jamejamnashriyat
نشریات سیب کد خبر: ۸۱۸۵۷۳ ۳۰ تير ۱۳۹۴  |  ۱۹:۰۰

در زندگی امروز استفاده از کیسه‌های پلاستیکی بسته‌بندی برای قرار دادن مواد غذایی و حمل و نقل راحت‌تر آن رواج زیادی گرفته و تقریبا در هر خانه‌ای پیدا می‌شود. یکی از پرکاربردترین موارد این کیسه‌های پلاستیکی قرار دادن خوراکی و میان وعده برای کودکان در دوران مدرسه است، اما مطالعات اخیر حاکی از آن است که مواد شیمیایی به کار رفته در این کیسه‌ها خطر ابتلای کودکان به اختلال بیش فعالی و مقاومت انسولینی را که شاخصی برای ابتلا به دیابت است، افزایش می‌دهد. این مواد شیمیایی به عنوان جایگزینی سالم و ایمن برای مواد شیمیایی مضر در مواد پلاستیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ترکیبات فتالات موادی هستند که به منظور تقویت بافت کیسه‌های پلاستیکی و بسته‌بندی مواد غذایی فرآوری شده و برخی لوازم خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. بررسی‌های صورت گرفته روی کودکان مبتلا به بیش فعالی حکایت از آن دارد که شمار ابتلا به این اختلال با مصرف فتالات حدود 10 برابر افزایش می‌یابد و باعث بالا رفتن 1.1 میلی‌متر جیوه در فشار خون می‌شود. طبق این مطالعات، از هر 3 نوجوان که مقدار فتالات خون آنها بالا باشد، یک نفر دچار مقاومت انسولینی بالا می‌شود. این در حالی است که عدم تمرکز چنین مواد شیمیایی در بدن باعث می‌شود یک نفر از هر 4 نفر دچار مقاومت انسولینی ‌شود.

تحقیقات صورت گرفته حاکی از آن است که مواد شیمیایی محیطی از جمله عوامل مستقل بروز مقاومت انسولینی، بالا رفتن قند خون و سایر اختلالات متابولیک است. محققان در سال 2013 ارتباط قرار گرفتن در معرض این قبیل مواد شیمیایی و ابتلا به بیش‌فعالی را در آمریکا تائید کردند. مواد شیمیایی حاوی فتالات به عنوان نرم‌کننده در اروپا مورد استفاده قرار می‌گرفت، ولی سال 2004 استفاده از این ماده ممنوع شد و محققان مواد دیگری را جایگزین کردند. در واقع، این مواد شیمیایی جایگزین، موادی چون کاغذهای روغنی و ورقه‌های آلومینیومی یا فیلی را شامل می‌شود و بهترین گزینه برای قرار دادن انواع مواد غذایی است که بسته‌بندی نشده یا داخل بسته‌های کیسه‌ای قرار گرفته‌اند.

منبع: medicalnewstoday.com

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر