jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۸۵۵۲۲۸   ۲۰ آبان ۱۳۹۴  |  ۱۵:۳۷

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه معوقات بیمه پایه بزرگترین مانع پیشبرد طرح تحول نظام سلامت است و بیمارستانها نیز در ماه‌های آینده وارد چالش می‌شوند، درباره پایین آمدن سزارین در ایران پس از 20 سال گفت: پوشش بیمه در کشور به 95 درصد رسید.

بعد از 20 سال آمار سزارین در ایران پایین آمد

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از تسنیم، دکتر محمد حاجی آقاجانی با اشاره به آخرین دستاوردهای طرح تحول نظام سلامت عنوان کرد: این طرح از 15 اردیبهشت 93 با سه هدف حفاظت از مردم در مقابل هزینه‌های سلامت، ایجاد عدالت در خدمات سلامت و ارتقا کیفی خدمات درمانی آغاز شد.

وی با ابراز خرسندی نسبت به اینکه این طرح تاکنون نتایج درخشانی را با خود به همراه داشته است، افزود: علی رغم کمبودها در نظام ارائه خدمات، تلاش‌های یک سال اخیر مورد استقبال هموطنان قرار گرفته است. به گونه ای که در نظر سنجی خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با 81.4 درصد رضایت مردمی رتبه برتر را کسب کرد.

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه از میان مجموعه وزارت بهداشت نیز بالاترین رضایت مردمی مربوط به مجموعه بیمارستان‌ها بوده است، عنوان کرد: این در حالی است که در سال‌های گذشته طبق نتایج نظر سنجی‌ها بیشرین نارضایتی مردم از بیمارستان‌ها بوده است.

پوشش بیمه در کشور به 95 درصد رسید

حاجی آقاجانی با بیان اینکه دولت با کمبودهای جدی مواجه است و بزرگترین طرح رفاه اجتماعی خود را هنگامی آغاز کرد که تحریم های گسترده علیه کشورمان اعمال شده بود، در تشریح آخرین دستاوردها و آمار 16 ماهه طرح تحول سلامت گفت: در این مدت بیش از 10 میلیون نفر ایرانی فاقد بیمه؛ زیر پوشش بیمه درمان قرار گرفته اند. بر این اساس پوشش بیمه در کشور به 95 درصد رسید.

وی با بیان اینکه پرداخت مردم از جیب در بیمارستان‌های وزارت بهداشت از 64 درصد به37 درصد کاهش یافته است، عنوان کرد: 10 میلیون نفر در این مدت از برنامه کاهش فرانشیز و حمایت‌های دولت بهره برده اند. همچنین خروج مردم از بیمارستان‌ها برای تهیه دارو و لوزام از حدود 100 درصد به کمتر از 3 درصد رسیده است.

انجام 40 میلیون ویزیت سرپایی در کلینیک‌های ویژه

وی به آمار40 میلیون مرتبه ویزیت سرپایی در کلینیک های ویژه در این مدت اشاره و اظهار کرد: در برنامه حمایت از ماندگاری پزشکان 4 هزار و 800 پزشک که عمدتاً پزشک متخصص بوده مورد حمایت این برنامه در 331 بیمارستان و در 291 منطقه محروم قرار گرفته اند. همچنین در طرح حمایت از زایمان طبیعی بعد از 20 سال در سال 93 آمار عمل سزارین 5.5 درصد کاهش یافت به گونه ای که در این مدت 626 هزار نفر به صورت رایگان و طبیعی زایمان کرده اند.

بازسازی 2.1 میلیون متر مربع از بیمارستان های وزارت بهداشت در دستور کار

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به برنامه ارتقا کیفیت هتلینگ بیمارستانی اشاره و عنوان کرد: 2.1 میلیون متر مربع بازسازی بیمارستان‌های وزارت بهداشت در حال انجام است و در این مدت یک میلیون و 200 هزار متر مربع بازسازی انجام شده است.

وی ادامه داد: بیش از 30 هزار تخت خواب بیمارستانی نوسازی شده است این در حالیست که این روند همچنان ادامه دارد.

حاجی آقاجانی به وجود 18 پایگاه اورژانس هوایی اشاره و عنوان کرد: در این مدت یک هزار و 300 سورت پرواز انجام شده و 2 هزار مجروح نیز جابجا شده اند. بدیهیست در صورت فعال نشدن این اورژانس بسیاری از این مجروحان جان خود را از دست می دادند.

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه در تجهیز بیمارستان‌های دولتی برای تامین 16 هزار قلم تجهیزات پزشکی برنامه ریزی شده است، گفت: بسیاری از این تجهیزات تحویل شده است و تحویل نهایی سایر اقلام نیز در دستور کار است.

نیاز به 80 هزار تخت بیمارستانی برای نزدیک شدن به شاخص های منطقه ای

حاجی آقاجانی با بیان اینکه محدودیت زیرساخت درمانی در کشور جدی است، عنوان کرد: در حال حاضر در مجموع بیمارستان‌های خصوصی و دولتی به ازای هر هزار نفر 1.5 تخت خواب بیمارستانی وجود دارد. این در حالیست که حدود 80 هزاز تخت نیاز داریم تا به شاخص‌های منطقه ای نزدیک شویم، اما با شاخص‌های جهانی فاصله بسیار داریم.

به گزارش وزارت بهداشت، وی با اشاره به اینکه پتانسیل منابع دولتی توان سرمایه گذاری برای 2 هزار تخت در هر سال را دارد، عنوان کرد: در نتیجه برای تامین تعداد تخت‌هایی که مورد نیاز است باید از منابع غیر دولتی استفاده کرد که بخشی از تامین این تخت‌ها را با سرمایه گذاری مشترک دولتی و خصوصی دنبال می‌کنیم.همچنین ساخت برخی از بیمارستان‌ها طبق برنامه ریزی‌های انجام شده با برنامه مشترک آغاز شده است.

نوسازی 3 هزار و 500 اتاق عمل در دستور کار

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به بازسازی اتاق‌های عمل در بیمارستان‌ها گفت: هر چند بازسازی برخی از اتاق‌های عمل از مدت‌ها قبل انجام شده است اما بر اساس برنامه ریزی‌های انجام شده در ماه‌های پایانی سال جاری و نیز ماه‌های ابتدایی سال آینده به سراغ نوسازی 3 هزار و 500 اتاق عمل می‌رویم، این در حالیست که بخش نامه نوسازی اتاق‌های عمل به دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور ابلاغ شده است.

معوقات سازمان های بیمه گر پایه بزرگترین مانع در پیشبرد طرح تحول نظام سلامت

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر این که معوقات سازمان‌های بیمه گر پایه بزرگترین مانع در پیشبرد طرح تحول نظام سلامت است، عنوان کرد: بیمه‌ها در سال جاری تقریباً پرداختی به مجموعه وزارت بهداشت نداشته اند و کمتر از 7 درصد از اسناد سال 94 پرداخت شده است. این در حالیست که برخی از سازمان‌های بیمه‌گر هیچ پرداختی در سال جاری نداشتند.

حاجی آقاجانی با بیان اینکه بیش از 7 هزار میلیارد تومان خدمات در این مدت ارائه شده است، خاطرنشان کرد: موعد بیش از 4 هزار میلیارد تومان از این اسناد سپری شده است. در صورتیکه این مشکل حل نشود در ماه‌های آتی چالش‌های بیشتر در بیمارستان‌های وزارت بهداشت خواهیم داشت. این در حالیست که نیمی از این مطالبات مربوط به بیمه سلامت ایرانیان و نیمی دیگر مربوط به بیمه تامین اجتماعی است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
فرق است بین خر و گورخر

فرق است بین خر و گورخر

گورخر آفریقایی درون جوی آبی افتاده است و به دلیل استرس زیاد قادر به حرکت نیست، کمی آن طرف‌تر مردی تقریبا تنومند با چیزی شبیه افسار که در دست دارد به حیوان ضربه می‌زند تا از جوی آب بیرون بیاید.

چرا خوشحال نمی‌شویم؟!

چرا خوشحال نمی‌شویم؟!

آدم‌های دنیا به اندازه زیادی آب، غذا، اکسیژن و البته خبر مصرف می‌کنند. شاید فکر کنید این مورد آخری خیلی هم نیاز نیست، اما به همان اندازه که گرسنگی ما را به دنبال خودش می‌کشد، میل به دانستن هم ما را دنبال خودش می‌برد.

محدودیت و معذوریت

محدودیت و معذوریت

۴۰۵نفر از هموطنان‌مان دیروز قربانی کرونا شدند. این در حالی است که از شنبه هفته گذشته با افزایش آمار ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا، ‌ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا محدودیت‌ های کرونایی را با توجه به رنگ‌ بندی شهرها در نظر گرفت و اعمال کرده است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر