jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۶۰۲۶ ۲۱ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

در حالی که قرار بود از ساعت 23 و 59 دقیقه جمعه شب تا پایان ماه مبارک رمضان آتش‌بس بشردوستانه در یمن برقرار شود، صبح روز گذشته بار دیگر جنگنده‌های سعودی یک منطقه را در «حجه» بمباران کردند. شبکه المیادین با تائید این‌که صنعا بامداد شنبه آرامشی نسبی و شکننده را پس از 107 روز تجاوز تجربه کرده بود، اعلام کرد جنگنده‌های ائتلاف سعودی صبح دیروز در دو نوبت یک ساختمان تجاری در «حرض» واقع در استان «حجه» را هدف قرار دادند.

البته پیش از برقراری این آتش‌بس با توجه به سوابق گذشته انتظار می‌رفت عربستان با ادامه حملات آن را نقض کند. در همین رابطه احمد العسیری، سخنگوی ائتلاف عربستان برای تجاوز به یمن در واکنش به نقض آتش‌بس بشردوستانه در یمن فقط چند ساعت بعد از اجرای آن مدعی شد آتش‌بس به ضرر مردم یمن است. العسیری در اظهاراتی عجیب مدعی شد با توجه به تجارب به دست آمده، جنبش انصارالله یمن از فرصت آتش‌بس سوءاستفاده کرده و قدرت خود را بازسازی می‌کند. وی مدعی شده بود جنبش انصارالله به آتش‌بس متعهد نخواهد بود و کمک‌های بشردوستانه را به سود خود مصادره خواهد کرد و گفت: باید ساز و کاری برای حفظ آتش‌بس با حضور ناظران بین‌المللی وجود داشته باشد. این در حالی است که اسماعیل ولد الشیخ، فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن تاکید کرده است جنبش انصارالله تضمین کرده بود که آتش‌بس نقض نشود. در همین حال، شورای امنیت از همه طرف‌های بحران یمن خواست به آتش‌بس موقت بدون پیش‌شرط پایبند بوده و از آن به عنوان فرصتی برای انتقال سلاح یا تقویت مواضع یا به دست گرفتن کنترل مناطق بیشتر استفاده نکنند. پارلمان اروپا نیز با محکوم کردن کشتار شهروندان غیرنظامی یمنی از سوی جنگنده‌های عربستانی، با صدور بیانیه‌ای خواستار تحقیق در مورد جنایاتی شد که عربستان با به‌کارگیری تسلیحات ممنوعه بین‌المللی و بمب‌های خوشه‌ای در یمن مرتکب شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر