jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۸۳۷۹۲۰   ۳۰ شهريور ۱۳۹۴  |  ۱۰:۱۵

دستاوردی مهم در شناخت زوال عقل؛

کشف یک راهکار درمانی جدید برای بیماری آلزایمر

محققان معتقدند پاکسازی دوره ای پروتئین خاصی از مانع «خونی- مغزی» می تواند راهکار جدیدی برای مقابله و درمان بیماری آلزایمر باشد.

کشف یک راهکار درمانی جدید برای بیماری آلزایمر

محققان معتقدند پاکسازی دوره ای پروتئین خاصی از مانع «خونی- مغزی» می تواند راهکار جدیدی برای مقابله و درمان بیماری آلزایمر باشد.

محققان کالج «ترینیتی دوبلین» ایرلند موفق به کشف مکانیسم جدیدی از گسترش بیماری آلزایمر شده اند که می تواند منجر به ابداع شیوه های درمانی جدیدی شود. آلزایمر، یکی از رایج ترین نوع زوال عقل است که سالانه قربانیان بسیاری می گیرد. این بیماری امروز بیش از چهل هزار نفر در ایرلند را به خود مبتلا کرده است.

آلزایمر، نوعی از اختلال عملکرد مغزی است که در آن به تدریج توانایی‌ های ذهنی بیمار تحلیل رفته و باعث زوال قوای عقلانی می‌ شود. اختلال حافظه‌، بارزترین ویژگی زوال عقل است. اختلال حافظه بتدریج ایجاد شده و پیشرفت می‌ کند. در ابتدا اختلال حافظه به وقایع و آموخته‌ های اخیر محدود می‌ شود ولی بتدریج خاطرات قدیمی نیز آسیب می‌ بینند. بیمار پاسخ سوالی که چند لحظه قبل پرسیده‌ است را فراموش کرده و دوباره همان سوال را تکرار می کند.

به گزارش مهر، تغییرات متعددی در مغز بیمار رخ می دهد که باعث کوچک شدن مغز و نیز از بین رفتن سلول‌ های مغزی می‌ شود و به جای آنها اشکال خاصی به نام «پلاک های پیری» در مغز شکل می گیرند.

یکی از ویژگی های بیماری آلزایمر را می توان در تجمع پروتئین کوچکی با نام amyloid-beta در مغز بیماران دانست. مطالعات محققان نشان می دهد، پاکسازی ناقص این پروتئین یکی از عوامل اصلی تجمع پلاک و همینطور پیشرفت روند بیماری آلزایمر است. اگر چه شیوع پاک کردن پروتئین amyloid-beta هنوز ناشناخته مانده اما محققان معتقدند، این پاکسازی باید از طریق جریان خون از مغز انجام شود.

برعکس عملکرد عروق خونی سایر قسمت های بدن، عروق خونی مغزی از خصوصیات منحصر به فرد و ویژه ای برخوردارند که ورود و خروج به درون بافت ظریف مغزی توسط مانعی با نام BBB (مانع خونی - مغزی) به شدت کنترل می شود. BBB وظیفه کنترل سوخت و ساز یا انرژی بین بافت مغزی و جریان خون را بر عهده دارد.

دکتر James Keaney سرپرست این تیم تحقیقاتی می گوید:« تحقیقات ما نشان داد، اجزای متفاوتی از رگ های خونی مغزی که اتصالات محکم نامیده می شوند، با بروز بیماری آلزایمر دستخوش تغییر می شوند. این تغییر می تواند مکانیسمی برای پاکسازی مغز از amyloid-beta سمی باشد.»

محققان دانشگاه ترینیتی با همکاری بانک مغز دوبلین (Dublin Brain Bank ) واقع در بیمارستان Beaumont به بررسی بافت مغزی بیماران مبتلا به آلزایمر پرداختند. دکتر Matthew Campbell در این رابطه می گوید:« تحقیقات جدید ما بر اهمیت شناخت بیماری آلزایمر در سطح مولکولی تاکید دارد. طرح پاکسازی دوره ای amyloid-beta از طریق BBB می تواند به عنوان راه حلی بهبرای درمان آلزایمر کاربرد داشته باشد. اما در مرحله بعدی باید شیوه ای برای پاکسازی دست پیدا کنیم.»

محققان امیدوارند با استفاده از این دستاورد و پیشرفت بزرگ بتوانند به مقابله با بیماری آلزایمر و همینطور نجات جان بیماران بپردازند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

خیلی خوب به یاد دارم در یکی از روزهای بهاری پنج شش سال پیش وقتی به عادت معمول هنگام رانندگی به رادیو گوش می‌کردم، بحث نمایندگان مجلس سر انتقال آب دریاچه خزر به کویر سمنان حقیقتا شنیدنی بود.

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

دیروز که خبر نامگذاری یک گونه گربه ماهی در آب‌ های جنوب غرب کشور به نام علی دایی در رسانه‌ها شنیدم، از همان ابتدا روشن بود چه واکنش‌های عجیب و غریبی را باید منتظرش باشیم.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها