jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۸۲۹۱۹۵   ۰۳ شهريور ۱۳۹۴  |  ۱۱:۵۰

چامسکی نویسنده مشهور آمریکایی:

آمریکا و رژیم سعودی داعش را به وجود آوردند

نوام چامسکی نویسنده مشهور آمریکایی ، واشنگتن را زمینه ساز ظهور گروه تکفیری صهیونیستی داعش دانست و تاکید کرد : عربستان سعودی نیز با انتشار افکار افراطی به شکل گیری داعش کمک کرد.

آمریکا و رژیم سعودی داعش را به وجود آوردند

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اینترنتی الحدث نیوز، چامسکی افزود: آمریکا فضایی را به وجود آورد که به داعش اجازه شکل گیری و رشد داد که از آن جمله می توان به جنگ سال 2003 در عراق اشاره کرد که با مشارکت انگلیس انجام شد.

چامسکی این جنگ را به اشغال عراق به دست مغول ها در دوران حکومت عباسی تشبیه کرد،‌ زیرا این اشغالگری به قتل هزاران نفر و آوارگی میلیون ها نفر دیگر و نیز تخریب اماکن باستانی تمدن سومری منجر شد.

این فیلسوف آمریکایی یکی از نتایج جنگ (عراق) را گسترش فرقه گرایی و تفرقه بین سنی ها، شیعیان و کردها دانست که باعث تنش هایی طایفه ای شد که سال ها ادامه پیدا کرد.

وی عربستان سعودی را افراطی ترین کشور اسلامی در جهان می نامند که از ثروت نفتی خود برای گسترش و انتشار افکار وهابی از طریق مساجد و مدارس در بسیاری از کشورهای جهان از پاکستان گرفته تا شمال آفریقا بهره برداری می کند و همین افکار زمینه را برای شکل گیری داعش فراهم کرد.

نویسنده آمریکایی افزود: هر گاه نوعی نزاع به وجود می آید، افراط گری نیز همراه با آن گسترش می یابد و زمانی که خشونت ارتش افزایش می یابد، نیروهای مقاومت نیز به موازات آن بیشتر می شود تا این که خشونت به زبان برقراری ارتباط تبدیل می شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
روسیاهی به سازمان ملل ماند

روسیاهی به سازمان ملل ماند

طی روزهای اخیر، اخبار امیدوارکننده‌ای از یمن به گوش می‌رسد. رزمندگان مقاومت یمن نه‌تنها در استان استراتژیک و تعیین‌کننده مارب، بلکه در الحدیده و دیگر نقاط این کشور نیز در حال رقم زدن پیروزی تاریخی و بزرگی هستند و فراتر از آن، خرید تسلیحات آمریکایی از سوی ریاض، نه‌تنها موازنه نبرد را به سود ائتلاف متجاوز سعودی تغییر نداده، بلکه بر شدت و ضریب آسیب‌پذیری عربستان در صحنه جنگ نامنظم با یمنی‌ها افزوده است.

تغییر قواعد نبرد

تغییر قواعد نبرد

کاخ‌ سفید و بسیاری از استراتژیست‌های مطرح دو حزب سنتی آمریکا، تمرکز ویژه‌ای روی کلیدواژه جنگ ترکیبی کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها