jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۸۱۶۷۷۱ ۲۲ تير ۱۳۹۴  |  ۱۹:۰۵

چهار فروند جنگنده اف 16خریداری شده از آمریکا در پایگاه هوایی بلد عراق فرود آمدند.

عراق چهار جنگنده اف 16 تحویل گرفت

به گزارش خبرگزاری المدی پرس، وزارت دفاع عراق روز دوشنبه اعلام کرد،نخستین محموله از جنگنده های خریداری شده شامل چهار فروند اف16 امروز در پایگاه هوایی بلد در شمال بغداد فرود آمدند.

این جنگنده ها بخشی از 36 جنگنده اف 16 خریداری شده توسط عراق است که آمریکا بارها به دلایل مختلف، تحویل آن را به تاخیر انداخته بود.

این جنگنده ها را شرکت لاکهید مارتین به سفارش پنتاگون و براساس قراردادی میان دولت های عراق و آمریکا تولید کرده است.

آمریکایی ها در طول یک سال گذشته به بهانه نگرانی از عدم امنیت در بغداد و پایگاه بلد که در تیر رس گروه تروریستی داعش قرار داشت، از تحویل این جنگنده ها طفره می رفتند. با این حال در هفته های اخیر موج بزرگی از اعتراض ها علیه دولت آمریکا به دلیل عدم پایبندی به تعهداتش در قرارداد دو کشور به راه افتاده بود.

برخی شخصیت ها و گروه های سیاسی به دولت عراق فشار وارد می کردند که در خصوص این قرارداد به دادگاه های صالحه مراجعه کند.

یکی از این 36 فروند جنگنده فروخته شده به عراقی ها که پول آن نیز پیشاپیش از بغداد اخذ شده است، هفته گذشته در جریان یک مانور هوایی در حالی که یک خلبان عراقی آن را هدایت می کرد، سقوط کرد و خلبان آن کشته شد.(ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
آتش خشم در ایالات متحده

آتش خشم در ایالات متحده

به دنبال قتل جرج فلوید شهروند سیاهپوست آمریکایی در شهر مینیاپولیس آمریکا بوسیله پلیس، بار دیگر آتش زیر خاکستر اعتراضات علیه خشونت و نژاد پرستی در ایالات متحده سربرآورد و چندین ایالت آمریکا را در برگرفت. این رخداد در شرایطی که تنها چند ماه تا انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا باقی مانده شرایط پیروزی مجدد دونالد ترامپ را تحت تاثیر قرار داد.

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

این روزها هجمه‌های همه جانبه‌ای از سوی آمریکا، برخی کشورهای اروپایی و رژیم صهیونیستی به محور مقاومت و حزب ا... لبنان وارد می‌شود.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر