jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۷۹۵۶۴۷   ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۴  |  ۱۵:۱۸

وزیر نیرو گفت: اعتقاد ما این است و تجربه دنیا نیز اثبات می کند که تک تک شهروندان چه به عنوان مصرف کننده آب در شهرها، چه به عنوان کشاورزی که آب را در زمین کشاورزی مصرف می کند و چه صنعتگری که در صنایعی همچون فولاد و ذوب آهن از آب استفاده می کنند، به این نکته آگاه شوند که رفتار آنها در آینده آب کشور اثرگذار است.

رفتار مردم در آینده آب کشور اثرگذار است

به گزارش جام جم آنلاین از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو، حمید چیت چیان در آیین رونمایی از تندیس آب و بدرقه بازیکنان تیم ملی والیبال ایران، گفت: امروز بسیار خوشحالم که در جمع جوانان برومندی که نام و پرچم ایران را به اهتزار درآورده اند برای کار مقدسی به نام «حفظ آب» حضور دارم.

وی با بیان اینکه آب در فرهنگ ما بسیار ارزشمند است، افزود: ایران در یک منطقه خشک و نیمه خشک قرار گرفته و میزان بارش متوسط ما یک سوم جهان است؛ در چند سال اخیر نیز در اثر خشکسالی متوسط بارش های کشور از 250 به 205 میلی متر کاهش یافته و منابع تجدیدپذیر آب ایران از 130 به 110 میلیارد مترمکعب کاهش یافته است.

وزیر نیرو با اشاره به کاهش چشمگیر بارش ها به ویژه بارش برف در کشور، گفت: وقتی میزان بارش کمتر از 5 میلی متر باشد این آب نه به جریان تبدیل می شود و نه در زمین فرو می رود؛ بلکه در عرض چند ساعت تبخیر و از دسترس خارج می شود.

چیت چیان افزود: افزایش دمای هوا و تبخیر آب، افزایش جمعیت و توسعه بخش صنعت همگی عواملی هستند که باعث شده از نظر کمیت و کیفیت منابع آب دچار چالش شویم و هم اکنون هم با محدودیت کمی آب و هم با روند آلودگی منابع آب مواجه شده ایم.

وی یادآور شد: نکته مهمی که اساس تشکیل این نشست محسوب می شود این پرسش است که آیا کمبود منابع آب چاره و راهکار دارد و آیا این راهکارها در اختیار دولت است و یا اینکه مردم نیز باید در این کار مشارکت داشته باشند.

وزیر نیرو افزود: این راهکارها از طرف دولت به صورت ساخت سد، اجرای طرح های انتقال آب، باروری ابرها و چندین راهکار انجام گرفته است؛ به طوری که هم اکنون احداث 119 سد و 120 طرح بزرگ آب رسانی در کشور در دست اجراست اما مهمترین نکته در این زمینه رفتار تک تک شهروندان در مصرف آب و چگونگی حفظ منابع آب است.

وی اظهار کرد: اعتقاد ما این است و تجربه دنیا نیز اثبات می کند که تمام شهروندان چه به عنوان مصرف کننده آب در شهرها، چه به عنوان کشاورزی که آب را در زمین کشاورزی مصرف می کند و چه صنعتگری که در صنایعی همچون فولاد و ذوب آهن از آب استفاده می کنند، به این نکته آگاه شوند که رفتار تک تک آنها در آینده آب کشور اثرگذار هستند.

چیت چیان ابراز امیدواری کرد که این فرزندان برومند ایران به عنوان سفیران آب هم برای دنیا و هم برای مردم خودمان الگو باشند و با رفتار و کلام خود پیام حفظ آب را به همه برسانند که «آب هست ولی کم است».

وزیر نیرو با بیان اینکه همه مردم باید در این حرکت مشارکت کنند، افزود: مساله آب یک معضل جهانی است و مشارکت جهانی را می طلبد و امیدواریم با یک عزم همگانی آب مشکل آب غلبه کنیم.

وی افزود: از اینکه والیبالیست های خوب تیم ملی در این پیام انسانی و صلح آمیز با ما همکاری می کنند جای خوشحالی است و امیدواریم در این زمینه نیز موفق باشند.

چیت چیان با اشاره به اینکه اولین مسابقه تیم ملی والیبال در ایالت کالیفرنیا برگزار خواهد شد، گفت: این ایالت هم اکنون با مشکل خشکسالی مواجه است و من پیشنهاد می کنم بازیکنان تیم ملی محدودیت ها و مقررات سختی را که برای مصرف آب اجرایی کرده اند، ببینند و یافته های خود را به هموطنان انتقال دهند.(ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها