jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۸۴۳۹۷۹   ۱۷ مهر ۱۳۹۴  |  ۱۵:۵۹

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز نوشت دولت این کشور برنامه آموزش مخالفان سوری را متوقف کرده است.

آمریکا آموزش مخالفان سوری را متوقف کرد

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی نوشت دولت این کشور برنامه آموزش مخالفان سوری را متوقف کرده است.

به گفته مقامات دولتی آمریکا، در پی شکست‌های پی در پی برای شکست گروه داعش، مقامات این کشور به برنامه 500 ملیون دلاری پنتاگون برای آموزش و تسلیح معارضان سوری، پایان داده‌اند.

قرار بود مقامات پنتاگون توقف آموزش معارضان سوری را امروز جمعه همزمان با سفر اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا، به لندن اعلام کنند.

پرچم داعش، نماد تکفیری های معاصر

خبرگزاری فرانسه در گزارشی درباره پرچم داعش می نویسد: پرچم سیاه گروه داعش چه بر فراز ویرانه های متصرفاتی در عراق یا سوریه به اهتزاز درآمده باشد یا در پس زمینه فیلمی انزجارآور از یک اعدام قرار گرفته باشد، در حال حاضر به مشخصه جهانی تکفیری های معاصر تبدیل شده است.

در این گزارش آمده است:' کارشناسان می گویند که داعش در کنار فیلم های تبلیغاتی هالیوودی اش، از نشانه های یوم الحساب و نماد های اسلامی استفاده کرده است تا نمادی نیرومندتر از القاعده بسازد.'

ویلیام مک کنتس ، نویسنده کتاب 'آخرالزمان داعش' به خبرگزاری فرانسه گفت: 'داعش مانند سایر گروه های تکفیری، پرچم خود را بر مبنای روایات مکتوب از پرچم پیامبر اسلام طراحی کرده است. ولی تفسیر داعش از این روایات منحصر بفرد است.' برخلاف پرچم های سایر گروههای تروریستی ، پرچم داعش مورد علاقه تکفیری های اقصی نقاط جهان مانند لیبی، سومالی و یمن بوده است.

خبرگزاری فرانسه افزود: ' (تصویر) این پرچم برای اولین بار در ژانویه 2007 (دی 1385) توسط سلف داعش (موسوم به دولت اسلامی عراق) در اینترنت منتشر شد. داعش پس از تصرف بخش های وسیعی از عراق و سوریه در سال 2014 (1393) به اصطلاح خلافت خود را اعلام کرد. مک کنتس می گوید :' داعش قصد دارد تا خود را دولت نشان دهد و هر دولتی نیز پرچمی دارد.'

خاطرات شرمن مذاکرات هسته‌ای

معاون سیاسی سابق وزارت خارجه آمریکا گفته که کشورهای عربی از آمریکا خواسته بودند که در مذاکرات ایران و 1+5 درباره مسائل خاورمیانه رایزنی نشود.

به گزارش فارس، «وندی شرمن» معاون سیاسی سابق وزارت خارجه آمریکا که همین چندی پیش از سمت خود کناره‌گیری کرد، حالا در مصاحبه با خبرنگاران از خاطرات «مذاکرات هسته‌ای» می‌گوید.

بر اساس گزارش «ان‌پی‌آر»، شرمن در ابتدای مذاکره به پیام کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس به آمریکایی‌ها پرداخته و گفته: «در ابتدای این فرآیند (مذاکرات)، دولت‌های (حاشیه) خلیج (فارس) گفتند لطفاً مسائل منطقه‌ای را مورد بحث قرار ندهید زیرا ما در اتاق مذاکرات حضور نداریم و این منافع ماست که در خطر است.»

شرمن در ادامه به موضع صهیونیست‌ها در قبال مذاکرات هسته‌ای پرداخت و گفت: «اسرائیلی‌ها نمی خواستند که ایران سلاح هسته‌ای داشته باشد و البته ما هم در تمامی طول مذاکرات، مشاوره نزدیکی با اسرائیلی‌ها داشتیم.»

معاون سابق «جان کری»گفت که «در تمام طول مذاکرات» بحث آمریکایی‌ها بازداشت‌شده در ایران، در دستور کار بود که البته سعی فراوان شده بود، بحث هسته‌ای از این بحث کاملا مجزا نگاه داشته شود.

وندی شرمن البته گفته که ایرانی‌ها هم در طول مذاکرات هیچ‌گاه با دخیل کردن بحث بازداشتی‌ها آمریکایی با بحث هسته‌ای موافق نبوده‌اند.

وی ادامه داد: «می‌دانید، چندین دهه بی‌اعتمادی میان ایران و آمریکا است. فکر نمی کنم برجام این بی‌اعتمادی را از میان بردارد.»

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بازدارندگی منطقه‌ای

بازدارندگی منطقه‌ای

ایران با پیوستن به سازمان همکاری‌ های شانگهای به عضویت پیمان بسیار مهمی درآمد که به لحاظ اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و همچنین نظامی می‌تواند بسیار در منطقه تاثیرگذار باشد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها