عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان با اعلام اینکه دور بعدی گفتگوها هفته آینده در وین برگزار می‌شود، گفت: در سه روز گذشته ما بحثهای فشرده‌ای درخصوص متن توافق با طرف مقابل داشتیم و روی جزییات و متون مختلف و کم کردن اختلافات و تفاوت‌ها کار بسیار زیادی کردیم.
کد خبر: ۷۹۸۲۳۰
دور بعدی گفتگوها هفته آینده در وین برگزار می​شود

سیدعباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در آخرین روز کاری مذاکرات هسته‌ای وین در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما در وین گفت: از دیشب معاونان وزیران امور خارجه دیگر کشورها وارد شدند و بعضی از ملاقات‌های دوجانبه را دیشب و صبح امروز (جمعه) برگزار کردیم.

عراقچی گفت: امروز یک جلسه جمع‌بندی با کشورهای 1+5 خواهیم داشت که هدف آن، مروری بر مذاکرات در نیویورک و ادامه‌اش مذاکرات چهارروزه در اینجا بود.

این عضو ارشد مذاکره کننده هسته‌ای ایران گفت: به هر حال ببینیم کجا هستیم و چه‌مقدار از تفاوت‌ها کم شده و چه‌مقدار هنوز مانده است و در خصوص آن میزان از تفاوت‌هایی که وجود دارد، بعضاً ممکن است لازم باشد بحثهای محتوایی صورت بگیرد.

وی گفت : به‌هرحال مروری خواهیم داشت تا به نقطه‌ای برسیم که از هفته آینده وقتی که مذاکرات شروع می‌شود، یک نقطه کاملاً مشخص و جمع‌بندی‌شده باشد.

عراقچی درباره ادامه مذاکرات در هفته آینده گفت: تاریخ دقیق روزهای مذاکراتِ هفته بعد در حال تنظیم است اما احتمالاً در همین وین مذاکرات را ادامه خواهیم داد و ما باید حداقل دو هفته دیگر در سطح معاونان کار کنیم تا به نقطه‌ای برسیم که اگر لازم باشد وزیران مجدداً ورود پیدا کنند.

وی گفت: حتماً یک سری از مسائل اختلافی باقی خواهد ماند که تصمیم گیری در خصوص آنها به تصمیم گیری در سطح سیاسی احتیاج خواهد داشت.

عراقچی گفت: سعی می‌کنیم هرچقدر که می‌شود تفاوت‌ها را کمتر بکنیم تا به جایی برسد که فقط آن مواردی که احتیاج به تصمیم گیری سیاسی نیاز دارد، وزیران وارد صحنه شوند.

وی افزود: اگر به همین ترتیب کار بکنیم، فکر می‌کنم حدود دو هفته دیگر، به آن نقطه برسیم.

این دور از مذاکرات هسته‌ای در راستای نگارش پیش‌نویس متن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در سطح معاونان و کارشناسان است.

همچنین مقامات ایرانی پیش از ظهر امروز با نمایندگان دیگر کشورهای گروه 1+5 دیدارهای دوجانبه خواهند داشت.

نشست عمومی ایران و کشورهای 1+5 بعدازظهر امروز جمعه در هتل کوبورگ وین برگزار می‌شود.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها