jamejamonline
اقتصادی صنعت و انرژی کد خبر: ۸۱۷۷۴۴ ۲۶ تير ۱۳۹۴  |  ۱۰:۲۷

نتیجه اجرای مفاد توافق ایران و 1+5 در بخش هوانوردی:

ممنوعیت خرید هواپیمای مسافربری رفع شد

بر اساس بخشی از توافق برنامه جامع اقدام مشترک ایران و کشورهای 1+5 ، برای اولین بار پس از سه دهه تحریم غیرعادلانه، ممنوعیت خرید هواپیمای مسافربری مرتفع و امکان بازسازی ناوگان هوایی کشور و ارتقای ایمنی پروازها فراهم خواهد شد.

ممنوعیت خرید هواپیمای مسافربری رفع شد

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت راه و شهرسازی، یکی از بخش هایی که طی 36 سال گذشته از انقلاب اسلامی ایران مورد تحریم های ظالمانه قرار گرفت، صنعت هوانوردی کشور بود که به طور مستقیم با جامعه بین الملل در ارتباط است.

بر اساس توافق حاصل شده، تحریم های بخش هوانوردی کشور بعد از سه دهه برداشته خواهد شد و می تواند آغازی برای فصل جدیدی از مراودات بین المللی ایران و جهان در صنعت هوانوردی باشد.

بر مبنای یکی از بندهای توافق که مرتبط با صنعت هوانوردی است، تحریم ها و تدابیر محدود کننده در خصوص دسترسی به فرودگاه های اتحادیه اروپایی برای هواپیماهای باری ایرانی لغو می شود.

همچنین طبق یکی از بندهای توافق، ایالات متحده، اجازه فروش هواپیماهای مسافری و قطعات و خدمات مربوطه به ایران؛ مجوز اینکه اشخاص غیرآمریکایی که در مالکیت یا کنترل اشخاص آمریکایی هستند، به نحو منطبق با این برجام با ایران مشارکت کنند و مجوز واردات فرش و مواد غذایی از مبداء ایران به آمریکا را صادر خواهد کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
یادداشت بیشتر
كرونا، نرخ ارز و آینده بورس

كرونا، نرخ ارز و آینده بورس

نقدینگی لجام‌گسیخته، قیمت سوخت (بنزین و گازوئیل) و نرخ ارز را شاید بتوان سه متغیر راهبردی در اقتصاد ایران دانست كه تغییر و تلاطم در هركدام به‌تنهایی می‌تواند سایر بخش‌های اقتصاد ایران را به‌شدت متأثر کند.

مشکل اقتصاد با تعویض ریال و تومان برطرف نمی‌شود

مشکل اقتصاد با تعویض ریال و تومان برطرف نمی‌شود

دیروز در صحن علنی مجلس مصوبه حذف چهار صفر از پول و تغییر واحد پول ملی از ریال به تومان تصویب شد و بر این اساس، بانک مرکزی باید ساز و کار حذف اسکناس‌های فعلی و ورود اسکناس‌ها با واحد پولی جدید را در برنامه کاری خود قراردهد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر