دکتر بهمن آرمان کارشناس اقتصادی:

دریافت مالیات از اجاره مسکن فعلا به صلاح نیست

اخذ مالیات از درآمد، قانونی بسیار کارآمد در تمام دولت‌هاست که برای انجام امور مختلف دولت دریافت شده و در نهایت طبق اصول و قوانین خاصی هزینه خواهد شد.
کد خبر: ۸۲۴۷۳۸
بایدهای دریافت مالیات از اجاره املاک

از این‌رو موضوع دریافت مالیات از املاک استیجاری یا اجاره‌بها که بتازگی از سوی مقامات امور مالیاتی کشورمان مطرح شده و با جدیت در دستور کار قرار گرفته، نیز در این راستا بوده و خارج از موارد قانونی نیست. چون در این باب درآمدی برای مالک منزل یا مغازه حاصل شده است و طبق قانون باید از محل این درآمد مالیات گرفته شود.

اما باید این موضوع را مدنظر داشته باشیم که برای رسیدن قانون به هدف اصلی خود باید زیرساخت‌های مناسب اجرایی‌اش فراهم باشد تا قانونی که برای آسایش و رفاه جامعه تدوین شده است در جهت عکس خود عمل نکرده و آنچنان که دیده شده، مفید فایده باشد.

بنابراین با در نظر گرفتن وجه مثبت دریافت مالیات از اجاره بهای املاک مسکونی و تجاری، حال که دولت تصمیم به اجرای این قانون گرفته ابتدا بهتر است کمی به پیش زمینه‌های اجرایی این موضوع بنگریم و با استفاده از آنها نسبت به فراهم کردن شرایط برای اجرای قانون اقدام کنیم تا به قول معروف خطر افتادن از آن سوی بام را به حداقل برسانیم. بنابراین باید قبل از هرگونه اعمال مالیات برای اجاره بهای املاک، چهار مرحله را درنظر بگیریم:

1. ابتدا با استفاده از دیتابیس‌ها یا همان بانک‌های اطلاعاتی که در وزارت مسکن و شهرسازی وجود دارد نسبت به شناسایی واحدهای مسکونی وتجاری و کدگذاری دقیق آنها اقدام شود تا از هرگونه سوء استفاده جلوگیری کرده باشیم.

2. همواره سودجویان به‌دنبال استفاده از خلأ‌های قانونی هستند و در خوشبینانه ترین حالت بحث قراردادهای غیر واقعی در این زمینه به میان خواهد آمد. به همین دلیل با اصلاح قانون تنظیم قراردادهای اجاره برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی مالکان، گام مناسبی برداریم.

3. یکی از راهکارهای مالیاتی بحث مشوق‌هایی است که قانون برای افراد درنظر گرفته است؛ بنابراین لازم است قبل از این‌که از الزام پرداخت مالیات بر اجاره بهای املاک سخن بگوییم، به بحث تشویق‌ها نیز بپردازیم تا ضمن فرهنگسازی، مالکان خانه‌ها و املاک تجاری استیجاری را به اهمیت اظهار دقیق اطلاعات ملک خود وتبعات عدم اظهار صحیح مالیات واقف کنیم.

4. برای جلوگیری از انتقال این مالیات به مستاجران و البته افزایش قیمت اجاره‌بها باید تدابیر لازم اندیشیده شود تا کارکرد صحیح این قانون مالیاتی به عکس نشده و باعث ایجاد بحران‌های گوناگون نباشد.

حال با درنظر گرفتن جمع موارد یاد شده و آماده شدن زیرساخت‌های لازم در اخذ مالیات از اجاره بهای املاک می‌توانیم با خیالی آسوده، این قانون کارآمد مالیاتی را برای واحدهای استیجاری ابلاغ و نسبت به پیامدهای مثبتش خوشبین باشیم.

علیرضا خسروی - عضو کمیسیون عمران مجلس

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۲
فقط ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۰ - ۱۹ مرداد ۱۳۹۴
۰
۰
خوبه پس دولت كه تورم را فقط با آمار دروغ به صورت ماهیانه كنترل میكند و گرانی را هم كه كنترل نمیكند و هیچ ربطی هم كه به تورم ندارد و تحریم هم برای سفرهای خارجی برداران و آقازاده ها و واردات آنها آزاد شد و پولهای بلوكه شده هم كه هر روز مقدارش آب رفت تا جایی كه كلا گفته شد كه این پول را قبلا خرج كرده ایم و حالا هم كه شعار میدادند مسكن را رونق میدهیم و اجاره مسكن را كنترل میكنیم و حالا می بینیم از این به بعد مستأجر باید مالیات مالك را هم به اجاره اضافه كنیم چقدر ما بدبختیم به خدا
رضا
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۴۷ - ۳۱ مرداد ۱۳۹۴
۰
۰
جام جم ، من درباره قولنامه های صوری كه در مراكز تعویض پلاك یا در جراید تبلیغات دارند نظر دادم یا شما این نظرات را به اسم كاربران منتشر می كنید یا اصلا نظر كاربران برایتان مهم نیست ؟؟؟؟؟؟؟
ایستاده در سیل

روایت دست‌اول امدادگران از عملیات جست‌وجو و نجات در سیل امامزاده داوود و فیروزکوه

ایستاده در سیل

همه زنده زنده سوختند

نصرت‌الدین نصراللهی تنها شاهد حادثه سقوط هواپیمای فرماندهان جنگ، از آن روز می‌گوید

همه زنده زنده سوختند

نیازمندی ها