شما هر روز چقدر بابت خرید روزنامه پول می پردازید؟ چند تا روزنامه را می توانید بخرید؟ چند تا از آن روزنامه ها را فرصت می کنید، بخوانید؟ بیشتر مشتری کدام روزنامه هستید؟ اگر از شما بپرسند آیا دلتان می خواهد بدانید روزنامه های دیگر چه نوشته اند احتمالا سرتکان می دهید و می گویید «کاشکی ممکن بود ...» ما از آرزوهای شما خبر داریم و به همین علت می خواهیم به جای تان، هر روز همه روزنامه ها را بررسی کنیم و جالب ترین خبرهای شان را برای تان دستچین کنیم و به نقل از آن روزنامه ها در ستون « یواشکی روزنامه ها» بنویسیم.
کد خبر: ۸۱۰۵۷۹
ورود مجدد مداحان به صحنه سیاست

ورود مجدد مداحان به صحنه سیاست

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: ورود مجدد مداحان به صحنه سیاست و تلاش برای کوبیدن بزرگان انقلاب و رئیس‌جمهور همزمان با مطرح ساختن افراد خارج از صحنه که این روزها به بهانه‌های مختلف از جمله تشییع شهدا و محافل مذهبی ماه مبارک رمضان صورت می‌گیرد، یک برنامه حساب شده است که به انتخابات مجلس در اسفند ماه مربوط است. عناصر افراطی که با حضور دولت اعتدال در صحنه و استقبال مردم از اقدامات این دولت برای پایان دادن به تحریم‌ها، آینده خود را دچار ابهام می‌بینند با دامن زدن به این قبیل مطالب درصدد جلب توجه مردم و کسب آراء آنها در انتخابات هستند. حملات تندی که بلافاصله از قم علیه بزرگان انقلاب و بیت امام صورت گرفت نیز برنامه‌ریزی شده بودن این جریان‌سازی را تایید می‌کند و بر ضرورت رعایت موازین توسط مجموعه بیت امام و پرهیز از بهانه دادن به دست مخالفان را مورد تاکید قرار می‌دهد.

استاندار گیلان برپایی سفره‌های افطار را ممنوع کرد

جمهوری اسلامی آورده: استاندار گیلان ضمن تاکید بر بهره‌گیری از فیوضات معنوی ماه مبارک رمضان، برپایی سفره‌های افطار از سوی ادارات دولتی استان در این ماه را ممنوع اعلام کرد. به گزارش ایلنا، محمد علی نجفی در جلسه شورای برنامه‌ریزی گیلان با تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان با اشاره به رویکرد اقتصاد مقاومتی و انضباطی بودن بودجه، گفت: دستگاه‌های اجرایی و سازمان‌ها باید بر صرفه‌جویی بیشتر در هزینه‌هایشان دقت کنند. وی با تاکید بر لزوم صرفه‌جویی در مصرف سوخت، انرژی و هزینه‌های جاری در دستگاه‌ها، افزود: باید در برخی از بخش‌ها صرفه‌جویی شود که می‌تواند هم صرفه‌جویی مالی و اداری ایجاد و هم منابع کشور را حفظ کند. استاندار گیلان، خاموش کردن لوازم اداری وسایل سرمایشی پس از ساعت اداری را در حفظ سرمایه‌های ملی و بیت المال ضروری دانست و یادآور شد ممنوعیت برپایی سفره‌های افطاری توسط ادارات در ماه مبارک رمضان، در قالب دستورالعمل به تمام دستگاه‌ها و فرمانداری‌ها و واحدهای زیرمجموعه ابلاغ شده است.

تحریم‌هایی که می‌ماند

روزنامه ایران در ستون دیگه چه خبر نوشت:هماهنگ‌کننده ضدتروریسم وزارت خارجه امریکا گفته است که هیچ یک از تحریم‌های مربوط به آنچه او حمایت ایران از تروریسم خواند، بعد از توافق هسته‌ای احتمالی ایران و 1+5 لغو نمی‌شود. به گزارش فارس، «تینا کیداناو» هماهنگ‌کننده ضدتروریسم وزارت خارجه امریکا روز جمعه همزمان با انتشار گزارش سال ۲۰۱۴ تروریسم گفت: «این گزارش، لزوماً حرفی درباره تعداد حملاتی که به تحریک‌ یا حمایت برخی کشورهای خاص در تمامی موارد صورت گرفته‌ است اشاره‌ای نکرده است... اما ما همچنان بسیار بسیار درباره فعالیت سپاه و همچنین واسطه‌های آنها که از جانب ایران فعالیت می‌کنند، نگران هستیم.»

تکذیب ساخت مجسمه روحانی

ایران نوشت:دبیر ستاد مردمی جشن بزرگداشت ۲۴ خرداد در سرخه اخبار مربوط به ساخت مجسمه رئیس‌جمهوری را تکذیب کرد. «تدبیر و امید» نوشت؛ «مهدی غلامی سرخه با ارسال یادداشتی اعلام کرد: «این اثر حجمی نه قرار بود سردیس باشد و نه مجسمه‌ای که اساساً ساخت آن با هنر دینی و اسلامی و روحیات و اخلاقیات جناب رئیس‌جمهوری همسو نیست؛ بلکه یک اثر هنری فاخر ماندگار است که تصویر پرتره رئیس‌جمهوری با کنار هم قرار دادن تعدادی میله فلزی نمادی از سال‌های مبارزه ایشان در پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون می‌باشد، طراحی شده است که پیشنهاد شد در ورودی زادگاهش نصب شود.»

پاسخ زیباکلام به حدادیان

روزنامه ایران آورده:صادق زیباکلام در نامه‌ای به سعید حدادیان نوشت: «فرموده بودید که آقای‌ هاشمی رفسنجانی به جای بازدید از جبهه‌ها و رفتن با کاروان راهیان نور، به کیش و جت اسکی می‌روند و... ای کاش جنابعالی هم به کیش و جت اسکی تشریف می‌بردید اما در عوض ۶ میلیون جوان مملکت امروز بیکار نبودند؛ای کاش جنابعالی و همفکرانتان هم به کیش و جت اسکی می‌رفتید اما از در و دیوار مملکت پرونده فساد نمی‌ریخت؛ ای کاش جنابعالی هم عید نوروز به کیش و جت اسکی می‌رفتید اما صف فارغ‌التحصیلان بهترین دانشگاه‌هایمان در مقابل سفارتخانه‌های غربی هر روز طولانی‌تر نمی‌شد؛ ای‌کاش جنابعالی هم به جت اسکی می‌رفتید اما به فکر سرمایه‌گذاری و تأمین آب مملکت هم می‌بودید؛ ای کاش جنابعالی هم به کیش می‌رفتید اما جنگل‌های مملکت به واسطه بی‌توجهی و کمبود امکانات این چنین در معرض نابودی قرار نمی‌گرفت؛ ای کاش جنابعالی هم به کیش و جت اسکی می‌رفتید اما در عوض محیط زیست‌مان در این حال و روز نبود؛ ای کاش جنابعالی و یارانتان هم به کیش و جت اسکی می‌رفتید اما شمار هم‌میهنان‌تان که به زیر خط فقر رفته‌اند چند برابر نشده بود؛ ای کاش و ای کاش و باز هم ای‌کاش...»

حمله سیاسی به «اینستاگرام» یک روحانی

ایران نوشت:حجت الاسلام زائری که چندی پیش در صفحه «اینستاگرام» خود انتقاداتی را نسبت به حضور احمدی نژاد بر روی سن در مراسم تشییع شهدای غواص کرده بود، اخیرا با تهمت ها و فحاشی هایی در این صفحه و از سوی برخی فعالان مجازی مواجه شده است که بر اثر همین موضع طی نامه ای به وزیر اطلاعات که در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرده است خواستار رسیدگی به این موضوع شده. در بخشی از این نامه آمده است:« کاملا واضح است این هجوم مجازی به شکل سازماندهی شده برای اهداف سیاسی در ماههای آینده و در آستانه انتخابات مجلس و خبرگان و در حمایت از یک جریان خاص صورت می گیرد. می گویند در سالهای گذشته ارقام هنگفتی اموال ناپدید شده است و سرنخی از آنها به دست نیامده ، اینک این سرنخ را بگیرید و ببینید به کجا می رسید. شاید بخشی از آن اموال دارد اینجا برای اشتغال زایی برای جماعتی بی ادب و هتاک در پشت مانیتورها و به شکل گروهی هزینه می شود» .

ابلاغیه جدید برای لغو یک مصوبه دولت احمدی نژاد

روزنامه خراسان نوشت:بر اساس ابلاغیه یک مسئول ارشد اجرایی به آخوندی و ظریف، مقرر شده برای مذاکره، پیش امضا (پاراف) و امضای موقت پروتکل اصلاحی موافقت نامه حمل و نقل هوایی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت اوکراین که در تیرماه سال ۱۳۷۲ به امضای دو طرف رسیده بود، ظرف ۳ سال از تاریخ ابلاغ این تصویب نامه اقدام و مراحل قانونی تا تصویب نهایی پیگیری شود. بر اساس بند دوم این ابلاغیه، مصوبه دولت سابق که در آخرین روزهای فعالیت اش در این خصوص تصویب شده، لغو خواهد شد.

رد درخواست یک وزیر به علت تاثیر بر تورم

خراسان نوشت:بر اساس دستور روزهای اخیر یک مسئول مهم اجرایی به تعدادی از اعضای کابینه، اعلام شده است که با توجه به بررسی های صورت گرفته، درخواست شماره ۰۲ /۱۰۰ /۲۰۳۶ وزارت راه و شهرسازی برای افزایش نرخ عوارض جابه جایی کالا، ضمن بررسی شورای اقتصاد پس از بحث در این خصوص با توجه به سیاست دولت در تعدیل و کاهش تورم، درخواست مذکور به طور رسمی رد شده است.

ناپدید شدن هدایای خارجی وزارت نفت

روزنامه آرمان نوشت:شنیده شد که برخی هدایای خارجی در وزارت نفت در دولت گذشته ناپدید شده‌اند. رسم است در مناسبات بین کشورها هدایایی نفیس یا غیرنفیس بین وزرا در سطوح مختلف رد و بدل می‌شود. این هدایایی نفیس و گرانبها در دفتر شخص وزیر یا شخص مسئول به عنوان یادگاری نگهداری می‌شود. شنیده‌های نفت ما حکایت از آن دارد که برخی از اشیاء قیمتی که پس از انقلاب به وزرای نفت توسط برخی کشورها اهدا شده بود در دولت احمدی‌نژاد به یک‌باره ناپدید شده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که در دولت جدید به دستور وزیر تمام هدایای دریافتی توسط وزارت نفت کد‌گذاری شده تا امکان سوءاستفاده از این اموال امکان‌پذیر نباشد.

تکذیب برکناری استاندار فارس

آرمان نوشت:شنیده شد که معاون سیاسی وزارت کشور در واکنش به انتشار اخبار برخی رسانه‌ها مبنی بر برکناری استاندار فارس اعلام کرد: برکناری استاندار فارس شایعه‌ای بیش نیست. ایرنا نوشت؛ محمدحسین مقیمی افزود: تا این لحظه هیچ گونه تغییری در استانداری فارس ایجاد نشده است. وی همچنین گمانه‌زنی برخی رسانه‌ها مبنی بر برکناری سیدمحمد احمدی، استاندار فارس و انتخاب کدخداپور، معاون سیاسی امنیتی استاندار به جای وی را تکذیب کرد.

سفر احمدی‌نژاد به «جیبوتی»

روزنامه آرمان نوشت:شنیده شد که بر اساس اسناد منتشرشده در پایگاه ویکی‌لیکس، وزارت امورخارجه عربستان و سفارتخانه‌های این کشور در پایتخت‌های مختلف از جمله تهران خبرهای مربوط به روابط ایران با جنبش حماس را به‌طور ویژه پیگیری می کنند. انتخاب نوشت؛ در اسناد منتشرشده گزارش‌های متعددی درباره روابط ایران با جنبش حماس و دیدارهای مسئولان دو طرف وجود دارد. یکی از این اسناد به تلاش کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس برای راضی کردن اسماعیل هنیه به خودداری از سفر به تهران اشاره می کند. در این اسناد چند گزارش درباره سفر اسماعیل هنیه به ایران، سخنان و دیدارهای او در تهران آمده است. بر اساس یکی از اسناد سری منتشرشده در پایگاه اینترنتی ویکی‌لیکس، عربستان‌سعودی روابط ایران و جیبوتی را و همچنین سفر احمدی‌نژاد به این کشور را به دقت زیر نظر داشته است. بر اساس یکی از اسناد ویکی لیکس ریاست اداره اطلاعات عمومی عربستان گزارشی سری از روابط ایران و جیبوتی و تاریخچه این روابط تهیه کرده بود. این گزارش شامل سفرهای متقابل مقامات ایران و جیبوتی از جمله سفر محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور سابق ایران به جیبوتی و امضای توافقنامه‌های اقتصادی بین دو کشور است.

بازداشت موقت مدیرعامل اسبق منطقه آزاد قشم

روزنامه آرمان آورده:شنیده شد که رئیس کل دادگستری هرمزگان جزئیاتی از بازداشت موقت مدیرعامل اسبق منطقه آزاد قشم در رابطه با پرونده فرودگاه قدیم قشم و پرونده‌های مالی این منطقه آزاد عنوان کرد. مهر نوشت؛ حجت‌الاسلام محمدصادق اکبری در نشستی خبری به مناسبت هفته قوه قضائیه که در سالن جلسات دادگستری هرمزگان برگزار شد، در مورد آخرین وضعیت پرونده تخلفات مالی و زمین‌خواری در جزیره قشم بیان کرد: پرونده در شعبه مورد نظر در حال بررسی و پیگیری است و تعدادی از مدیران و افراد مرتبط با پرونده جهت بازجویی و جمع‌آوری اطلاعات احضار شدند که در روند بررسی پرونده یکی از مدیران اسبق منطقه آزاد قشم به صورت موقت بازداشت شد. وی عنوان کرد: این پرونده در جریان ابهامات و شکایت‌های مطرح شده اراضی فرودگاه قدیم قشم و تخلفات مالی در استان تشکیل و در حال بررسی بیشتر است.

اختلاس میلیاردی در یکی از بانک‌های اصفهان

آرمان نوشت:شنیده شد که رئیس دادگستری استان اصفهان با اعلام خبر یک فرار مالیاتی از کشف این پرونده در اصفهان خبر داد. تابناک نوشت؛ البته این خبر چندی پیش در فضای مجازی و از سوی برخی رسانه‌ها به صورت غیررسمی نیز مطرح شد. حال خسروی‌وفا در این مورد گفته است؛ این پرونده یک فرار مالیاتی 300 میلیارد تومانی بوده است که از سوی چند حسابدار در یک شرکت صورت گرفت. وی اظهار کرد: در این پرونده چند نفر از کارمندان اداره مالیاتی نیز دست داشته اند و روش فرار نیز جعل فاکتور و اسناد بوده است. همچنین یکی دیگر از تخلفات مالی سنگین در اصفهان طی ماه‌های اخیر که اکنون پرونده آن رسانه‌ای شده است، اختلاس 42 میلیارد و 300 میلیون ریالی در یکی از شعب پست‌بانک اصفهان است. این اختلاس از سوی دو نفر از کارمندان این بانک انجام شده و به گفته رئیس دادگستری استان اصفهان متهمان دستگیر شده اند.

خبر پسر از ناامیدی هسته‌ای پدر

آرمان نوشت:شنیده شد که فرزند یکی از مسئولین که در امور پزشکی فعال است از «ناامیدی» پدرش درخصوص به نتیجه رسیدن پرونده هسته‌ای و برداشته شدن تحریم‌ها خبر داده و تاکید کرده است: آمریکایی‌ها تا امتیاز بزرگی از ما نگیرند درمورد تحریم‌ها کاری نمی‌کنند و لذا بعید است که مذاکرات به نتیجه برسد و آنها تحریم‌ها را بردارند. پارسینه نوشت؛ وی افزوده است: چون دو سال پیش امتیازاتی که باید می‌دادیم و ندادیم، شرایط مذاکرات بد شده است بنابراین حالا باید امتیازات بیشتری بدهیم. این یک واقعیت است که اگر امتیاز مناسبی به آمریکا و غرب ندهیم، این پرونده همچنان مفتوح خواهد ماند. از این فرزند مسئول درباره علت نرفتن پدرش به عربستان سؤال شده که وی جواب داده که پدرم قصد داشت به عربستان برود و می‌توانست مشکل بین دو کشور را حل کند، اما آقای روحانی خیلی خوشش نیامد. دکتر روحانی مایل نبود که این کار توسط پدرم انجام شود و دوست داشت که از کانال دستگاه دیپلماسی خودش موضوع حل شود.

تکذیب استعفای استاندار خراسان رضوی

روزنامه آرمان نوشت:شنیده شد که مدیرکل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی شایعه استعفای استاندار خراسان رضوی را تکذیب کرد. امیر پورمهدی با اشاره به شایعات منتشر شده مبنی بر استعفای استاندار خراسان رضوی، اظهار داشت: من تمامی این شایعات را قویاً تکذیب می‌کنم و استعفای استاندار به هیچ‌وجه صحت ندارد. وی خاطرنشان کرد: علیرضا رشیدیان هیچگونه استعفایی ارائه نکرده است. مدیر روابط عمومی استانداری خراسان رضوی درباره شایعات منتشر شده بر تعلیق حکم جمشیدی معاونت برنامه‌ریزی این استانداری نیز تصریح کرد: تعلیق حکم آقای جمشیدی معاون استاندار خراسان رضوی نیز به هیج‌وجه صحت ندارد.

رئیس شورای روستای«راوه» دلیجان به قتل رسید

روزنامه آرمان نوشت:شنیده شد که حسین علیزاده، رئیس شورای روستای راوه شهرستان دلیجان به ضرب گلوله اسلحه شکاری کشته شد.ایرنا نوشت؛ این اتفاق شنبه‌شب رخ داده است. با توجه به شایع شدن اخباری درباره سیاسی بودن این اقدام، شکرا... حسن‌بیگی، معاون سیاسی- امنیتی استاندار مرکزی با تاکید براینکه تاکنون هیچ موردی که نشان دهد این اقدام سیاسی بوده، یافت نشده است، گفت: مقتول بعد از خروج از مسجد توسط فرد ناشناسی به قتل می‌رسد. وی شخصیت سیاسی نبوده و اقدامات لازم جهت بررسی حادثه در دست انجام است.

رازگشایی از محبوبیت ایران و مهارت در حل بحران‌های منطقه

روزنامه کیهان نوشت:یک نشریه آمریکایی تأکید کرد مقاومت و مهارت موجب گسترش نفوذ ایران در منطقه خاورمیانه شده و پیشبرد این سیاست متوقف به برداشته شدن تحریم‌ها نیست.

نشنال اینترست با این استدلال که توافق هسته‌ای با ایران موجب افزایش مداخله ایران در منطقه خواهد شد نوشت: چنین استدلالی گمراه کننده است و نشانگر عدم درک از ماهیت و چرایی توسعه نفوذ شدید ایران در منطقه طی سال‌های اخیر می‌باشد. در این راستا، به منظور درک علت رسیدن ایران به جایگاه یک قدرت منطقه‌ای، باید ساز و کارهایی را که این کشور توانسته با بهره‌گیری از آن‌ها، دیگران را با خود همسو کند، ارزیابی کنیم.

این نشریه می‌افزاید: در محور استراتژی ایران، ایدئولوژی انقلابی این کشور یا آنچه از آن با نام «مقاومت اسلامی» یاد می‌شود، قرار دارد. ایران تصویری از مقاومت اسلامی را نشان داده که از مرزهای قومی فراتر رفته و با رویکردهای محبوب ضد آمریکایی، ضد صهیونیستی و ضد افراط‌گرایی در منطقه ارتباط برقرار می‌کند. با وجود اینکه به دلیل ماهیت فرقه‌گرایانه برخی بحران‌های منطقه، این تصویر با چالش‌هایی نیز مواجه شده، ایران همچنان منطقی‌ترین متحد برای شمار زیادی از اعرابی است که به دولت‌های منطقه خلیج فارس بی‌اعتماد بوده و نیازمند سلاح برای مبارزه با افراط‌گرایان هستند.

نشنال اینترست تصریح کرد: در کنار ایدئولوژی انقلابی، مسأله مهم دیگر، وجود این حقیقت است که ایران خواد را در پاسخ دادن به بحران‌های منطقه‌ای ماهر نشان داده است. در جایی که دیگران شکست خورده‌اند، ایران راه‌حل‌های سیاسی و نظامی خود را مطرح کرده که توانسته به سرعت سبب پر کردن خلأ قدرت و به موفقیت رسیدن متحدانش شود. نمود این امر به خوبی در عراق قابل مشاهده است.

ایران به مدت بیش از سه دهه، تحت تحریم‌های شدید بین‌المللی قرار داشته است. از سوی دیگر، درست در میان جنگ ویرانگر ایران و عراق بود که ایران توانست ریشه شکل‌گیری حزب‌الله را در لبنان ایجاد کند که اکنون به مهمترین بازیگر غیر دولتی در منطقه تبدیل شده است. درعراق، با وجود منابع فراوانی که آمریکا از نظر مالی دارد، نفوذ ایران از این کشور بیشتر است.

نشریه مذکور خاطرنشان کرد: حتی اگر بپذیریم که ایران با استفاده از ثروت خود اقدام به توسعه نفوذ می‌کند، این استدلال که برداشته شدن تحریم‌ها به مداخله بیشتر ایران منجر خواهد شد، صحیح نیست. این استدلال نه تنها نوع کارکرد سیستم سیاسی ایران را نادیده می‌گیرد، بلکه ظرافت‌های سیاست منطقه‌ای ایران را نیز در نظر نمی‌گیرد. این استدلال که برداشته شدن تحریم‌ها به افزایش نفوذ ایران در منطقه منجر می‌شود، به دلایل مختلف صحیح نیست. چندین دهه تحریم علیه ایران، نتوانسته در این امر تغییر خاصی ایجاد کند و برداشته شدن تحریم‌ها نیز تأثیر چندانی بر سیاست منطقه‌ای ایران نخواهد داشت.

واقعا هاشمی نگران فشار تحریم‌ها بر مردم است؟!

روزنامه کیهان نوشت:رفیق گرمابه و گلستان مهدی هاشمی می‌پرسد آیا واقعا هاشمی مخالف تحریم و نگران آثار آن است؟

نیک آهنگ‌کوثر (مدیر) منصوب مهدی هاشمی برای مدیریت سایت سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت و یار غار وی به هنگام فرار از کشور، در سایت شخصی خود (خودنویس) نوشت: مهدی هاشمی فراموش نکرده با چند نفر در واشنگتن تماس تلفنی گرفته تا بتواند رابطی پیدا کند تا اطلاعاتی به مقام‌های خزانه‌داری برای افزایش تحریم‌ها علیه ایران بدهد. مطمئنا یادش هم هست وقتی از او پرسیده شد که وقتی پدرش در آن سال (1389)، رئیس مجلس خبرگان و رئیس مجمع تشخیص مصلحت بوده و یکی از «استوانه‌های نظام»، چه پاسخی درباره ارتباط پدرش و خودش با ماجرای تحریم داده است؟ حالا در نظر بگیرید هاشمی رفسنجانی را که امروز دارد درباره اثر تحریم‌ها حرف می‌زند.

هاشمی اخیرا گفت تحریم‌ها پدر مردم را درآورده و استخوان آنها در حال خرد شدن است.

خودنویس می‌افزاید: مهدی هاشمی فراموش نکرده وقتی درباره تقسیم وظایف بعد از سال 88 حرف می‌زد، او یک وظیفه داشت، پدرش یک وظیفه، و فائزه هاشمی وظیفه‌ای دیگر. خوشبختانه یا متاسفانه، این حرف او مستند شده است وقتی می‌گوید: «ما تقسیم کار کرده‌ایم هر کسی کار خودش رو می‌کند. بابا کار خودش رو می‌کند. اینها به من گیر داده‌اند چون می‌خواهند وظیفه اصلی‌ام را انجام ندهم. وظیفه من به عنوان مهدی هاشمی این نیست که رسانه‌های خبری را کنترل کنم. من وظیفه‌ای برایم تعریف شده که آن را انجام می‌دهم.» مهدی هاشمی به عبارتی می‌گوید که براساس وظیفه‌ای که برایش تعریف شده کار می‌کند و خارج از آن محدوده نمی‌رود. آیا تلاش برای افزایش تحریم‌ها علیه کشور خودش، بر پایه همین تقسیم وظیفه است؟

در ادامه این یادداشت آمده است: مهدی هاشمی حتما به یاد دارد که در روز 13 اکتبر 2010، بعد از بحث مبسوطی درباره متابولیزم و اهمیت خوردن دارو (احتمالا تحریم نشده) درباره تشدید تحریم‌ها چه گفته؟ لابد وکیل محترمش که منتظر روزهای خوبی است، چنین چیزی را هم «دروغین» می‌خواند. به اعتراف وزیر ارشاد، ایران باید خسارتی 14 میلیارد دلاری به شرکت اماراتی کرسنت بپردازد، ولی احتمالا کسی که ضرری از این بابت نخواهد خورد، جورکننده قرارداد است.

یادآور می‌شود نیک‌آهنگ کوثر کاریکاتوریست بسیاری از نشریات زنجیره‌ای است که در طول سالها به ترور شخصیت‌ هاشمی مشغول بود اما به مرور با عناصری نظیر مهدی و فائزه هاشمی رفیق صمیمی شد.

پولیتیکو: قرار نیست توافق هسته‌ای گشایشی در اقتصاد ایران ایجاد کند

کیهان نوشت:نشریه آمریکایی پولیتیکو در گزارشی به آثار اقتصادی توافق هسته‌ای پرداخت.

این نشریه نوشت: اگر تحریم‌ها به سرعت متوقف یا لغو شوند، جمهوری اسلامی بلافاصله به منابع مالی عظیمی دست می‌یابد که ممکن است براساس نگرانی عده‌ای از آنها برای فعالیت‌های تروریستی خود بهره بگیرد. در مقابل عده‌ای هستند که خبر از تهدیدی دیگر می‌دهند. به عقیده این گروه، اگر تحریم‌ها به سرعت متوقف نشوند و تهران احساس نکند که از بار آنها دست‌کم تا اندازه‌ای خلاص شده، ممکن است انگیزه خود را برای اجرای توافق جامع از دست بدهد.

پولیتیکو افزود: با این حال الیزابت روزنبرگ مشاور سابق وزارت خزانه‌داری آمریکا در امور تحریم در این باره گفته است؛ حقیقت این است که بنا به چند دلیل توقف تحریم‌ها نه سریع خواهد بود و نه آسان.

پولیتیکو نوشت: مسئله گشایشی که قرار است توقف تحریم‌ها ایجاد کند نیز در دراز مدت در هاله‌ای از ابهام است. از جمله اگر در سال 2016 یک جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برنده شود، آن گاه به تعهد ایالات متحده به اجرای تواقف جامع اتمی نیز نمی‌توان اعتمادکرد.

نشریه آمریکایی نوشت: بنا به دلایلی از همین قبیل، تحلیل‌گران معتقدند کمپانی‌های آمریکایی همچنان در برابر ایران و تجارت در این کشور دست به عصا خواهند بود و دیگر کمپانی‌های خارجی هم ترجیح خواهند داد محتاطانه رفتار کنند تا مبادا مورد غضب آمریکا واقع شوند.

به عقیده روزنبرگ، این امر می‌تواند باعث استیصال و عصبیت در تهران شده و از انگیزه مقامات جمهوری اسلامی برای اجرای توافق جامع بکاهد.

پولیتیکو خبر می‌دهد در کنفرانس سالانه جروزالم پست که اوایل ماه جاری میلادی در نیویورک برگزار شده است، جک لو وزیر خزانه‌داری آمریکا تأکید کرد، بهبود فوری اقتصاد ایران پس از لغو تحریم‌ها افسانه‌ای بیش نیست. اینجاست که این احتمال پیش می‌آید که بهبود اقتصادی کند و پس از توقف تحریم‌ها دست تندروها در تهران را قوی کند که از ابتدا با مذاکرات اتمی و دادن امتیاز به غرب در ازای رهایی از تحریم‌ها مخالفت کرده‌اند.

آن سخنان فقط برای انتخابات بود؟!

کیهان نوشت:مسئولان و حامیان دولت، در دوره دولت قبل ریشه مشکلات اقتصادی کشور را سوءمدیریت دولت وقت می‌دانستند و نقش تحریم‌ها را ناچیز عنوان می‌کردند. اما از دو سال پیش با تغییر دولت، مواضع آنها هم تغییر کرده و اکنون می‌گویند ریشه مشکلات اقتصادی، تحریم‌ها است و رفع تحریم‌ها نیز به توافق با آمریکا منوط است.

مروری بر مواضع روحانی در 2 سال پایانی دولت دهم نشان می‌دهد آن زمان روحانی اعتقاد داشت که دلیل اصلی مشکلات اقتصادی کشور، سوءمدیریت است و تحریم تاثیر ناچیزی دارد. سایت مشرق با مرور سخنان روحانی در گذشته می‌پرسد، «روحانی قبل از ریاست‌جمهوری تحریم‌ها را چقدر موثر می‌دانست؟» روحانی 23اردیبهشت 92 در مورد اینکه تورم و تحریم تا چه حد با هم در ارتباطند، گفت «یکی از دلایل تورم کاهش تولید است. هر چند تورم و تحریم با هم در ارتباطند اما اگر تحریم هم نمی‌بود ما تورم را داشتیم. الان دولت نقدینگی را به 7 برابر افزایش داده است. وقتی نقدینگی زیاد باشد، گرانی هم خواهد بود. این کاهش ارزش پول ملی هم به معنای تورم جدید است. ضمن اینکه باید روابط ما با دنیا معتدل و منطقی باشد و همه اینها در شرایط اقتصادی کشور موثر است.»

روحانی همچنین 7 اردیبهشت 92 با بیان اینکه یک مدیریت خوب می‌توانست جلوی تحریم‌ها را بگیرد، گفته بود: آیا اموری چون افزایش نقدینگی در جامعه و 7 برابر شدن آن و تبدیل 68 هزار میلیارد تومان نقدینگی جامعه در عرض 7 سال به 450 هزار میلیارد تومان ربطی به تحریم‌ها داشت؟ یا به مدیریت ضعیف مسئولان امر برمی‌گردد؟ رشد اقتصادی ایران در شرایط امروز یا صفر و یا زیر صفر است در حالی که ما هیچ‌گاه چنین شرایطی را نداشتیم و از این رو به نظر می‌رسد مشکل از مدیریت داخلی است؛ البته بخشی از مشکلات به تحریم‌های بین‌المللی برمی‌گردد، اما این موضوع هم به مدیریت داخلی کشور برمی‌گردد، چرا که یک مدیریت خوب می‌توانست جلوی تحریم‌ها را گرفته یا حداقل این تحریم‌ها را تقلیل کند.

روحانی در تاریخ 22 فروردین‌ 92 نیز تصریح کرده بود: مدیریت اقتصادی کشور به جای آنکه در این شرایط حساس با تکیه بر قدرت مقاومت و ابتکار مردم عزیز و سرفراز ایران پیام رشد پایدار به جهان بدهد، متاسفانه پیام ضعف به تحریم‌کنندگان می‌دهد... همه ضعف‌ها و ناکارآمدی‌ها را نمی‌توان پای تحریم نوشت.

حسن روحانی 23 مهر 91 نیز خاطرنشان کرده بود: مگر از سال 1385 تحریم نشدیم، اما برای شرایط تحریم چه کار کردیم؟ آیا به فکر اقتصاد مقاومتی و برنامه‌ریزی برای این شرایط بودیم؟ آنچه مهم است سرمایه اجتماعی است اگر مردم بدانند و مطمئن باشند مسئولان می‌فهمند و دلسوزند و به دنبال حل مشکلات و مسائل هستند، از این شرایط عبور می‌کنیم. اما شرط اساسی این مسئله امید به آینده است دیگر دوران شعار دادن و درشت‌گویی گذشته است و مردم از بس حرف شنیدند خسته شدند.

پرسش مهم این است که اکنون چه اتفاقی افتاده که آقای روحانی حتی آب خوردن و محیط‌زیست را هم به لغو تحریم‌ها مشروط می‌کند!

قاچاق کالا در سال 93 4برابر واردات رسمی!

روزنامه کیهان نوشت:یک روزنامه حامی دولت اذعان کرد میزان قاچاق کالا در سال 93، چهار برابر واردات رسمی به کشور بوده است.

روزنامه آفتاب یزد در گزارشی نوشت: قاچاق دیگر آنقدر تکراری شده که نوشتن از آن و ارائه راهکار برایش نه تازه است و نه چاره‌ساز، گویی مانند سرطانی به جان اقتصاد کشور افتاده است. اما شاید کمتر باری «قاچاق کالا از مبادی قانونی» به گوشمان رسیده باشد.

قاچاق کالا از مبادی قانونی به چند شکل صورت می‌گیرد و علل آن متعدد است؛ پولشویی، کم‌اظهاری، پرداخت سود و عوارضی کمتر از میزان واقعی.

مجیدرضا حریری، عضو کمیسیون واردات اتاق بازرگانی قاچاق کالا به صورت رسمی و قانونی را الفاظی صوری می‌داند و معتقد است باید از آنها به «تخلفات گمرکی» یادکنیم. وی می‌گوید: «این مفاهیم به صورت صوری به کار برده می‌شود، اما معنی مشخصی ندارد. اتفاقی که در گمرک افتاده است، این است که اظهار در حال حاضر به صورت الکترونیکی انجام می‌شود. زد و بندهای بین صاحب کالا و مامور ارزیابی گمرک می‌تواند در عدم ارائه اظهارها کمک کند.»

حریری می‌افزاید: در سال 93 کالای ساخته شده‌ای که توسط تجار جابه‌جا شد، در مجموع 5 میلیارد دلار بود. اما آنچه که قاچاق شد، 20 میلیارد دلار بود، یعنی 4 برابر واردکنندگان قانونی.

این اقتصاددان تاکید می‌کند که عده‌ای سعی دارند آدرس قاچاقچی را گم کنند، با کارهایی مثل تعریف قاچاق معادل کوله‌بری و... با این کارها می‌خواهند آدرس قاچاقچی را گم کنند که چه کسی است. یک مثال یخچال فریزر ساید بای ساید است. مگر چقدر یخچال فریزر ساید بای ساید از گمرک ترخیص می‌کنیم. آمارها موجود است، اما نگاه کنیم، ببینیم چقدر یخچال فریزر ساید بای ساید در بازار موجود است و فروخته می‌شود. نمی‌توانیم بگوییم یخچال فریزر ساید بای ساید با قاطر یا کوله‌بر قاچاق می‌شود، قطعا به صورت سازمان‌یافته قاچاق می‌شوند. آدرس‌های غلط و پرت کردن حواس مردم از موضوع اصلی قاچاق، کار غلطی است. همه چیز تمیز و حساب‌شده وارد می‌شود. پیدا کردنش هم در عین حال کار سختی نیست.

آفتاب یزد همچنین درباره سوءاستفاده‌های میلیاردی از کارت‌های بازرگانی نوشت: متاسفانه برخی از فعالان اقتصادی برای فرار از پرداخت مالیات به سراغ افراد ناآگاه می‌روند و با دادن مبلغ ناچیزی به ‌آنان، برایشان کارت بازرگانی می‌گیرند سپس با انجام فعالیت‌های اقتصادی گوناگون با استفاده از این کارت‌های بازرگانی سودهای کلان و میلیاردی می‌برند. این در حالی است که دارنده کارت باید مالیات بدهد و این دسته از فعالان اقتصادی از این طریق از پرداخت مالیات فرار می‌کنند.

در این باره، مدیرکل امور مالیاتی استان کردستان با اشاره به تخلفاتی در صدور کارت بازرگانی استان گفت: کارت بازرگانی برای زن 75 ساله، بدون اطلاع وی 12میلیارد تومان با این کارت فعالیت اقتصادی انجام شده است و از سوی اداره مالیات نیز برگه مالیاتی یک میلیارد تومانی برای این شخص صادر شده است.

در همین حال محمود دودانگه مشاور وزیر صنعت می‌‌گوید: چیزی که مسلم است این است که اتاق‌های بازرگانی باید دقت خود را بیشتر کرده و در تکمیل مدارک و صدور کارت یک نظام‌مندی داشته باشند و حتی بعد از صدور بازرگانی دائما این پایش و کنترل را انجام دهند.به نظر من اتاق‌های بازرگانی می‌توانند دقت بیشتری داشته باشند تا سوءاستفاده از کارت‌های بازرگانی انجام نشود.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها