jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۶۷۹۵ ۲۳ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

‌مدیر پایگاه ملی شهرک تاریخی ماسوله گفت: آزادسازی حریم‌های این شهرک تاریخی یکی از ضرورت‌های یونسکو برای ثبت جهانی است.

ماسوله یکی از شهرهای تاریخی و گردشگرپذیر در استان گیلان است که مسافران زیادی از نقاط مختلف کشور برای گردش و تفریح به آن سفر می‌کنند، اما مدت‌هاست که زنگ خطر میراث تاریخی این شهر به صدا درآمده است.

شهر تاریخی ماسوله در سال 1354 با شماره 1090 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید. این شهر به دلیل قابلیت‏‌های فراوان طبیعی، کالبدی، فرهنگی و اجتماعی، همواره یکی از بدیهی‏‌ترین نمونه‏‌ها برای پیشنهاد قرارگیری در فهرست آثار جهانی بوده است.

فعالیت‏‌های مرتبط با ثبت جهانی این شهر تاریخی، با حضور هیأت کارشناسی سازمان یونسکو در شهریور سال 1383 آغاز شد و سپس در خرداد 1389 با حضور نماینده منطقه‏‌ای یونسکو و برگزاری اولین نشست کارگروه طرح جامع مدیریتی منظر فرهنگی ماسوله قوت گرفت.

این فعالیت‏‌ها به‌صورت غیرمتمرکز و به‌دلیل تغییرات متعدد مدیریتی در طول چند سال اخیر با فراز و نشیب فراوان همراه بوده، اما آنچه سبب شده ماسوله در انتظار ثبت جهانی بماند، موانعی است که طی چند سال اخیر همچنان سرسختانه بر سر جای خود باقی مانده است‌. مصطفی پورعلی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: حاشیه‌سازی منجر به خالی و تعطیل شدن بافت بالایی ماسوله به نام کفا بازار شده بود که خوشبختانه اکنون این بخش احیا شده است. وی افزود: ساختمان‌هایی که در حریم سبز ماسوله قرار دارد، آسیب‌زاست و نباید هسته‌های تاریخی از بافت دور شود.

پورعلی متذکر شد: بنای تاریخی امامزاده عین علی ماسوله با قدمت دست‌کم از دوره قاجار نیز در حریم منظر فرهنگی ماسوله قرار دارد که توسط پایگاه میراث فرهنگی این شهر در حال مرمت است. وی ادامه داد: مرمت دیواره‌های آسیب دیده و بام بنا در این مرحله از برنامه مرمتی در دستور کار قرار گرفته که با پیشرفت مناسب در حال انجام است.

پورعلی افزود: بر اساس سند جامع ماسوله که بر مبنای بازنگری حریم و عرصه ثبت جهانی این شهرک تاریخی تدوین و در بهمن سال گذشته ابلاغ شده، کارها در حال انجام است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر