jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۶۰۸۰ ۲۱ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

یک چهاردیواری موقتی کوچک و باریک ‌کانکس‌ها با هر هدفی که به وجودآمده باشند مدت‌هاست که در سیستم آموزشی کشورمان برای خودشان جایی باز کرده و اسم و رسمی‌ به هم زده‌اند؛ اصطلاح «کلاس‌های کانکسی» از همین جا به‌وجود آمده، اصطلاحی که شاید برای خیلی‌ها ناآشنا باشد اما وقتی پای صحبت‌های رئیس سازمان توسعه و تجهیز مدارس کشور بنشینیم و از وجود یکهزار کلاس کانکسی در کشورمان باخبر شویم، ‌اهمیت‌شان بیش از پیش مشخص می‌شود.

کانکس‌ها شاید از نگاه مرتضی رئیسی، نسل جدید کلاس‌های درس باشند اما از نگاه خیلی‌ها این چهاردیواری‌های باریک شباهت زیادی به کلاس‌های درس ندارند، با این حال رئیسی به فارس می‌گوید: «کانکس‌هایی که خریداری می‌شود، کامل بوده و دارای سیستم گرمایشی و سرمایشی است.» و این یعنی نگرانی پدر و مادرهایی که قرار است فرزندانشان در این کلاس‌ها 9 ماه سال تحصیلی را سر کنند نگرانی بی‌موردی است. البته رئیسی معتقد است که این کلاس‌های کانکسی تنها برای مناطقی استفاده می‌شوند که تعداد دانش‌آموزان آنها زیاد نیست: «این عدد در مقابل 530 هزار کلاس درس کشور عدد قابل توجهی نیست؛ تعدادی از این کلاس‌های کانکسی هم به اجرای نظام آموزشی جدید برمی‌گردد و در جاهایی که امکان تأمین کلاس جدید وجود نداشت، مجبور شدیم که از کلاس‌های کانکسی استفاده کنیم. اما چون به مرور زمان ممکن است این کانکس‌ها مستهلک شود، به‌دنبال حذف کانکس‌هایی هستیم که در برخی مدارس نصب شده و امکان ساخت کلاس وجود دارد.» رئیس سازمان توسعه و تجهیز مدارس کشور با اشاره به این‌که در جاهایی که جمعیت در حال جابه‌جا شدن است مقرون به صرفه نیست که کلاس درس جدید احداث شود، تاکید می‌کند: «مجبور هستیم در این مکان‌ها از کلاس‌های کانکسی استفاده کنیم که قیمت این کلاس‌های پیش‌ساخته هم با قیمت‌های امروزی بیشتر از 20 میلیون تومان است.»

حکایت کلاس‌های کانکسی 20 میلیون تومانی که رئیسی به آن اشاره می‌کند، برای بیشتر دانش‌آموزانی که در این کلاس‌ها مشق علم می‌کنند تصویر ناآشنایی است؛ کلاس‌های کانکسی در بیشتر مدارس کشورمان، جزو دوست‌نداشتنی‌ها هستند. با این حال رئیسی معتقد است: «هیچ جای دنیا برای چند دانش‌آموز کلاس درس جدید احداث نمی‌کنند.»

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر