jamejamonline
فرهنگی کتاب و ادبیات کد خبر: ۸۱۵۵۰۵ ۱۸ تير ۱۳۹۴  |  ۱۶:۰۱

جایزه ۱۰ هزار دلاری نویسندگان آفریقایی که به بوکر آفریقایی شهرت دارد، امسال به داستان «درخشان مطلق» نوشته نامویل سرپل از کشور زامبیا اهدا شد.

بوکر آفریقایی به یک نویسنده اهل زامبیا رسید

هئیت داوران جایزه داستان نویسندگان آفریقایی نامویل سرپل نویسنده اهل زامبیا را به خاطر نگارش داستان درخشان مطلق شایسته دریافت جایزه نقدی این دوره خود معرفی کرد.

این اثر که از میان ۱۵۰ اثر راه یافته به دبیرخانه این جایزه انتخاب شده، به عنوان برترین اثر نویسندگان آفریقایی به جامعه ادبی جهان معرفی شده است. نامویل سرپل نخستین نویسنده اهل زامبیا است که موفق شده این جایزه را به نام خودش و زامبیا ثبت کند.

سرپل استاد زبان و ادبیات انگلیسی دانشگاه کالیفرنیا و برکلی است. او در داستان درخشان مطلق، داستانی عاشقانه را روایت کرده و ماجرای یک مثلث عشقی را به رشته تحریر درآورده است.

وی درباره این اثر می‌گوید: داستان من درباره زندگی ۲ مرد است که از زمان کودکی یکدیگر را به خوبی می‌شناسند. آنها در دوران نوجوانی و جوانی برای تشکیل یک جنبش سیاسی با یکدیگر همکاری می‌کنند اما در این مسیر شکست می‌خورند. ماجرا از آنجا جالب می‌شود که بعد از شکست از یک پروژه سیاسی هر دو دلباخته یک زن می‌شوند آن هم در شرایطی که هیچ یک قصد ندارد دومین شکست خود را تجربه کند.

سرپل افزود: قرار گرفتن در فهرست نهایی این جایزه برای من ارزش زیادی داشت و درباره آن بسیار ذوق زده بودم. اما امروز که این جایزه به نام من اهدا شده، واقعا حال عجیبی دارم. تا آن را با خانواده‌ام به اشتراک نگذارم، انگار باورم نمی‌شود!

این نویسنده آفریقایی که در حال حاضر بر نگارش نخستین رمانش متمرکز است، در انتظار انتشار مجموعه‌ داستانی‌ است که اثرش در کنار برترین داستان‌های کوتاه منتشر شود.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

مردمانی 80 سال در قرنطینه

مردمانی 80 سال در قرنطینه

می‌دانی حلما... من قول می‌دهم... من قول می‌دهم یک روز بعد از نماز ظهر، روی تخته سنگ‌های روبه‌روی مسجد الاقصی می‌گویم بنشین و می‌دوم از ابوطاریج برایت فالوده می‌خرم با شربت سیب‌های ترش وحشی و آبلیمو ...

پیک امید پویانمایی

پیک امید پویانمایی

فیلم های پویانمایی ایرانی از جمله آثار پرمخاطب سامانه های اینترنتی نمایش فیلم هستند و تماشاگران با نظرات مثبت، میزان رضایتمندی خود را از این کارها اعلام می کنند.

گفتگو بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر
افطاری‌ ها

ماه رمضان امسال چه سریال‌هایی روی آنتن شبکه‌های مختلف سیما خواهند رفت؟

افطاری‌ ها

پیشخوان بیشتر