jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۸۷۰۶ ۳۱ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

محققان کالج کینگز و برکبک دانشگاه لندن با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای نقشه‌ای از خطوط ساحلی رها شده در اطراف دریاچه ما قبل تاریخی مگاچاد تهیه کرده و رسوبات دریاچه را به منظور تعیین سن خطوط ساحلی مورد بررسی قرار داده‌اند.

محدوده تاریخی این خطوط به حدود 15 هزار سال قبل باز می‌گردد. این دریاچه در دوران اوج خود یعنی شش هزار سال قبل بزرگ‌ترین دریاچه آب شیرین روی زمین با مساحتی حدود 360 هزار کیلومتر مربع بود. خشک شدن دریاچه مگاچاد روایتگر داستان تغییرات آب و هوایی شگرف در جنوب صحرای آفریقاست و نشان می‌دهد تغییرات سریع آب و هوایی، این دریاچه غول پیکر را با دگرگونی سریع به صحرایی خشک و پر از تل‌های خاکی و گرد و غبار تبدیل کرده است. این تبدیل ناشی از تغییر در بارش‌های موسمی غرب آفریقا بوده است.

این پژوهش که در مجله مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم منتشر شده پیشنهادهای قبلی مبنی بر ناگهانی بودن تغییرات آب و هوایی همراه با خشک شدن صحرای بزرگ آفریقا طی چند صد سال را تائید می‌کند. بخشی از حوزه دریاچه مگاچاد موسوم به گودی بادله (Bodélé depression)که در شمال دور چاد قرار داشت کاملا خشک شد. امروزه گودی بادله بزرگ‌ترین منبع گرد و غبار جوی در جهان است و غبار روی آن در سراسر اقیانوس اطلس تا جنوب آمریکا دمیده می‌شود. اعتقاد بر این است که این رویداد به حفظ باروری جنگل‌های انبوه مناطق گرمسیری کمک می‌کند. با این حال نتایج تحقیقات تیم دانشگاه لندن نشان می‌دهد تا هزار سال پیش یک دریاچه کوچک در این حوزه فعال بوده است. این دریاچه بخش‌هایی از گودی بادله را پوشانده که امروزه بیشترین گرد و غبار را تولید می‌کند. دکتر سیمون آرمیتاژ از گروه جغرافیای دانشگاه لندن می‌گوید: جنگل‌های مناطق استوایی مانند یک سبد غول‌پیکر حلق‌آویز می‌مانند. آبیاری روزانه یک سبد حلق‌آویز بسرعت باعث شست‌وشوی مواد مغذی محلول در خاک می‌شود و نیاز به استفاده از کود جایگزین برای زنده ماندن گیاهان ضروری به نظر می‌رسد. در حوزه آمازون نیز اتفاقی شبیه به این باعث شست‌وشوی سنگین مواد معدنی محلول در خاک می‌شود. پس یک منبع خارجی از مواد مغذی باید حاصلخیزی خاک را حفظ کند. گرد و غبار بلند شده از منطقه بادله اغلب به عنوان یک منبع مغذی برای آمازون ذکر شده است. اما یافته‌های ما نشان می‌دهد این موضوع فقط می‌تواند برای هزار سال گذشته درست باشد.

‌ آتنا حسن‌آبادی

جام جم

منبع: sciencedaily

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

مردمانی 80 سال در قرنطینه

مردمانی 80 سال در قرنطینه

می‌دانی حلما... من قول می‌دهم... من قول می‌دهم یک روز بعد از نماز ظهر، روی تخته سنگ‌های روبه‌روی مسجد الاقصی می‌گویم بنشین و می‌دوم از ابوطاریج برایت فالوده می‌خرم با شربت سیب‌های ترش وحشی و آبلیمو ...

پیک امید پویانمایی

پیک امید پویانمایی

فیلم های پویانمایی ایرانی از جمله آثار پرمخاطب سامانه های اینترنتی نمایش فیلم هستند و تماشاگران با نظرات مثبت، میزان رضایتمندی خود را از این کارها اعلام می کنند.

آتش غفلت در جنگل

آتش غفلت در جنگل

حجم بالای بارندگی‌های چند هفته گذشته باعث افزایش رویش علف‌های هرز در جنگل‌های مختلف ایران شده‌است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

پیشخوان

بیشتر