جام جم سرا- بسیاری از ما هنگام ابتلا به ساده‌ترین بیماری‌ها، بارها به خود گفته‌ایم: «واقعاً هیچ چیز مثل سلامتی نیست»؛ اما همین که درد و مریضی دامانمان را رها کرده همه مشکلات ناشی از بیماری را فراموش کرده‌ایم. آیا واقعاً می‌دانیم چگونه باید «قدر سلامتی» خود را بدانیم؟
کد خبر: ۸۰۵۷۹۰
آزمایش‌ها و چکاپ‌های دوره‌ای؛ هزینه‌ای برای سلامتی


هزینه ای برای ذخیره سلامت

«زمان» یکی از مهم‌ترین فاکتورها در بحث سلامت است؛ بدین معنا که بسیاری از بیماری‌های صعب العلاج و مهلک اگر در مراحل آغازین تشخیص داده شود، خیلی ساده‌تر درمان خواهند شد. همه افراد می‌توانند با چکاپ‌های دوره‌ای و سالیانه، بیماری‌های خاموش خود را شناسایی کنند و در سریع‌ترین زمان، اقدامات درمانی لازم را انجام دهند. چکاپ‌ها مجموعه آزمایش‌های مختلفی هستند که سطح سلامتی شما را مورد ارزیابی قرار می‌دهند.
یکی از باورهای غلط، اما رایج در مورد چکاپ این است که من برای انجام چکاپ بسیار جوانم. بهتر است بدانید که آزمایش‌های دوره‌ای برای بسیاری از بیماری‌ها از سنین 20 سالگی یا حتی قبل از آن آغاز می‌شود. یکی دیگر از عوامل بی توجهی به انجام چکاپ‌های دوره‌ای، هزینه‌های آن است؛ نکته ای که در این زمینه باید مورد توجه قرار گیرد این است که هزینه‌های انجام آزمایش‌ها در مقایسه با مبالغ سنگین درمان بسیاری از بیماری‌ها مانند انواع سرطان‌ها، عدد چشمگیری نیست. از سوی دیگر، با توجه به این که بیشتر تست‌های چکاپ به صورت سالانه یا چند سال یک بار انجام می‌شود هزینه‌های آن‌ها فشار مالی چندانی به همراه نخواهد داشت. مهم‌تر از همه این که با پرداخت این هزینه‌ها شما اندوخته سلامتی خود را افزایش می‌دهید.


چکاپ‌های خانگی را فراموش نکنید

یکی از مهم‌ترین عواملی که به ارتقای سلامت کمک می‌کند، آگاهی ما از وضعیت جسمانیمان است. در کنار تمام آزمایش‌های پزشکی دوره‌ای، چکاپ‌ها و بررسی‌های شخصی هم وجود دارد که می‌توانید بسادگی و در منزل آن‌ها را انجام دهید. سالی یک تا دو بار قد و وزن خود را اندازه‌گیری کنید. در صورت داشتن اضافه وزن حتماً با یک متخصص تغذیه مشورت کنید. اندازه گرفتن قد در سنین بالای 50 سال اهمیت ویژه‌ای دارد. کوتاه شدن قد می‌تواند نشانه کمبود مواد معدنی در استخوان‌ها باشد.
علاوه بر این، بعد از هر بار شانه زدن موها، حواستان به میزان ریزش آن‌ها باشد. کمبود آهن، روی و یا مشکلات تیروئید باعث ریزش موی شدید می‌شود.
همچنین، هر دو تا سه ماه یک بار تمام بدن خود را چک کنید. اگر پوست بدنتان در یک ناحیه تغییر رنگ داده است یا توده‌ای غیرعادی در بخشی از بدن مشاهده می‌کنید سریعاً پزشکتان را در جریان قرار دهید. هدف از تمام این چکاپ‌های خانگی، حفظ و بهبود وضعیت سلامت و پیشگیری از بیماری‌هاست، اما نکته حائز اهمیت این است که هیچ کدام از آن‌ها جای تست‌های دوره‌ای پزشکی را نمی‌گیرند و صرفاً مکمل آن‌ها هستند.


بدن سالم در روان سالم

همان طور که باید به فکر محافظت از جسم خود در مقابل بیماری‌ها باشید، روحیه و روان شما هم باید در مقابل خطرهایی که آن را تهدید می‌کنند، ایمن شود. «چکاپ مشاوره» یکی از راه‌های مفید در این زمینه است. با مراجعه به کلینیک‌های مشاوره، تست «ارزشیابی وضعیت روانی» انجام دهید. این تست مواردی چون افسردگی، وسواس، ترس، اضطراب و پرخاشگری را مورد بررسی دقیق قرار می‌دهد و در صورت وجود هر نوع مشکل، مشاور پیشنهادها و راهنمایی‌های لازم را مطرح خواهد کرد. (روز نو)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها