jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۸۱۷۹۴۵ ۲۸ تير ۱۳۹۴  |  ۱۴:۳۹

افزایش 500 هزار بشکه ای در بازارهای آسیایی

طرح ضربتی افزایش تولید نفت ایران

معاون وزیر نفت با تشریح برنامه ویژه و ضربتی افزایش ۵۰۰ هزار بشکه‌ای تولید و صادرات نفت ایران، گفت: این افزایش تولید نفت ایران عمدتا روانه بازارهای آسیایی خواهد شد.

طرح ضربتی افزایش تولید نفت ایران

رکن الدین جوادی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در گفتگویی در تشریح برنامه افزایش تولید نفت ایران در دوران پس از لغو تحریم‌ها، گفت: در دوران لغو تحریم‌ها اولویت دارترین برنامه صنعت نفت ایران افزایش تولید و صادرات نفت خام است.

معاون وزیر نفت با اعلام اینکه هم اکنون ساختار و برنامه ویژه این افزایش تولید و صادرات نفت تعریف شده است، تصریح کرد: در شرایط فعلی برنامه‌ریزی، مدت‌زمان و روش انجام کارها را هم مشخص شده است.

این عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران با تاکید بر اینکه سال گذشته برای بیشتر میادین نفتی مهم‌ یک ‌بار به ‌صورت آزمایشی، برنامه افزایش تولید نفت اجرایی و عملیاتی شده است، اظهار داشت: امسال دستور اجرای برنامه افزایش تولید برای همه میادین نفتی صادر شده است و این برنامه را برای همه میادین نفتی، تکرار خواهد شد.

این مقام مسئول با بیان اینکه در قالب یک برنامه کوتاه مدت دو ماهه پس از لغو تحریم‌ها، ظرفیت جذب بیش از ۵۰۰ تا ۶۰۰‌ هزار بشکه اضافه تولید نفت برای ایران وجود ندارد، تبیین کرد: بر این اساس شرکت ملی نفت ایران می‌تواند تولید نفتش را در کمتر از یک ماه به این ارقام افزایش دهد.

به گفته جوادی، افزایش بیش از ۵۰۰ هزار بشکه تولید و صادرات نفت ایران به ‌لحاظ شرایط عرضه و تقاضا در بازار، به ۶ ماه تا یک‌ سال زمان نیاز دارد، تاکید کرد: ایران تا یک سال آینده می تواند به حدود سهمیه تولید نفت قبل از تحریم‌ها برسد.

معاون وزیر نفت با اعلام اینکه ظرفیت تولید نفت‌خام ایران پیش از شروع تحریم‌ها حدود چهار ‌میلیون بشکه در روز بود، یادآور شد: می‌توانیم در تولید نفت ‌خام به همین ظرفیت و البته متناسب با کشش بازار، دست پیدا کنیم.

مدیرعامل شرکت نفت با بیان اینکه هم اکنون ظرفیت تولید میعانات گازی‌مگازی ایران حدود ۵۰۰‌ هزار بشکه در روز است، تاکید کرد: با توجه به پروژه‌های در دست اجرای پارس‌جنوبی به سرعت افزایش یافته و بلافاصله آماده ارائه به بازار خواهد شد.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی مسئولان ارشد شرکت‌های خارجی زیادی، برای سرمایه‌گذاری و توسعه و هم در بخش تجارت نفت به ایران آمده‌اند و به‌طور فعال در حال مذاکره با آنها هستیم، گفت: عمده افزایش صادرات نفت خام ایران در ماه های پیش روی به بازارهای شرق آسیا خواهد بود.

جوادی در پایان خاطرنشان کرد: به زودی تعدادی کشور که به خاطر تحریم به آنها نفت نمی‌فروختیم، به بازارهای صادراتی نفت‌ ایران اضافه ‌می‌شوند. بعضی کشورها هم که حتی پیش از تحریم به آنها نفت نمی‌فروختیم، در ردیف مشتریان جدیدم قرار خواهند گرفت. (مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

یک کارشناس اقتصادی در یادداشتی در جام جم آنلاین نوشت: دولت آقای روحانی از لحاظ تفکر دو دولت کاملا متفاوت بودند ولی ما در حوزه اقتصاد شاهد سیاست هایی کاملا یکسان با آثار مشابه بودیم.

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

محمدعلی خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک در یادداشتی برای جام جم آنلاین درباره نفتکش های سوخت‌رسان ایران در حال ورود به آب‌های ونزوئلا، نوشت: در صورت مزاحمت برای نفتکش های ایران، هم در خلیج فارس هم در خارج از این حوزه توان پاسخگویی وجود دارد.

كرونا، نرخ ارز و آینده بورس

كرونا، نرخ ارز و آینده بورس

نقدینگی لجام‌گسیخته، قیمت سوخت (بنزین و گازوئیل) و نرخ ارز را شاید بتوان سه متغیر راهبردی در اقتصاد ایران دانست كه تغییر و تلاطم در هركدام به‌تنهایی می‌تواند سایر بخش‌های اقتصاد ایران را به‌شدت متأثر کند.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر