jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۸۱۵۷۴۵ ۲۰ تير ۱۳۹۴  |  ۰۰:۰۱

محققان مکزیکی موفق به ساخت نرم‌افزاری شده‌اند که با کمک آن می‌توان بیماری‌های چشمی که براثر دیابت بروز می‌کند را تشخیص داد.

به گزارش مهر، بسیاری از بیماری‌ها در صورتی که بموقع تشخیص داده شوند، قابل درمان هستند اما مشکل از جایی آغاز می‌شود که بیمار متوجه بیماری خود نشده و زمانی به پزشک مراجعه می‌کند که بیماری پیشرفت قابل توجهی کرده است. اکنون محققان با استفاده از اسمارت فون‌ها قادر به شناسایی بیماری‌هایی هستند که چشمان مبتلا به بیماری‌های دیابت را تحت تاثیر قرار می‌دهد. پزشکان با استفاده از این روش به سرعت و بدون انجام آزمایش‌های پیشرفته قادر به تشخیص بیماری‌های چشمی این بیماران هستند.

محققان مکزیکی موفق به ساخت نرم‌افزاری شده‌اند که از دوربین های تلفن همراه برای تشخیص اختلالات یا مشکلات چشمی استفاده می‌کند. این نرم افزار قادر به تشخیص هرگونه اختلالی در شبکیه چشم است.

سرپرست این پروژه می‌گوید: «این سیستم تنها برای پزشکان عمومی و در مراحل اولیه تشخیص بیماری مناسب است. از این روش می‌توان برای تشخیص ابتدایی بیماری‌های چشمی مانند بیماری‌هایی که براثر ابتلا به دیابت بروز می‌کنند، بهره برد. البته باید گفت که این نرم‌افزار نمی‌تواند جایگزین پزشکان یا متخصصان چشمی باشد.»

پزشکان عمومی با استفاده از این نرم‌افزار قادر خواهند بود تا مبتلایان به بیماری‌های چشمی را در کوتاه‌ترین زمان شناسایی کنند. استفاده از این نرم‌افزار علاوه بر تشخیص سریع‌تر بیماری‌های چشمی، کاهش هزینه‌های بیماران را نیز به‌دنبال دارد تا به تشخیص بیماری خود با استفاده از این روش تشویق شوند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

دین اسلام، حقوقی را برای انسان قرار داده است که در این خصوص تفاوتی میان زن و مرد به عنوان دو فرد وجود ندارد و حقوق مشترک زنان و مردان در جامعه اسلامی تلقی می‌شود.

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

این روزها هجمه‌های همه جانبه‌ای از سوی آمریکا، برخی کشورهای اروپایی و رژیم صهیونیستی به محور مقاومت و حزب ا... لبنان وارد می‌شود.

تعامل کارساز قوا

تعامل کارساز قوا

قوه مجریه، قضاییه و مقننه، سه بازوی کارآمدی نظام در پاسخگویی به مطالبات حقیقی مردم و اجرای سیاست‌های ابلاغی از سوی رهبر انقلاب‌ هستند و همگرایی سه‌ قوه در اجرای این سیاست‌ها الزامی است.

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

اتفاقی تلخ که برای مرحوم خانم آسیه پناهی افتاد بار دیگر ذهن‌ها را متوجه این موضوع کرد که باید برای محرومان و مستضعفان جامعه که قدرت خرید مسکن ندارند و به کپرنشینی و حاشیه‌نشینی روی آورده‌اند، فکری اساسی کرد.

گفتگو

بیشتر
بازیگری نمی‌ایستد

گفت‌گو با پرستو گلستانی به مناسبت تولدش و همه خاطراتی که این سال‌ها برای ما ساخته است

بازیگری نمی‌ایستد

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر