jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۸۱۵۴۱۸ ۱۸ تير ۱۳۹۴  |  ۰۷:۴۹

مذاکره‌کنندگان جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگوهایی که در حال حاضر در وین در جریان است به دنبال احقاق حقوق ملت ایران هستند و اخباری که در روزهای گذشته از این مذاکرات منتشر شده حاکی از این است که هیات ایرانی همچنان بر خطوط قرمز کشورمان در این مذاکرات تاکید دارد.

حقوق خودمان را فدای زمان نمی‌کنیم

در این میان برخی طرف‌های غربی، از سقف زمانی برای این مذاکرات صحبت می‌کنند و این در حالی است که زمان برای ما اهمیتی ندارد و نمیتوانیم حقوق خودمان را فدای زمان کنیم بلکه باید زمان را به خدمت بگیریم تا بتوانیم به یک توافق خوب دست یابیم.

در آن طرف میز هم طرف مقابل ما بخصوص آمریکایی‌ها به دنبال گرفتن امتیاز هستند و به نوعی می‌خواهند با استفاده از ابزار زمان برای گرفتن بیشترین امتیازات، بهره ببرند.

البته باید به این نکته هم توجه داشت که طرف مقابل به رسیدن به توافق اصرار دارد و نمی‌خواهد میز مذاکره را ترک کند.

ما از این مذاکرات اهدافی را دنبال می‌کنیم و در کنار این‌که می‌خواهیم نشان دهیم جمهوری اسلامی ایران همواره از راه‌های دیپلماتیک به دنبال حل مسائل است به دنبال برداشته شدن تحریم‌ها نیز هستیم و می‌خواهیم از این طریق بندهای غیرقانونی را که به پای اقتصاد کشور بسته شده است، باز کنیم.

اما طرف مقابل هم بهره‌های زیادی از این مذاکرات می‌برد که بخشی از آن مسائل داخلی طرف‌های گفت‌وگوی هسته‌ای از جمله مسائل داخلی آمریکاست و بخش دیگری از آن هم به مسائل منطقه‌ای مربوط می‌شود که آنها می‌توانند از آن بهره بگیرند.

در حال حاضر به نظر می‌رسد اختلافات بر سر شش، هفت مورد همچنان به قوت خود باقی است که البته این موارد از اهمیت بالایی برخوردارند.

این اختلاف‌ها خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران را در بر می‌گیرد و طرف مقابل هم می‌خواهد که این مسائل و موضوعات به نفع آنها حل شود.

الان بحث‌های حقوقی بر سر مسائل فنی در جریان است و بیشترین بحث‌ها هم درباره برداشته شدن تحریم‌هاست که طرفین در حال بحث هستند.

ما امیدوار هستیم مذاکره‌کنندگان کشورمان بتوانند به یک توافق خوب دست یابند که باعث عزتمندی ملت ما و نظام جمهوری اسلامی ایران باشد.

محمدصالح جوکار - عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

کارآیی مدیران جوان بیشتر است

کارآیی مدیران جوان بیشتر است

 در شرایط ویژه و سخت علی‌القاعده دولت‌ها باید تحرک ویژه از خود نشان بدهند. چون در سایه تحرکات و فعالیت بیشتر و فوق‌العاده است که می‌توان بر مشکلات فائق آمد و در عرصه معضلات موجود گره‌گشایی کرد.دو عامل جلوی تحرک ویژه را می‌گیرد و اجازه نمی‌دهد مسوولان و مدیران تحرک فوق‌العاده داشته باشند.یکی از این عوامل، تعلقات است.

سناریوهای احتمالی آمریکا برای ایران

سناریوهای احتمالی آمریکا برای ایران

مقامات سیاسی آمریکا حرف از مکانیسم ماشه می‌زنند و می‌گویند تحریم تسلیحاتی ایران باید ادامه پیدا کند. این در حالی است که آمریکا رسما از برجام خارج شد و دونالد ترامپ،رئیس جمهور آمریکا دستور اجرایی در این زمینه صادر کرد و این سند در سایت کاخ سفید وجود دارد.

گفتگو بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر