jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۶۴۳۱ ۲۲ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

یک عقیده قدیمی وجود دارد و آن این که اگر معده به مدت زیاد خالی باشد، دچار زخم می‌شود. اگرچه اسید معده به طور مداوم در داخل معده می‌ریزد و وقتی غذا نمی‌خوریم غلظت اسید زیاد می‌شود، ولی سد دفاعی معده با ترشح مواد ضد اسید مانع ایجاد زخم می‌شود. به بیان دیگردر فرد سالم تا زمانی که دفاع مخاطی معده مشکلی نداشته باشد، گرسنگی منجر به زخم نمی‌شود. این موضوع تا زمانی برقرار و محقق است که عوامل دیگر ـ که در ادامه توضیح داده می‌شود ـ موجب زخم نشده باشد. بعد از ایجاد زخم‌معده می‌توان گفت فردی که معده زخمی دارد، نمی‌تواند گرسنگی طولانی را تحمل کند .

از بین عوامل ایجاد زخم‌معده و دوازدهه دو عامل مهم‌تر است: میکروبی به نام هلیکو‌باکتر و داروهای مسکن غیراستروئیدی.

میکروب هلیکوباکتر در جوامعی که از نظر بهداشتی و اقتصادی وضع بدی دارند در اکثر افراد وجود دارد، ولی بهتر شدن سطح بهداشتی در بسیاری از جوامع پیشرفته باعث کاهش شیوع آن حتی تا کمتر از 30 درصد شده است. این میکروب با ایجاد التهاب در جدار معده باعث زخم‌معده یا دوازدهه می‌شود.

داروهای مسکنی همچون دیکلوفناک، پیروکسیکام، بروفن، ناپروکسن و آسپیرین از عوامل بسیار مهم زخم‌معده و دوازدهه است. این داروها در افراد مسن، سیگاری، الکلی و افرادی که سابقه زخم قبلی دارند یا همزمان از چند نوع از این داروها یا کورتون استفاده می‌کنند، احتمال ایجاد زخم را زیاد می‌کند.

عوامل دیگری نیز در ایجاد زخم اهمیت دارد. به عنوان مثال افراد دچار استرس بیشتر در معرض زخم‌ هستند. در مورد خوراکی‌ها نیز فقط الکل و قهوه ارتباط قابل توجهی با زخم دارند.

علامت اصلی این زخم‌ها درد در قسمت بالای شکم و زیر جناغ است. دردهای زخم دوازدهه معمولا زمانی شروع می‌شود که ساعتی از خوردن غذا گذشته و معده خالی شده است، ولی درد زخم‌معده همزمان با خوردن غذا زیادتر می‌شود. دردهایی که نیمه شب بیمار را بیدار می‌کند، احتمال زخم دوازدهه یا معده را خیلی مطرح می‌کند.

عوارض زخم‌معده ـ دوازدهه مهم‌ترین عاملی است که درمان این بیماری را اجباری می‌کند‌. خونریزی، سوراخ شدن و بسته شدن مسیر عبور غذا در اثر زخم از عوارض این بیماری است .

مهم‌ترین وجه درمان زخم‌ها پیدا کردن عامل ایجاد مثلا داروهای مسکن یا میکروب هلیکوباکتر است که در این صورت باید آنها را حذف کرد. در صورتی که این دو عامل وجود نداشت مصرف ضد اسید وداروهایی که اسید معده را کم می‌کنند، اساس درمان را تشکیل می‌دهد. با مصرف این داروها به مدت نسبتا طولانی بسیاری از زخم‌ها بهبود کامل پیدا می‌کند.

دکتر رضا کریمی

‌ فوق تخصص بیماری‌های غدد

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

مردمانی 80 سال در قرنطینه

مردمانی 80 سال در قرنطینه

می‌دانی حلما... من قول می‌دهم... من قول می‌دهم یک روز بعد از نماز ظهر، روی تخته سنگ‌های روبه‌روی مسجد الاقصی می‌گویم بنشین و می‌دوم از ابوطاریج برایت فالوده می‌خرم با شربت سیب‌های ترش وحشی و آبلیمو ...

پیک امید پویانمایی

پیک امید پویانمایی

فیلم های پویانمایی ایرانی از جمله آثار پرمخاطب سامانه های اینترنتی نمایش فیلم هستند و تماشاگران با نظرات مثبت، میزان رضایتمندی خود را از این کارها اعلام می کنند.

آتش غفلت در جنگل

آتش غفلت در جنگل

حجم بالای بارندگی‌های چند هفته گذشته باعث افزایش رویش علف‌های هرز در جنگل‌های مختلف ایران شده‌است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

پیشخوان

بیشتر