سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد

پیگیری حادثه فرودگاه جده و وضعیت ممنوعیت سفر عمره

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره آخرین اقدامات انجام شده برای برخورد با متعرضین به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده هم گفت: این مساله هم از سوی سفارت و هم سرکنسول ما در جده دنبال می شود، هنوز اتفاقی که قطعی شده باشد، اعلام نشده است اما از طرف ما کاملا جدیت وجود دارد تا مراحل اداری و قضایی این پرونده سریع طی شود .
کد خبر: ۷۹۵۲۶۶
پیگیری حادثه فرودگاه جده و وضعیت ممنوعیت سفر عمره

مرضیه افخم در نشست خبری روز چهارشنبه درباره ممنوعیت سفرحج عمره نیز گفت: تعیین وضعیت و مجازات خاطیان تعیین کننده موضوع تعلیق سفر حج عمره است و باید دید چه اقداماتی در این خصوص انجام می شود.

فاجعه انسانی در یمن

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره موضع وزارت امور خارجه کشورمان درباره اتفاقات رخ داده در یمن افزود: متاسفانه شاهد هستیم که 40 روز از تجاوز نظامی ائتلاف به یمن می گذرد، ما شاهد کشته و مجروح شدن افراد زیادی هستیم، همچنین تاسیسات زیربنایی این کشور در معرض نابودی قرار گرفته است.

وی با اشاره به این که ما از ابتدا این حملات را محکوم کردیم، گفت: انتظارمان از جامعه جهانی این است که توجه ویژه ای در جلوگیری از کشته شدن مردم یمن و جلوگیری از رخ دادن یک فاجعه انسانی در یمن داشته باشند.

افخم با اشاره به این که یمن در آستانه وقوع یک فاجعه انسانی است، اظهار داشت: محاصره یمن موجب محدودیت های شدید در امور اولیه زندگی مردم همچون تامین آب، برق و سایر امور زندگی شده است و آنان با مشکلات دست و پنجه نرم می کنند.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران گفت وگو و رایزنی برای رسیدگی به موضوع یمن و ارسال کمک های انسان دوستانه را دنبال می کند.

حضور مستشاری ایران در عراق

سخنگوی وزارت امورخارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا حضور مستشاری ایران در عراق کمرنگ شده یا خیر؟ گفت: حضور مستشاری ایران در عراق به درخواست دولت این کشور بوده و طبق اطلاعات تغییری در روند مشورت ها ایجاد نشده است.

افخم همچنین در خصوص ارسال کمک های انسانی به مردم یمن و این که آیا ایران با کشور ثالثی در این زمینه گفت وگو کرده است ؟ گفت: ما متاسفانه طی چند مدت اخیر شاهد اقدام کاملا غیر انسانی و ضد انسانی بودیم که با بمباران فرودگاه صنعا و تداوم آن نه تنها مانع ارسال کمک های انسان دوستانه ایران بلکه سایر کمک ها هم شدند و ارسال این کمک ها را با محدودیت هایی مواجه کردند.

وی تاکید کرد: ما ضمن محکوم کردن این اقدامات، راه های مختلف ارسال کمک های انسان دوستانه را برای مردم یمن با نهادهای بین المللی همچون صلیب سرخ بررسی می کنیم تا در اولین زمان، این کمک ها در اختیار مردم یمن قرار گیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان این که محاصره یمن غیر قابل بخشش است و در حافظه تاریخی ملت های عرب باقی می ماند، تصریح کرد: تماس های سیاسی هم البته همزمان با بررسی راه کارهای ارسال کمک ها در حال بررسی است و جمهوری اسلامی ایران راه های مختلفی را در این زمینه دنبال می کند.

افخم با اشاره به طرح چهار ماده ای جمهوری اسلامی ایران برای حل بحران یمن تصریح کرد: باید جنگ را از منطقه دور کرد و عقل حکم می کند کشورهایی که خواهان صلح هستند، فعالانه به این حرکت بپیوندند.

کشتی خارجی توقیف شده مساله حقوقی دارد

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری در خصوص توقیف یک کشتی خارجی در آب های سرزمینی ایران، گفت: این مساله کاملا حقوقی است و به هیچ وجه جنبه سیاسی و نظامی ندارد و نباید بحث این کشتی را به موضوعات دیگر گره بزنیم.

افخم یادآور شد: این کشتی دارای شاکی خصوصی بوده که پرونده قضایی دارد و بر اساس آن حکم سازمان بنادر به نیروی دریایی اعلام کرد و با حضور آن کشتی در آب های سرزمینی دستور به توقف آن دادند.

وی ادامه داد: این کشتی در بندرعباس و در آب های سرزمینی ما است و مذاکره بین شاکی خصوصی و طرف مقابل در جریان است و احتمال حل و فصل آن در یکی دو روز آینده وجود دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: 24 خدمه این کشتی آزاد هستند و از دسترسی کنسولی برخوردارند و از نظر ما مشمول قاعده توقیف کشتی نیستند اما این که این افراد بر اساس مقررات حرفه ای چگونه رفتار می کنند، بحث دیگری است.

طرح کنگره آمریکا برای تجزیه عراق

افخم در پاسخ به سوالی در خصوص حضور هیاتی از تجار نفتی آمریکایی در ایران اظهار داشت: ما هم این خبر را شنیده ایم اما گزارشی درباره آن نداریم و خبرها در این مورد موثق نبوده است.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگر ایرنا مبنی بر طرح کنگره آمریکا برای تجزیه عراق گفت: به دنبال طرحی که کنگره آمریکا در این زمینه اعلام کرد، شاهد واکنش قوی، محکم و صریح دولت، ملت و مرجعیت عراق بودیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان این که ما خواهان حفظ یکپارچگی و احترام به حاکمیت عراق هستیم، افزود: این اقدام کاملا مداخله جویانه و در جهت ایجاد تفرقه و تشتت در عراق و تضعیف این کشور است.

افخم یادآور شد: هوشیاری دولت، ملت و مرجعیت عراق مانع از پیشرفت چنین طرح هایی می شود و هوشیاری مردم عراق باعث حفظ یکپارچگی و انسجام عراق است.

وی در عین حال گفت: این اقدامات مداخله جویانه برپایه اهداف عمیق تری پیش بینی شده و با هوشیاری مردم عراق راه به جایی نمی برد.

تحلیل اشتباه عربستان مانع جدی ثبات منطقه ای

خبرنگار پرسید: با توجه به تغییر و تحولات در عربستان شاهد بودیم ظریف پیام تبریکی به همتای عربستانی خود فرستاده است و اظهار امیدواری برای روابط بهتر با این کشور داشته است؛ از سوی دیگر پس از سفر رییس جمهوری فرانسه به عربستان، ریاض همراستا با فرانسه اظهارات ضد ایرانی داشته و اتهاماتی به ایران زده است.

افخم گفت: ما هم خبرهایی دیدیم، اگر اظهاراتی که به نقل از مقام بلند پایه عربستان سعودی نقل شده دقیق باشد باید بگوییم تاکید ایشان بر یک تحلیل کاملا اشتباه مبنای اظهار نظر قرار گرفته و بر یک تحلیل اشتباه که ایران تهدیدی برای منطقه است تاکید مجدد کرده است و متاسفانه بیش از سه دهه گذشته این تحلیل اشتباه مبنای قضاوت و همکاری قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: این تحلیل اشتباه مانع جدی در شکل گیری همکاری، ثبات منطقه ای و همکاری جمعی در منطقه ما شده است، امیدواریم این تحلیل های اشتباه را کنار بگذارند زیرا جمهوری اسلامی ایران همواره خیرخواه همسایگان و کشورهای منطقه و خواهان صلح، ثبات و همکاری و همگرایی جمعی در منطقه بوده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: تحلیل های اشتباه مبتنی بر اطلاعات غلط و منافع محدود، قطعا منطقه را به تشتت و از هم گسیختگی می کشاند و قطعا منافع دراز مدت هیچ یک از کشورهای منطقه را تامین نخواهد کرد.

ایران و روسیه به دنبال حل سیاسی بحران یمن

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین درخصوص مذاکرات معاون وزیر امور خارجه کشورمان با مقامات روسی در مورد حل بحران یمن اظهار داشت: مذاکرات با روسیه در کنار بقیه مذاکرات قرار دارد. دو کشور نگاه نزدیکی در مورد بحران یمن دارند و نباید فراموش کرد که این بحران راهکار سیاسی دارد نه راهکار نظامی و این مساله محور گفت وگوهاست.

افخم گفت: کشورها در تلاش هستند دامنه تجاوز نظامی افزایش نیابد چرا که تبعات آن غیرقابل جبران است.

وی یادآور شد: ما مشورت ها در این زمینه را تشدید کردیم اما اولویت در این خصوص توجه به اوضاع انسانی و ارسال سریع کمک ها به یمن است و مشورت های ایران و روسیه هم در این راستاست.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری درخصوص مناسبات تهران - لندن و اقدامات انجام شده برای بازگشایی سفارتخانه های دو کشور، گفت: از طریق کاردارهای ترددی کارها را دنبال می کنیم و این مسیر کاملا تدریجی و گام به گام است و در این یک هفته تحول خاصی صورت نگرفته است، البته مذاکرات برای از سرگیری فعالیت سفارتخانه ها از طریق گفت وگوی کارشناسی در جریان است.

رییس جمهوری عراق هفته آینده در تهران

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درخصوص سفر فواد معصوم رییس جمهوری عراق در ایران هم گفت: این سفر هفته آینده و به دعوت دکتر روحانی انجام می شود و روابط دو کشور در عالی ترین سطوح است و طرفین گفت وگوهای فراگیری را در حوزه های مختلف شروع کرده اند.

افخم یادآور شد: دو طرف مشورهای نزدیکی پیرامون مسایل مختلف از جمله فعالیت گروه های تروریستی و تکفیری که همواره مورد بحث بوده و همچنین فراگیر کردن همکاری های منطقه ای در این خصوص خواهند داشت.

وی این سفر را مهم توصیف کرد و یادآور شد: رییس جمهوری عراق را در این سفر، چندین وزیر همراهی می کنند، ضمن این که با نزدیک شدن به زمان سفر اطلاعات جزیی اعلام می شود.

حضور کارشناسان ایران در مذاکرات ژنو 3

افخم همچنین درباره سطح حضور ایران در ژنو برای حل بحران سوریه، گفت: مشورت ها با حضور سفرای کشورها انجام می شود اما راه برای این که گروه های کارشناسی هم در این نشست حضور یابند بازبوده و منوط به تصمیم گیری کشورهاست که آیا مذاکرات با حضور سفیر انجام شود یا مقامات دیگری به این گفت وگو ها اعزام شوند.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه برخی کشورها در سطح سفیر در این گفت و گوها حضور می یابند و جمهوری اسلامی هم با گروه کارشناسی از تهران به این نشست می رود.

وی در پاسخ به سوال دیگری پیرامون حضور ایران در مذاکرات ژنو 3 گفت: این گفت و گوها و مشورت های دوجانبه به دعوت نماینده دبیر کل سازمان ملل متحد در امور سوریه با کشورهای مختلف ترتیب داده شده است .

به گفته وی این مشورت ها از روز گذشته شروع شده و جمهوری اسلامی ایران هم به عنوان یک قدرت منطقه ای که همواره بر راهکارهای سیاسی برای احقاق حقوق مردم سوریه تاکید کرده در این گفت و گوها طرف مشورت است .

وی افزود: این گفت و گوها دوجانبه است و بین المللی نیست و ایران هم طرف مشورت ها قرار می گیرد.

افخم در پاسخ به سوالی پیرامون سفر رییس جمهوری چین به کشورمان گفت: سفر رییس جمهوری چین به تهران در برنامه قرار دارد اما هنوز زمان بندی قطعی مشخص نشده است و زمانی که زمان بندی آن مشخص شود، سفر انجام می شود.

محکومیت اقدام موهن نسبت به پیامبر اسلام(ص)

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص حادثه تیراندازی در گارلند ایالت تگزاس آمریکا نیز گفت: جمهوری اسلامی ایران هر گونه اقدام تروریستی و کشتن انسان های بی گناه را محکوم می کند اما در عین حال لزوم احترام به عقاید و ارزش های مسلمانان جهان را نیز مورد تاکید قرار می دهد.

افخم اضافه کرد: ما هرگونه اقدام موهن نسبت به ساحت مقدس پیامبر گرامی اسلامی (ص) و نفرت پراکنی و ترویج اسلام هراسی را نیز در زمره تلاش مذبوحانه گروهی اندک به منظور ترور اندیشه و عقاید مسلمانان دانسته و آن را محکوم می کنیم .

غنی سازی ابدی در خاک ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه وزیر خارجه آمریکا در یکی از تلویزیون های صهیونیستی اعلام کرد که هر توافقی موقت خواهد بود و معیارهای بازداشتن ایران از تقلب اندک است؟ گفت: اظهارات تبلیغاتی آمریکایی ها در عزم و اراده تیم مذاکره کننده برای تحقق حقوق مردم ایران تاثیری نخواهد داشت و ما تحت تاثیر این شانتاژهای تبلیغاتی قرار نخواهیم گرفت.

این خبرنگار پرسید: وزیر خزانه داری آمریکا نیز تاکید کرده بود که بسیاری از تحریم ها لغو نمی شود و از سوی دیگر نیز شاهد حضور رییس جمهوری فرانسه در عربستان بودیم که به نظر می آید می خواهند دوباره در توافق هسته ای مانع تراشی کنند و در حال تشدید ایران هراسی در منطقه هستند، موضع وزارت خارجه در این خصوص چیست؟

افخم اظهار داشت: ما مخالف هر گونه زیاده خواهی هستیم و در مقابل آن هم به طور جدی ایستادگی کرده و می کنیم، این کاری است که تیم مذاکره کننده در طول دوره های مختلف مذاکرات پشت میزهای مذاکره انجام دادند، از نظر ما آن چه که در نتیجه نهایی مذاکرات متن توافق جامع درج خواهد شد، تعیین کننده است.

وی خاطرنشان کرد: مواضع صریح جمهوری اسلامی ایران در مباحث مربوط به لغو تحریم، راستی آزمایی، دسترسی ها و بازرسی ها به طور جدی و صریح به طرف های مذاکره گفته شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: ما حقوق مسلمی داریم که تا ابد خواهیم داشت، غنی سازی در خاک ایران حقی است که آن را داشتیم، به آن افتخار می کنیم و تا ابد از آن استفاده خواهیم کرد.

تابع یک نظام غیرمتعارف نخواهیم شد

خبرنگاری پرسید ممکن است خطوط قرمز بازرسی ها را صریح بفرمایید؟ که افخم گفت: موضوعات مذاکرات مشخص است و تا قبل از تنظیم متن نهایی توافق جامع، هر بحث یا اظهار نظر قطعی محسوب نمی شود اما در زمینه بازرسی آن چه مسلم است ما تابع یک نظام غیرمتعارف و استثنایی نخواهیم شد.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: ما به عنوان یک کشور عضو ان.پی.تی و کشوری که پادمان را اجرا می کنیم، خواهان این هستیم و باید مطابق یک عضو و مقرراتی که همه کشورهای عضو از آن بهره مند هستند با ایران رفتار شود.

افخم ادامه داد: ایران صرفا در این چارچوب عمل خواهد کرد و قاعده استثنا در برخورد با مباحث هسته ای و بازرسی نخواهیم داشت و این را به عنوان یک موضع صریح به طرف های مذاکره کننده اعلام کرده ایم.

خواهان توافق به هر قیمتی نیستیم

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با تاکید بر این که بارها هم اعلام کردیم که خواهان توافق جامع هسته ای به هر قیمتی نیستیم، اضافه کرد: من اشاره کردم بخش زیادی از این تهدیدها و بحث ها شانتاژ تبلیغاتی است و واقعیت ها کاملا متفاوت است، جمهوری اسلامی ایران کشوری قدرتمند، دارای منطق قوی و مبتنی بر اصول کاملا شناخته شده است که پایبندی خود را به آن نیز نشان داده ایم.

افخم ادامه داد: ما هیچ هراسی نداریم که هر سناریوی دیگری انجام شود اما در عین حال اعلام کردیم که این پرونده ساختگی و بحران غیرضروری را خاتمه دهیم و کاملا با اراده و مبتنی بر اراده سیاسی قوی، با منطق و برنامه وارد این مذاکرات شده ایم.

وی تصریح کرد: هراسی هم نداریم از اینکه متناسب با برنامه های صلح آمیز هسته ای که شفاف و مورد تایید نهاد بین المللی هم قرار گرفته است کار را برای آینده ادامه دهیم. بنابراین جای هیچ گونه نگرانی نیست.

گریزهسته ای در هیچ سند رسمی وجود ندارد

افخم در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا جمهوری اسلامی ایران یک سال گریز هسته ای را به عنوان مبنای مذاکرات پذیرفته است؟ گفت: این سوالی است که خبرنگاران باید از مسئولین گروه 1+5 بپرسند، ما گریزی نداریم و دنبال ساخت بمب نبوده و نیستیم و بحثی است که آن ها مدام به عنوان نگرانی خود مطرح می کنند.

وی یادآور شد: برداشت آن ها چیزی نیست که مورد پذیرش ما باشد، آن ها می گویند در نهایت توافق باعث می شود اگر روزی ایران بخواهد وارد پروسه غیرصلح آمیز هسته ای شود گریز هسته ای یک سال زمان ببرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار داشت: این مساله موضوعی نیست که بندی از مذاکرات باشد که آیا گریز هسته ای یک سال است و مفهومی نیست که درباره آن توافق کرده باشیم بلکه استدلال غیر واقعی آن ها برای نگرانی از برنامه صلح آمیز هسته ای ایران است .

افخم تصریح کرد: مساله گریز هسته ای در هیچ یک از متون رسمی تایید شده وجود ندارد.

وی همچنین درباره نگارش توافق هسته ای و این که آیا این اقدام در وین شروع شده و یا در نیویورک؟ افزود: ورود به مرحله نگارش و مباحث جزئی از نیویورک شروع شد، در وین قالب و شکل توافق و چگونگی نگارش متن موضوع مذاکره بود.(ایرنا)

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها