jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۸۳۳۵۵۶   ۱۷ شهريور ۱۳۹۴  |  ۱۰:۳۱

با قابلیت صرفه جویی ۴۰ درصدی انرژی

نمک زدایی از آب با یک فناوری جدید در ایران محقق شد

پژوهشگران سازمان پژوهش های علمی و صنعتی موفق به ساخت دستگاه نمک زدایی از آب شور با استفاده از فناوری اسمز مستقیم شدند که مصرف انرژی را ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش می دهد.

نمک زدایی از آب با یک فناوری جدید در ایران محقق شد

عبدالرضا صمیمی، مجری طرح در گفتگو با مهر گفت: در فناوری نمک زدایی از آب شور با استفاده از اسمز مستقیم مواد شور موجود در آب با استفاده از محلول کشنده جدا می شود و آب شیرین خواهد شد.

وی با بیان اینکه نمک زدایی از آب با فناوری اسمز مستقیم جزء فناوری های مورد توجه در کشورهای پیشرفته است، تاکید کرد: دستگاه نمک زدایی از آب با روش اسمز مستقیم میزان مصرف انرژی برای استحصال آب را ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش می دهد.

این پژوهشگر خاطرنشان کرد: دستگاه های فعلی نمک زدایی از آب با روش اسمز معکوس و براساس ایجاد فشار از طریق پمپ اقدام به نمک زادیی می کنند اما در فناوری اسمز مستقیم محلول کشنده این فرآیند را انجام می دهد بنابراین میزان انرژی مصرفی در این روش نسبت به روش های معمول بسیار پایین می آید.

صمیمی با اشاره به کاربردهای فراوان دستگاه نمک زدایی از آب با روش اسمز مستقیم گفت: این فناوری در صنایع نظامی، فضانوردی، غذایی و دارویی مورد استفاده قرار می گیرد.

وی تاکید کرد: این دستگاه به صورت پایلوت و در ابعاد کوچک در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی طراحی و ساخته شده است و در صورت حمایت مالی و معنوی آمادگی داریم این دستگاه را در مقیاس بزرگ تر و صنعتی تولید کنیم.

این پژوهشگر با اشاره به کاهش حجم آب های کشور طی سال های اخیر بیان داشت: برای رفع مشکل کم آبی باید به فکر تولید آب شیرین از منابع غیر متعارف از جمله آب دریا و چاه های لب شور باشیم که این دستگاه امکان استفاده از این منابع را فراهم کنیم.

صمیمی تاکید کرد: این طرح پژوهشی را به ستاد خشکسالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شورای عالی عتف و شرکت آب و فاضلاب ارائه کرده ایم.

وی با اشاره به دیگر مزیت های این طرح پژوهشی گفت: براساس این فناوری می توان پساب های صنعتی، آلاینده ها و فلزات سنگین را از آب جدا کرد و آب به چرخه مصرف باز خواهد گشت.

این پژوهشگر عنوان کرد: سازمان ملل به دنبال استفاده از این فناوری برای ساخت مخازن آب کوچک است تا مردم در نواحی دارای آب آلوده بتوانند به راحتی آب را تصفیه و از آن استفاده کنند و باتوجه به اینکه این فناوری قابل کوچک سازی است در مصارف نظامی و فضانوردی بسیار قابل استفاده است.

گفتنی است، این پژوهش به صورت مشترک میان دکتر عبدالرضا صمیمی و دکتر سهیلا شکرالله زاده در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران طراحی و انجام شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ابررایانه سیمرغ بستر رشد اقتصاد دیجیتال

ابررایانه سیمرغ بستر رشد اقتصاد دیجیتال

امروزه با توجه به پیشرفت فناوری‌ های نوین، افزایش چشمگیر و گسترش روزافزون اطلاعات، دسترسی به منابع پردازشی پرسرعت و با ظرفیت بالا، به یکی از نیازهای اصلی و بنیادین مراکز پژوهشی و کسب‌ و کارها تبدیل شده و در پایداری و تداوم توسعه اقتصاد دیجیتالی، امری اجتناب‌ناپذیر است.

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

امروزه فناوری‌ های نوین و به ویژه هوش مصنوعی به سرعت جهان اطراف ما را متحول می‌کند و نفوذ روزافزون آنها در تمامی کاربردهای سنتی، یکی‌از دغدغه‌ها و اولویت‌های دولت‌هاست. اکنون دنیا به تعبیری با سونامی فناوری مواجه بوده و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو