها رفع خواهند شد و زمانی که ایران به تعهداتش بر اساس طرح جامع اقدام مشترک عمل خواهد کرد، نخواهد داشت.

وی افزود: ما معتقدیم که این قانون جدید به هر روشی نمی تواند از تلاش ما برای عمل به تعهداتمان بر اساس طرح جامع اقدام مشترک جلوگیری کند. من نمی توانم سخنی درباره اینکه سیاستمداران ایرانی درباره این موضوع چه می گویند ، داشته باشم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: سخنان وزیر خارجه (جان کری) به خوبی و به روشنی این موضوع را بیان می کند که ما ابزارهای مختلف و بالقوه ای در اختیار داریم تا این موضوع را تضمین کنیم که این قانون جدید با اجرایی سازی طرح جامع اقدام مشترک و یا مسافرت تجاری مشروع به ایران تداخلی ایجاد نکند. ما درباره این موضوع پیشتر صحبت کرده ایم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تقویت آموزه‌های ماه مقاومت

تقویت آموزه‌های ماه مقاومت

دی ماه، در فصل تاریخ انقلاب اسلامی به نمادهایی چون «قیام» و «مقاومت» مزین شده است که همواره باید با بازنمایی و یادآوری این شاخص‌ها به بازنمایی و بازنشرگفتمان انقلاب اسلامی پرداخت.

مصاف جدی با یقه سفیدها

مصاف جدی با یقه سفیدها

تاکنون تلاش‌های زیادی برای احقاق حقوق مردم و اجرای عدالت قضایی و اجتماعی از سوی آیت‌ا... رئیسی، رئیس قوه‌قضاییه صورت گرفته و نتایجی در برداشته است اما با این وصف، موضوع صدور دستورالعمل اجرایی قانون اعاده اموال نامشروع مسؤولان را شاید بتوان جزو برجسته‌ترین اقدامات صورت گرفته در این زمینه دانست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر