jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۸۴۰۷ ۳۰ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد:

خبرنگار آزاد تعریف غلطی پیدا کرده است

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دوم نشست مجازی خود با خبرنگاران به پرسش‌‌های آنها پاسخ داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت ارشاد، حسین انتظامی در پاسخ به پرسشی درباره آینده مطبوعات کاغذی و چشم‌انداز مطبوعات در ایران در برنامه ششم توسعه، با بیان این که برنامه ششم و احکام آن توسط عده‌ای از کارشناسان در حال تدوین است، گفت: رسانه‌های کاغذی به‌طور کامل از بین نمی‌روند؛ هرچند رسانه‌های جدید با سرعتی جدی در حال جایگزینی هستند و الگوی مصرف رسانه‌ای همچنان در حال تغییر است.

او درخصوص حضور سیاسیون در هدایت رسانه‌ها نیز گفت: یکی از معضلات امروز ما این است افراد سیاسی که اغلب فعالان حرفه‌ای و نیمه‌حرفه‌ای رسانه را هم کنار خود ندارند، اما مجوز می‌گیرند و فقط کار تبلیغاتی خودشان را انجام می‌دهند که هم‌شأن رسانه را می‌شکنند و هم این که در درازمدت به بقیه رسانه‌ها که اهلیت دارند، ضربه می‌زنند. به گفته او، هیات نظارت بر مطبوعات در دوره حاضر با خیلی از این تقاضاها مخالفت می‌کند، زیرا مرجع تشخیص صلاحیت حرفه‌ای هم هست اما همان‌طور که عرض کردم در قانون مطبوعات، منعی برای این گروه وجود ندارد.

انتظامی در تعریف خبرنگار آزاد نیز گفت: خبرنگار آزاد در کشور ما متأسفانه تعریف غلطی پیدا کرده که با استاندارد جهانی مغایرت دارد. خبرنگاران آزاد کسانی هستند که از فرط حرفه‌ای بودن در قالب یک رسانه نمی‌گنجند و کارهای خود را به رسانه‌های مختلف می‌فروشند و از قضا خیلی هم گران می‌فروشند و خیلی هم خواهان دارند. این گروه از آنجا که در هیچ رسانه‌ای شاغل نیستند، لازم نیست تابع سیاست‌های سختگیرانه حرفه‌ای یک رسانه هم باشند.

به گفته او، در کشور ما عمدتا نوآمدگان را خبرنگار آزاد می‌نامند یعنی آنانی که هیچ رسانه‌ای حاضر نیست قیمت همکاری ثابت آنان را بپردازد، آنان را بیمه کند، قرارداد ثابت ببندد و... لذا این عزیزان به‌صورت همزمان مجبورند با چند رسانه کار کنند.

انتظامی در پاسخ به پرسشی درباره واکنش دستگاه‌های نظارتی به رفتار رسانه‌ها درباره نتیجه مذاکرات هسته‌ای، به مصوبات شورای عالی امنیت ملی در این باره اشاره و بیان کرد: عمده رسانه‌هایی که از دو طیف خطوط قرمز عبور می‌کردند، الان با درک درست شرایط، مسئولانه رفتار می‌کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

اتفاقی تلخ که برای مرحوم خانم آسیه پناهی افتاد بار دیگر ذهن‌ها را متوجه این موضوع کرد که باید برای محرومان و مستضعفان جامعه که قدرت خرید مسکن ندارند و به کپرنشینی و حاشیه‌نشینی روی آورده‌اند، فکری اساسی کرد.

آرزوهای ناکام مارتین لوتر کینگ

آرزوهای ناکام مارتین لوتر کینگ

ریشه حوادث و اعتراضاتی که این روزها در شهر مینیاپولیس در حال وقوع است به خشونت علیه یک جوان سیاهپوست آمریکایی برمی‌گردد. اما علت اعتراض و واکنش بسیار گسترده سیاهپوستان به این ماجرا این است که بارها در آمریکا، حوادثی از این قبیل اتفاق افتاده و این اولین بار نیست.

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

یک کارشناس اقتصادی در یادداشتی در جام جم آنلاین نوشت: دولت آقای روحانی از لحاظ تفکر دو دولت کاملا متفاوت بودند ولی ما در حوزه اقتصاد شاهد سیاست هایی کاملا یکسان با آثار مشابه بودیم.

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

محمدعلی خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک در یادداشتی برای جام جم آنلاین درباره نفتکش های سوخت‌رسان ایران در حال ورود به آب‌های ونزوئلا، نوشت: در صورت مزاحمت برای نفتکش های ایران، هم در خلیج فارس هم در خارج از این حوزه توان پاسخگویی وجود دارد.

گفتگو

بیشتر
حمله به رکورد ۵۰‍۱

مجتبی ملکی، قهرمان پاورلیفتینگ جهان در گفت‌وگو با جام‌جم از هدف بزرگ بعدی‌اش گفت

حمله به رکورد ۵۰‍۱

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر