jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۷۹۵۷۰۳   ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۴  |  ۱۲:۳۰

معاون وزیر نفت با اشاره به افزایش ۳۰۰هزار بشکه‌ای تولید نفت و میعانات گازی در سال ۹۴ با تاکید بر اینکه نفت روی آب نداریم، گفت: صادرات نفت ایران مطابق با نظام سهمیه بندی اوپک است.

معاون زنگنه: ایران نفت روی آب ندارد

رکن الدین جوادی در نشستی خبری درباره برنامه‌های افزایش تولید نفت ایران، گفت: تا دو سال آینده ظرفیت تولید نفت ایران به بیش از ۷۰۰ هزار بشکه در روز افزایش می یابد که این میزان تولید با سرمایه گذاری ٢٠ میلیارد دلاری در میادین حوزه نفتی غرب کارون به صورت بیع متقابل و استفاده از منابع مالی بند ق محقق می شود.

معاون وزیر نفت با اعلام اینکه هم اکنون ذخیره سازی های نفت خام ایران روی آب در حد عملیاتی است و حجم آن زیاد بالا نیست، افزود: در حال حاضر صادرات نفت ایران بر اساس سهمیه های تعیین شده در سازمان اوپک است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با تاکید بر اینکه هدف گذاری ایران دستیابی به سطح تولید روزانه ۵ میلیون بشکه تا پایان برنامه ششم توسعه و یک میلیون بشکه میعانات گازی در روز است، به این ترتیب تا پایان برنامه ششم باید در مجموع به حدود روزانه ٦ میلیون بشکه تولید نفت و میعانات گازی برسیم، اظهار کرد: حجم تولید گاز غنی باید به روزانه یک میلیارد و ٣٠٠ میلیون مترمکعب برسد که این میزان حدود ٢ برابر سال ٩٣ خواهد بود.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه تعهدهای شرکت ملی نفت در سال پایانی برنامه پنجم باید محقق شود، تبیین کرد: طبق این برنامه ظرفیت بالقوه تولید نفت خام در سال ٩٣ به سه میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه رسید و این رقم باید در پایان سال ٩٤ به سه میلیون و ٩٦٠ هزار بشکه در روز برسد.

جوادی با بیان اینکه پیش بینی می شود در سال جاری حفاری ١٨٠ حلقه چاه تازه و تعمیر ٢٥٦ حلقه چاه برای پیوستگی به افزایش تولید در دستور کار قرار گرفته است، تبیین کرد: امسال فاز اول طرح توسعه میدان آزادگان شمالی، باقیمانده فاز نخست میدان یادآوران و بخش هایی از میدان یاران جنوبی به تولید می رسند و تا پایان سال تولید کنونی در میادین غرب کارون از ١٠٠ هزار بشکه در روز فعلی به روزانه ٢٥٠ هزار بشکه می رسد.

معاون وزیر نفت با یادآوری اینکه در سال ٩٤ نیز با افتتاح فازهای ١٥ و ١٦ در نیمه نخست سال به صورت رسمی و فازهای ١٧ و ١٨ به طور رسمی در نیمه دوم سال و نیز بخش هایی از فازهای ١٩ و ٢١ تا پایان سال هدف افزایش ١٠٠ میلیون مترمکعبی سال ٩٤ نیز محقق شود، تاکید کرد: هم اکنون اولویت دارترین پروژه شرکت نفت طرح توسعه فازهای پارس جنوبی است.

وی همچنین با اشاره به ظرفیت تولید گاز در مناطق مرکزی گفت: ظرفیت تولید در مناطق مرکزی در سال ٩٣، یک میلیارد مترمکعب بیشتر از پارسال بوده که طبق برنامه قرار است همین تولید در سال ٩٤ نیز ادامه داشته باشد.

جوادی از افزایش ١٥٠ هزار بشکه ای تولید میعانات گازی در سال جاری خبر داد و افزود: به این ترتیب مقدار میعانات گازی به ٦٣٠ هزار بشکه در روز می رسد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به فعال کردن فاز دوم لایه نفتی پارس جنوبی در سال ٩٤ یادآور شد: کارهای تکمیلی اکتشاف در این میدان به زودی آغاز می شود و در عین حال برنامه ساخت شناور پالایشی (FPSO) در حال پیگیری است و نصب جکت آن نیز از مدتی پیش، پس از حمل به دریا آغاز شده است و تا پایان بهار تکمیل خواهد شد.

این مقام مسئول با بیان اینکه لایه نفتی پارس جنوبی در سال ٩٥، به تولید روزانه ٣٥ هزار بشکه نفت در فاز نخست برسد، گفت: براساس اهداف برنامه ششم توسعه بلافاصله تولید فازهای دوم و سوم این میدان آغاز شود.

وی همچنین در ادامه از اجرایی شدن چند میدان گازی دیگر از جمله فرزاد A و فرزاد B خبر داد و افزود: امسال با تدابیر صورت گرفته طبق برنامه ششم توسعه، برنامه تولید یک میلیون و ٣٠٠ هزار مترمکعب گاز محقق می شود.

جوادی در پاسخ به سوالی در باره هدفگذاری از سرگیری سوآپ توضیح داد: ایران آمادگی از سرگیری سوآپ را دارد اما به دلیل محدودیت تحریم، موانعی قابل توجه پیش رویمان است. در همین حال، مجموعه نفت یک بار به تعهدهای خود در قراردادهای بین المللی به شکل بدی عمل کرده و این موضوع شرایط را برای ما سخت کرده است.

معاون وزیر نفت در پاسخ به سوالی در باره برخی خبرها در مورد لغو صادرات گاز ایران به اروپا گفت: با توجه به افت قیمت گاز در اروپا ممکن است صرفه اقتصادی این پروژه کم شده باشد، ضمن اینکه سهم بازار تک محموله و ال ان جی رشد کرده است و بدون شک اقتصاد پروژه صادرات گاز به اروپا ضعیف شده است و از اولویت خارج شده است، اما هنوز مذاکره ای را لغو نکرده ایم.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر