jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۶۵۲۸ ۲۲ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

در روایتی از معصوم(ع) آمده کسی که مردم را هدایت و راهنمایی کند به امر خیر، فضیلتی که خداوند به او عطا می‌کند به مانند فردی است که آن کار خیر را انجام داده است. باید خسته نباشید گفت به کسانی که در سازمان صداوسیما با فراهم کردن شرایط متفاوت، مردم را به سمت ارزش‌ها راهنمایی می‌کنند.

اصولا یکی از وظایف حکومت دینی همین است. رسانه ملی این توفیق را داشته که با برنامه‌های معارفی مردم را به اردوگاه توحید دعوت کند و با آثار اجتماعی حس نوعدوستی را بین مردم ترویج داده و از درد و غم یکدیگر آگاه سازد و البته داوطلبان را ساماندهی و سازماندهی کند برای گره‌گشایی از مشکلات جامعه. در هر دوی این زمینه‌ها سازمان صداوسیما موفق عمل کرده و توفیق داشته است. فراموش نکنیم یک مثقال کار نیک هم در پیشگاه خداوند گم نخواهد شد.

برنامه‌های خیرانه تلویزیون البته در کنار کمک به مردم آسیب‌پذیر و نیازمند باید مردم را دعوت کند به اردوگاه توحید، وحدت، ولایت، نوعدوستی و نوع‌خواهی. این مهم مدنظر قرآن کریم و ائمه معصومین(ع) هم هست. سازمان صداوسیما تا به امروز در زمینه فراهم آوردن بسترها برای کمک به نیازمندان در حد وسع و بضاعت اقدامات مناسبی داشته است، اما اگر از افراد زبده، خبره و کارشناس در ساخت برنامه‌های اینچنینی استفاده شود، به طور قطع حاصل کار بهتر خواهد شد و برکات و نتایجش دامان همه امت اسلام را خواهد گرفت.

اثر وضعی‌اش هم همدلی و همزبانی میان مردم خواهد بود که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب هم هست.

درباره چگونگی مصرف و هزینه اعانات و کمک‌های جمع‌آوری شده هم باید در ابتدا دقت داشت با چه نیت و هدفی جمع‌آوری شده تا دقیقا در همان راهی هزینه شود که مدنظر خیران بوده است. در عین حال، رسانه ملی هم می‌تواند کمبودها و نارسایی‌های جامعه را شناسایی کرده و با مردم درمیان بگذارد و از آنها در رفع و رجوع‌شان استمداد بطلبد. پس از گردآوری کمک‌ها هم می‌توان براساس نیازهای جامعه برایش یک اولویت‌بندی صورت بگیرد. با این حال به نظر می‌رسد در هر زمینه‌ای که ورود شود، منشأ خیر خواهد بود. به طور مثال، آزادی افرادی که از قید و بند زندان خلاصی یافته‌اند، بازگشت نشاط، سرور، امید و زندگی را به قسمتی از بدنه آسیب‌پذیر جامعه به‌همراه خواهد داشت.

حجت‌الاسلام والمسلمین علی ثمری

کارشناس برنامه‌های معارفی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر