jamejamclick
کلیک شبکه کد خبر: ۸۰۱۰۰۲   ۰۳ خرداد ۱۳۹۴  |  ۰۹:۲۰

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو:

جامعه ایران نیازمند سواد اطلاعاتی است

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو گفت: جامعه ایران نیازمند سواد اطلاعاتی است تا از ضررهای احتمالی فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی در امان بماند.

جامعه ایران نیازمند سواد اطلاعاتی است

به گزارش جام جم کلیک: در مراسم افتتاحیه همایش سواد اطلاعاتی در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات محمد رضا سعید آبادی با تاکید بر اهمیت و ضرورت سواد اطلاعاتی در ایران به گسترش اطلاعات و مشکل های آن اشاره کرد و افزود: اطلاعاتی که موجود است به روز، قدیمی، قابل اعتماد، صحیح، گمراه کننده و اشتباه هستند، بنابراین هر شهروند به خصوص نسل جوان باید علاوه بر سواد ابزاری که امکان کار با فناوری های جدید اطلاعاتی و ارتباطی دارد، به سواد اطلاعاتی نیز مجهز شود.

وی با بیان اینکه معلمان و مربیان باید در وهله اول با سواد اطلاعاتی آشنا شوند تا امکان آموزش سواد اطلاعاتی را به دانش آموزان پیدا کنند، یادآور شد: سواد اطلاعاتی یعنی مجموعه ای از توانایی ها شامل تعیین اطلاعات مورد نیاز است؛ اینکه اطلاعات چگونه شکل گرفته و سازمان یافته است، بهترین منابع برای اطلاعات مورد نیاز چیست، توانایی دستیابی به منابع مورد اعتماد و با اعتبار چیست و همچنین توانایی ارزیابی نقادانه منابع اطلاعات و به اشتراک گذاشتن اطلاعات تولید شده است.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو افزود: جامعه ای توسعه یافته خواهد بود و ایران هنگامی می تواند به اهداف 1404 برسد که از حالا علاوه بر توانایی استفاده از ابزار اطلاعاتی، توانایی سواد اطلاعاتی برای تشخیص اطلاعات دقیق، علمی، مفید و معتبر را از اطلاعات اشتباه، گمراه کننده و غیر مفید به دست آورد.

این همایش با حضور مدرسان یونسکو دکتر Indrajit Banerjee مدیر بخش جامعه اطلاعاتی یونسکو و دکتر Irmagarda KasinsKaite Budderberg کارشناس این بخش به مدت 2روز برای معلمان و مربیان برگزار می شود.

در مراسم افتتاحیه همایش سواد اطلاعاتی که از طرف کمیسیون ملی یونسکو و سازمان فناوری اطلاعات و پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد، محمد رضا سعید آبادی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران، نصرالله جهانگرد معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان فناوری اطلاعات و اینراجیت بانرجی مدیر بخش اطلاعاتی یونسکو سخنرانی کردند.

منبع: ایرنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

ساعت چهار بار نواخت.../به مادرم گفتم: «دیگر تمام شد»/گفتم: «همیشه پیش از آن‌که فکر کنی اتفاق می‌افتد/باید برای روزنامه تسلیتی بفرستیم...»

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر