jamejamnashriyat
نشریات سیب کد خبر: ۸۱۸۵۸۴ ۳۰ تير ۱۳۹۴  |  ۱۹:۰۰

حتما برای شما هم پیش آمده که نه همیشه، اما گاهی دلتان بخواهد ظهرها سری بر بالش بگذارید. این چرت‌های میان‌روزی واقعا انرژی‌بخش بوده و تحقیقات جدید حاکی از آن است که این مدل استراحت می‌تواند کارایی کارگرها را افزایش دهد.

مطالعه انجام شده در دانشگاه میشیگان نشان می‌دهد استراحت میان‌روزی می‌تواند از میزان خستگی، اقدام به رفتارهای تکانشی یا مخاطره‌آمیز کاسته و امنیت محل کار را افزایش دهد.‌ جنیفر گلد اشمید، دانشجوی دکترا در دپارتمان روان‌شناسی، در کنفرانس خبری دانشگاه می‌گوید: نتایج به‌دست آمده از مطالعه مربوطه نشان می‌دهد که چرت زدن می‌تواند یک توقف کاری مفید برای افرادی باشد که مجبورند مدت زیادی را بیدار بمانند. این نوع استراحت توانایی این افراد را در پیش بردن کارهای سخت و طاقت‌فرسا بالا می‌برد.

بسیاری از افراد هستند که به دلایل مختلفی نمی‌توانند شب‌ها خواب کافی داشته باشند و همین موضوع از انرژی، میزان توجه و حافظه آنها کم می‌کند.

برای بررسی تاثیر چرت نیم‌روزی روی احساسات افراد، تیم تحقیقاتی دانشگاه 40 فرد بین 18 تا 50 سال را با برنامه ثابت خواب تحت نظر گرفت. سه شب متوالی داوطلبان این روند را طی کرده و پس از آن از آنها آزمون‌هایی از طریق کامپیوتر و درباره میزان خواب‌آلودگی، حال و حوصله و تکانشگری گرفته شد. سپس به طور تصادفی افرادی در این بین انتخاب شدند که در میانه روز یک چرت یک ساعته داشته باشند.

باقی هم در این مدت بایستی به تماشای یک فیلم از طبیعت نشسته و اجازه چرت زدن نداشتند. سپس گروه‌ها دوباره مورد آزمایش قرار گرفتند. آنهایی که چرت زده بودند، صبورتر نشان داده و برای حل مشکل زمان بیشتری را نسبت به افرادی که اجازه استراحت نداشتند، اختصاص می‌دادند.

بعلاوه چرت میان‌روزی موجب کمتر شدن رفتار تکانشگری شده بود. محققان اعلام کردند نتایج به‌دست آمده از تحقیق اخیر نتایج پیشین درباره محرومیت از خواب را پشتیبانی می‌کند. پیش از این مشخص شده بود که خواب ناکافی می‌تواند کنترل احساسات منفی افراد را دچار مشکل کند.

منبع: webmd

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر