jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۸۱۳۱۹۴   ۱۰ تير ۱۳۹۴  |  ۰۱:۳۹

سخنگوی اسبق وزارت خارجه کشورمان گفت : اگر قرار باشد مذاکرات به نتیجه برسد در ثانیه های آخر به نتیجه خواهد رسید چرا که تا کنون هیچ کدام از طرفین برگ های آخرشان را رو نکرده اند و منتظر لحظات آخر می شوند .

آصفی: مذاکرات ثانیه های آخر به نتیجه می رسد

حمیدرضا آصفی سه شنبه شب در برنامه تلویزیونی گفت وگوی ویژه خبری شبکه دو تاکید کرد که در مذاکرات نباید خود را گرفتار زمان کنیم زیرا شیوه غربی ها این است که با زمان از طرف مقابل امتیاز بگیرند.

وی با یادآوری روند مذاکرات از 13 سال گذشته تاکنون گفت: ادامه مذاکرات تا یک زمان نامحدود و طولانی مدت به نفع ما نیست زیرا شرایط بلاتکلیفی را در بخش های مختلف اقتصادی بیشتر می کند؛ اما تمدید یک هفته تا یک ماه مساله مهمی نیست؛ در واقع مهم رسیدن به اهداف مورد نظر کشورمان در این توافق است.

این دیپلمات باسابقه با تاکید بر اینکه مذاکره کردن کار سختی است، افزود: وقتی با 6 کشوری مذاکره می کنیم که آنها با یکدیگر هم نظر نیستند، شرایط سخت تر می شود؛ مذاکره هم زمان انرژی زیادی می گیرد حال اگر چند دور گفت وگو در یک روز باشد، طاقت فرساست.

مذاکرات ثانیه های آخر به نتیجه می رسد

آصفی با بیان اینکه برای پایان این مذاکرات زمانی تعیین نشده است، تصریح کرد: شک نکید اگر قرار باشد این مذاکرات به نتیجه برسد، در ثانیه های آخر صورت می گیرد؛ زیرا هرکدام از طرفین برگه های خود را در لحظه آخر رو می کنند تا در دقایق پایانی این توافق حاصل می شود.

وی درباره جریا ن سازی برخی جریان ها در خارج از کشور برای به نتیجه نرسیدن مذاکرات نیز گفت: همانطور که تیم مذاکره کننده کشورمان اعتماد به نفس خود را حفظ کرده است، آنها هیچگاه نباید تسلیم شوند؛ همانطور که تاکنون به جنگ روانی اطراف مذاکرات توجهی نکرده و نمی کنند؛ زیرا می دانند که طرف مقابل بیشتر از ما به این توافق نیاز دارد.

سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه به فشارهای رژیم صهیونیستی و همچنین بازارگرمی برخی مقام های غربی برای فشار به هیات ایرانی در روند مذاکرات اشاره و خاطرنشان کرد: هدف از افزایش هجمه رسانه ای در این روزها، گرفتن امتیاز بیشتر است.

وی افزود: اندیشکده بین المللی زوریخ اعلام کرده که موضوع انرژی هسته ای برای ملت ایران به یک غرور ملی تبدیل شده و آنها هیچگاه تجاوزها و اقدامات خصمانه آمریکا علیه کشورشان را فراموش نمی کنند.

آصفی با بیان اینکه غرب خطوط قرمز کشورمان که صریح و علنی اعلام شده است را می داند، خاطرنشان کرد: در عرف دیپلماتیک اعلام کردن خطوط قرمز کشور به صورت علنی بسیار متفاوت از مطرح کردن آن در یک جلسه بسته است؛ بر این اساس آنها تحت فشارند که شانتاژ کنند و مطالبی را می گویند که اگر احتمالا این مذاکرات به نتیجه نرسید، بگویند ما مقصر نبودیم.

وی تصریح کرد که جمهوری اسلامی ایران تاکنون فضای افکار عمومی را در دنیا به دست گرفته و تقریبا همه به این نتیجه رسیده ا ند که در موضوع هسته ای حقانیت برای کشور ماست.

این دیپلمات باسابقه با بیان اینکه مذاکرات کنونی برای ایران «دو سر سود» است، افزود: اگر توافق شد، توافقی ملی برای ملت است و در غیر این صورت، آنها(غرب) مقصرند.

وی همچنین لغو تحریم ها در روز توافق را بسیار مهم دانست و گفت: این موضوع متفاوت از آن است که بگویند توافق را امضا کنید و بعد لغو تحریم را به اگر و اماهای دیگر موکول کنند.

آصفی تصریح کرد که لغو تحریم ها در روز توافق، نه تنها فضای مثبتی در عرصه تجارت داخلی و خارجی برای کشور به ارمغان می آورد بلکه طرف مقابل نیز سخت می تواند دَبه کند و در مقابل یک عمل انجام شده قرار می گیرد.

وی همچنین درباره اظهارات طرف مقابل بعد از بیانیه لوزان مبنی بر محدودیت های 10 تا 15 ساله در روند صنعت هسته ای کشورمان نیز گفت: اگر محدودیت ها طولانی باشد صنعت هسته ای ما که بومی شده است، ضعیف شده و دانشمندان ما نیز بی رغبت می شوند.

سخنگوی اسبق وزارت خارجه ادامه داد: وقتی محدودیت های بلندمدت را می پذیریم معلوم نیست که در آینده چه اتفاقات بین المللی رخ می دهد؛ ضمن آنکه دلیلی ندارد به لحاظ منطقی و حقوقی این محدودیت ها را بپذیریم.

وی افزود: آنها می خواهند بدانند و می دانند که ایران فقط فعالیت هسته ای صلح آمیز دارد؛ از این رو نباید به زور آنها را قانع کنیم.

آمریکا اگر میز مذاکره را به هم بزند ، خودکشی سیاسی کرده است

آصفی درباره رویکرد آژانس بین المللی انرژی اتمی در برابر ایران نیز گفت: آژانس از 13 سال گذشته تاکنون نسبت به ما عملکرد خوبی نداشته و بدون دلیل، پرونده ایران را به شورای امنیت برد؛ لذا نگرانی دیگر ما بازرسی های غیرمتعارف است زیرا آژانس در گذشته امتحان خوبی از خود نشان نداد.

سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه در پاسخ به پرسشی درباره میزان احتمال توافق هسته ای با گروه 5+1 گفت: تصور می کنم تفاهمی به دست آید ،مگر اینکه آمریکایی ها سوء محاسبه و اشتباه کنند و میز مذاکره را به گونه ای برهم بزنند که به تفاهم نرسیم.

آصفی با اشاره به اینکه پیش بینی در عالم سیاست بسیار سخت است افزود: اگر آنها این کار را انجام دهند به نوعی خودکشی سیاسی کرده اند لذا فکر می کنم تفاهمی باید به دست بیاید.

وی گفت: داشتن اعتماد به نفس، توجه نکردن به زمان و پافشاری بر روی مواضع از روش های امتیاز گرفتن از طرف مقابل است.

آصفی افزود: تیم مذاکره کننده کشورمان در خط مقدم دیپلماسی فعالیت می کند و امانت دار و مقاوم است.

وی ادامه داد: مذاکره کنندگان کشورمان اگر بدانند که مردم، حکومت و رهبری پشت سرشان هستند، اعتماد به نفس آنها زیاد می شود و این موضوع به آنها قوت قلب می دهد.

آصفی با بیان اینکه تیم مذاکره کننده باید تلاش کند افزود: فرمایشات مقام معظم رهبری کار این تیم را بسیار راحت کرد زیرا اعتماد به نفس آنها را بیشتر کرد و دلواپسان هم خیالشان راحت شد.

این دیپلمات باسابقه در پاسخ به پرسش مجری که «شما هم دلواپسید؟» گفت: «دلواپس نیستم اما نگرانم از اینکه طرف (در این مذاکرات) چه حیله ای به کار می برد.»(ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اختلافات با تعامل قابل حل است

اختلافات با تعامل قابل حل است

قانون اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ ها، تامین‌کننده منافع ملی کشور است. البته باید این را هم در نظر داشته باشیم که منافع ملی کشور زمانی تامین می‌شود که در کشور میان مسؤولان هم‌صدایی و میان مردم وحدت وجود داشته باشد. چرا که یکی از مولفه‌های قدرت و امنیت کشور وحدت کلمه میان مردم و همصدایی مسوولان است.

نباید پیام دوگانگی ارسال کرد

نباید پیام دوگانگی ارسال کرد

با توجه به اظهارنظر اخیر آقای عراقچی، معاون وزیر خارجه کشورمان مبنی بر بررسی پیشنهاد حضور ایران در نشست غیررسمی با حضور آمریکا باید گفت به هیچ‌وجه نباید هیچ‌گونه مذاکره‌ای چه در سطح رسمی و چه در سطح غیررسمی با حضور آمریکا انجام شود.

بی‌اثری رفتارهای نمادین

بی‌اثری رفتارهای نمادین

همزمان با افزایش تحرکات دیپلماتیک و وعده‌های جدید از سوی غرب، ایران باید به‌عنوان یک الزام استراتژیک، اقداماتی را که در قالب قانون رفع تحریم‌ها شروع کرده به‌صورت کامل ادامه دهد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر